Erkeklere Özel: Tişört Alışveriş Rehberi

Erkeklere Özel: Tişört Alışveriş Rehberi

2970

Yazın en iyi görünümüne doğru tişört seçerek kavuşun. Peki bunu en iyi nasıl yapabilirsiniz? İpuçları bu yazımızda!

Giyinmeyi bilenlerin hiç de hafife almayacağı, bir erkeğin belki de en çok giydiği kıyafettir tişört. Görünümüne özen gösteren bir erkek, takım elbise seçiminden çok tişörtünden belli olur desek yeridir. Çok basit gibi gözüken bu kıyafeti vücut ve giyimin bütünüyle nasıl uyum sağladığı, neye göre seçim yapıldığı , hatta bazı çevrelerde tişörte ne kadar para harcandığı oldukça önemlidir. Havanın ısınıp tişörtlerin ortaya çıktığı bu dönemde bu basit ama önemli kıyafeti nasıl seçeceğimizi, tişört tiplerini ele aldık. Bakalım doğru tişört nasıl seçilir?

Tişörtün farklı özellikleri nelerdir?

Kullanılan malzeme

Pamuklu tişörtler günlük giyimler ve iç giyim için kullanılırken, polyester, hafif ve hızlı kuruyan sentetik kumaşlar spor için, viskozlu, bambu veya ipek malzemeli kumaşlar yazın sıcak günlerinde giymek için, kalın iplikli pamuk-kanvas kumaşlar ise daha çok resmi günlerde giyilebilecek tişörtlerin üretildiği yaygın malzemelerdir.

Kesim

Bedeni sıkıca saran body veya ekstra-slim tişörtlerden, hafif, vücuttan salınan klasik ve geniş kesimlere tişört biçimi farklı hayat tarzlarının göstergesi olabilir. Örneğin hip-hop dalgası büyük beden dökümlü tişörtler tercih ederken, vücut geliştirme ile uğraşanlar genelde ekstra slim tişört tercih etmektedir. Bunun dışında dar omuzlu, geniş göbekli bir vücuda sahipseniz üst veya alt kısmı dar kesimli tişörtler yerine klasik ve boru kesimleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Yaka

Farklı yaka özellikleri, saçlardan, yüzün inceliğine, boynun uzunluğu veya omuzların genişliğine kadar pek çok özelliğini öne çıkartıp, farklı gösterebilir. Sıfır yaka en çok bilinen tişört modelidir. V yaka omuzları biraz daha geniş, yüzü ise ucun ve ince gösterir. Derin V yaka göğüs dekoltesine kadar inerken genelde yazın sıcak zamanlarında kolye gibi aksesuarlarla tamamlanırken, Lacoste yakalar ceket içinde özel davetler ve akşam yemeklerinde kullanılır. Yakasız tişörtler daha serbest bir görüntü verirken, düğmeli yakalarla tişörtler gömlek çizgisine yaklaşabilir. Böylece yaka görünümü tamamen farklı bir alana kaydırabilir.

Kollar

Kol modeli tişört görünümünden çok vücut dili açısından önemlidir. Yakası ve modeli ne olursa olsun kollar, vücuda göre seçilmelidir. Vücuda göre ince kollar, klasik kesim de olsa dar kollara sahip bir tişört altında vücudu daha zayıf gösterebilir. Kaslı, biseps veya triseps göstermek istenirse kısa ve kıvrık kollar kullanılabilir. Son yıllarda orta uzunlukta vücudu hafif saran dar kollar ön plana çıkmıştır.

Renk

Tişörtte renk seçimi yaparken tişörtü nerede kullanacağınızı iyi düşünün. Günlük bir tişört çok renkli veya farklı renklerde olabilirken, ceket içi kullanılacak tişörtler genelde daha çok açık renklerde tercih edilir.

Baskı

Yaz aylarının vazgeçilmezi palmiye motiflerinden tuttuğunuz takımın amblemine, mizahi öğeler taşıyan tişörtlerden üç boyutlu baskılara, turistlik coğrafi tişörtlere kadar baskı olayı tişörtü pek çok yere götürebilir. Tişört tercihinde genelde ilk dikkat çekici kısım da üzerindeki baskıdır.

Bilinen tişört markaları neler?

Spor giyim denince akla tişört üreten Nike, Adidas, Reebok, Kappa gibi markalar gelir. Adidas’ın Yamamoto veya Porsche tasarım serileri gibi seriler biraz daha pahalı ve özel ürünlerken, neredeyse tüm spor markalarının Tennis serisi gibi yapılan spora özel tişörtleri mevcuttur.

Günlük giyim için tişört markaları en alt segmentten Jack Jones, Topman, Zara gibi markalardan Tommy Hilfiger, Lacoste, Gant, Dsquared2, Diesel gibi orta-üst segment markalara, Gucci, Emperio Armani, Chanel, Prada, A.McQueen, YSL gibi üst segment lüks markalara kadar yüzlerce seçenek bulmak mümkün. Bir tişörte sezon sonu indirimleriyle 20 TL’den 4.000 TL’ye kadar harcama yapmanız mümkün.

Outdoor tişört denilince ise akla Columbia, Helly Hansen, Jack Wolfskin gibi outdoor giyim markaları gelir.