Erkeklere Özel: Yaz Sıcaklarında Doğru Giyinmenin Yolları

Erkeklere Özel: Yaz Sıcaklarında Doğru Giyinmenin Yolları

1156

Siz de yaz sıcaklarında nasıl doğru giyineceğinize dair kafa karışıklığı içindeyseniz bu yazımız sizlere beyler. Temel ilkelerden, uygulanabilir prensiplere, yaz sıcaklarında şık ve konforlu hissetmenin yolları karşınızda!

Yaz sıcaklarında rahat ve şık giyinmek mümkün mü? Sıcaklıklar sizi parmak arası terlik ve şort ikilisine doğru itebilir ve bu ikili sahilde ya da arka bahçenizde harikadır. Peki ya insanlarla tanışmak ve buluşmak için dışarı çıktığınız zaman nasıl giyiniyorsunuz? Evet beyler, sıcaklıklardaki artış stilinizdeki standartları düşürmek için bir mazeret değil. Aksine sıcaklıkları yeni renkleri, kumaşları ve farklı tarzları değerlendirmek için bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Bu hafta size uygulanabilir ve akıllıca düşünülmüş bazı stil önerileri sunuyoruz. Temel ilkeler ile başlayalım: Sıcak hava için doğru kumaşları seçme.

1. Sıcakta soğuk kalmak için hafif kumaşlardan yapılmış giysiler seçin

Genel bir kural olarak sıcak ve nemli iklimler için en iyi kumaşlar hafiftir ve pamuk veya keten gibi doğal malzemelerden yapılır. Kumaşı değerlendirirken ağırlığını hissedin. Unutmayın hafif hissetmeniz önemlidir. Kumaşı ışığa tutun. Eğer geçirgenliği biraz görebiliyorsanız bu iyi bir işarettir.

Doğal, hafif kumaşlar daha hızlı kuruma eğilimindedir, ki bu da terlemeniz durumunda işinizi kolaylaştıracaktır. Hafif, yüzde 100 yün kumaşlar da mükemmel bir seçenektir. Yünün kışın daha iyi olduğu konusunda genel bir yanılgı vardır. Esasında daha hafif yün örgüsü sıcak havalar için uygundur.

Pamuklu kumaşların ağır modellerini giymek yerine poplin, gofre ve madras pamuğunu tercih edin. Çuhalı pamuklu gömlekler, ağır oxford örgülerle yapılan gömleklerden daha serin tutar.

Ayrıca hafif sentetik kumaş teknolojisi de son yıllarda uzun bir yol kat etti. Bu kumaşlardan yapılmış bir gömlek veya ceket satın alıyorsanız – giysinin özellikle sıcak havalar için tasarlandığından emin olun.

2. Nefes alabilir kumaşlar sıcak hava için en iyisidir

Sıcak iklimler için seçilen kumaşlar, giysi içindeki havanın akışını en üst düzeye çıkarmalı, ısı ve nemli havanın çıkmasına izin vermelidir. Bu nedenle kumaşlar nefes alabilir olmalıdır. Nemi hapseden kumaşlar, hoş olmayan kokular yaratma eğilimindedir.

Doğal lifler genellikle ciltteki nemi emmek ve dış yüzeyden buharlaşmasını sağlamakta daha iyidir. Pamuk son derece rahattır ve vücudunuzun kolaylıkla nefes almasını sağlar. Aşırı ter emer. Keten ve diğer doğal lifler de nefes alır ve nemi emmede iyidir.

Bir kumaşın hafif olması, nefes alabilmesini garanti etmez. Sentetik ve daha kalın dokumalara sahip olan kumaşlar, ısıyı tekrar vücuda yansıtma ve sıcak, nemli havanın dışarıya akışını engelleme eğilimindedir.

İpek, ısıyı tutma eğiliminde olduğundan iyi bir seçim değildir. İpek, güçlü güneş ışığına ve terlemeye maruz kalarak gücünün bir kısmını kaybedebilir. Doğal nefes alma kabiliyetine sahip ince yün kumaşlar polyester kumaşlardan daha iyidir.

3. Kıyafet, güneşe karşı en temel korunma şeklidir

Cildinizi güneş ışınlarına mümkün olduğunca az temas etmesi sıcaktan korunmada en etkili yöntemdir. Bu nedenle uzun pantolonlar şortlardan daha iyidir. Aynı şekilde uzun kollu gömlekler tişörtlerden daha iyidir. Şapkalar kafayı güneşten korur, özellikle yürüyüşte yapacağınız bir gün ise şapka takmanız çok avantajlı olacaktır.

4. Teknik detaylara dikkat edin

Alışveriş yaparken seçeceğiniz kumaşın teknik özellikleri kadar dikişe ait özelliklere de dikkat etmeniz gerekir. Bir giysinin hafif ve nefes alabilen kumaşlardan yapılmış olması, giysinin bu özelliklerini vurgulamayacak şekilde tasarlanması durumunda işe yaramaz hale getirilebilir.

Örneğin % 100 hafif bir yün ceket üzerine polyester astar, yünün nefes alabilirliğini kısıtlar; bu da sıcak iklimler için kötü bir seçenek olmasını sağlar.

Blazer erkek ceketleri genellikle polyester, saten veya ipek ile kaplanır ki bu durumda kıyafet hiç iyi nefes almaz. Bu, teknik kumaş ile astar arasındaki tabakadaki ısıyı hapseder. Çizgisiz blazerler veya yarı astarlı ceketler yaz aylarında en iyi seçeneklerdir.

Bol giysiler seçmeniz de hava dolaşımında yardımcı olur. Büyük beden giysiler her zaman hoş görünmüyor olabilir ancak iyi kesimli bir bol keten gömlek sizi havadar ve şık hissettirecektir.

5. Açık renk giysiler sıcak hava için daha uygundur

Giysi seçimindeki diğer bir temel parametre de sıcak havalarda açık renkli giysiler seçmektir. Bildiğiniz gibi koyu renkler ışığı daha fazla emer, bu yüzden daha sıcak tutarlar.

Beyazlar, bebek mavileri, griler, kremler, sarılar ve bu renklerin tonları sizin siyahlardan, deniz mavilerinden veya diğer koyu renklerden daha serin hissetmenizi sağlar. Daha parlak renkler, kalabalığın içinde kolayca fark edilmenizi sağlar. Aydınlık havalardan yararlanın ve biraz renkli olmanın keyfini çıkarın!

6. Sıcak havalarda serin kalmanızı sağlayacak giysi öğeleri

Şapkalar, baş ve yüz bölgesini güneşten korumak için şık bir seçenektir. Özellikle hasır klasik modeller keten giysiler ile harika bir uyum yakalar. Çizgisiz veya yarı astarlı bir ceket, hafif, nefes alabilir ve yaz için uygun giysiler arasındadır. Seçiminizi yaparken ceketinizin astarının nefes alabilir olduğundan emin olun.

Keten gömlekler hafif ve rahattır. Tek dezavantajı ütüleme gerektirebilmesi ve hızlı kırışma ihtimalidir. Pamuklu gömlekler için yüzde 100 pamuk ve hafif kumaşlar tercih edin. Kot, popülaritesine rağmen yaz aylarında kötü bir seçimdir. Buna rağmen kot giymeye meraklıysanız supima pamuğundan yapılmış hafif kotlar tercih edin. Ayrıca kota alternatif olarak farklı renklerde yüzde 100 pamuk chino pantolonlar tercih edebilirsiniz, ki bu pantolonlar makosenlerle de harika bir uyum yakalar.Keten erkek pantolonu modellerini ise şiddetle tavsiye ediyoruz Ütü gerektirir, ancak şık görünür ve sizi gerçekten de serin tutar!

7. Ayakkabı ve yaz sıcaklığı

Ayaklar vücudun en çok terleyen bölgelerinden biridir. Çorapsız olmak her ne kadar davetkar olsada kapalı bir ayakkabıyı çorapsız giyecekseniz birkaç kere düşünün.

Hafif pamuklu veya ince yün çoraplarla birlikte nefes alabilen ve eğlenceli ve parlak renklerde ayakkabılar giyin. Diğer seçenekler tekne ayakkabısı ve gizli çoraplarla giyilen ayakkabılardır. Erkek sandaletleri sosyal etkinlikler için kabul edilebilir, ancak terlikler kesinlikle plaj için idealdir.