Erkeklere Özel: Jean Pantolon ve Ayakkabı İkilisi

Erkeklere Özel: Jean Pantolon ve Ayakkabı İkilisi

2511

Hangi ayakkabıyla hangi jean pantolon giyilmeli? Erkeklere özel stil ipuçları bu rehberimizde!

Yaşam tarzı veya giyim stilimiz ne olursa olsun, jean pantolon hepimizin gardırobunun vazgeçilmezidir. Haftasonları, iş dışında günlerde belki de en çok giydiğiniz kıyafetinizdir denim pantolonlar. Jean’lerin güzel yanı, kolay kolay yıpranmamaları, sürekli ütü veya yıkama istememeleri, yanı sıra kombin yapabileceğiniz kıyafet sayısının fazlalığıdır. Yalnız bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken kısım kot pantolonlarınızın ayakkabılar ile uyumudur. Bu kombin bir erkeği gerçekten stil sahibi gibi gösterebilir ancak bazı noktalara dikkat etmezseniz bir anda 90’larda sahalarda görmeye alışkın olduğumuz futbolcuların spor programlarındaki hallerine de benzeyebilme şansınız da vardır. Jean pantolon ve ayakkabı uyumunu bu hafta sizler için masaya yatırdık.

Derbi ayakkabılar ile

Derbi ayakkabılar ile jean giyerken özellikle renk uyumuna dikkat edin. Siyah ayakkabı üzerine siyah pantolon giymek gibi bariz hatalardan kaçının. Ayakkabı koyuya doğru giderse pantolonunuzun rengi açılabilir. Resmiyeti dengelemek ve daha casual bir hava için taşlı, yıkanmış kot pantolonları tercih edebilirsiniz. Derbi ayakkabı üzerine yırtık ve yamalı türde kotları giymemenizi öneririz.

Brogue ayakkabılar ile

Brogue ayakkabı modellerinin geçmişi, çiftlik işlerine, rural tasarıma dayanmaktadır. Kır düğünleri, açık hava iş etkinlikleri, geziler, outdoor dozu az dış etkinlikler için idealdir. Bu tür ayakkabılar, indigo denimler, taşlanmış veya yamalı kot pantolonlar ile kullanılabilir. Bedeninize göre biraz daha üzerinize oturan, dar erkek kotları ile tamamlanabilir.

Sneaker ayakkabılar ile

Sneaker’lar, genelde jean pantolonların en çok uyum sağladığı ayakkabılar olarak düşünülse de sportif dozu ve ayakkabının üzerindeki renkler-motifler karmaşıklaştıkça belki de üstüne eşofman giymeniz gerektiği gerçeği ile karşılaşabilirsiniz. Bizden tavsiye jean pantolonunuzu minimal sneaker’lar ile tamamlayın. Adidas’ın ünlü Stan Smith’lerinden Prada ya kadar farklı bütçe ve kaliteye göre bulabileceğiniz bu tür, özellikle beyaz spor ayakkabılar ile kot pantolon uyumu oldukça iyi bir kombinasyondur. Sneaker’lar ayağın büyüklüğünü olduğundan fazla göstereceğinden dar paçadan kaçınıp, boru paça ve ayakları büyük olanlar için uzun veya skinny erkek pantolonu tercih edilebilir. Beyaz ayakkabılar üzerine açık tonda pantolonlar tercih edin.

Loafer ayakkabılar ile

Bağcıksız veya armalı loafer ayakkabıların sık sık jean ile giyildiğini görebilirsiniz. Genelde tatile çıkmış zengin iş insanı imajı, beyaz gömlek – jean – penny loafers şeklinde bir kombinle tamamlanır. Açık renk, deri loaferlar ile koyuya doğru giden mavi jean tercih edin ve mümkünse geniş veya boru paça pantolon kullanmayın deriz.

Chelsea botlar ile

Chelsea tipi botlar, siyahtan açık kahve tonlarına, deriden nubuğa, resmi bir görünümden gündelik bir görünüme doğru giderler. Siyah deri Chelsea ile yine gri veya siyah tonlarında skinny bir jean iyi kombinlenebilir ve farklı bir görüntü oluşturur. Kahve tonları ayakkabıyla ise renk tonu kendi içinde değişmeyen, yırtık veya yamalı olmayan indigo jean modelleri taşınabilir.

Monk straps ayakkabı ile

Çok nadir bir kombinasyondur. Bu tipte ayakkabıları jean ile kombinlemek sofistike, özgün bir kimlik kazandırır. Dışarıda çok görebileceğiniz bir kombin olmasa da erkek moda fuarlarında kırmızı renkte monk straps ile jean kombinasyonlarına rastlayabilirsiniz. Smart casual veya skinny pantolon tercih edebilirsiniz. Bu modeller için renk uyumu oldukça önem taşır. Klasik jeanlerden renkli (toprak renkli, sarı, kırmızı vb.) jeanlere doğru tercihler artabilir.

Timberland botlar ile

Lumberjack, Timberland veya Caterpillar gibi markalardan alıştığımız iş tipi botlar, klasik, boru veya düz paça jeanler ile kombinlenir. Yamalı, yırtık jeanler ile de iyi kombin oluşturabilir. Vintage jeanleriniz varsa, yüksek bel kot pantolon seviyorsanız bu tür botlar pantolonlarınızı oldukça iyi tamamlayacaktır.

Uzun boyunlu ayakkabılar ile

Uzun boyunlu ayakkabılar ile jean uyumu yine dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. Rüküş olmamak için high-top model ayakkabılarınızın parlaklığına ve renklerine dikkat edin. Kısa paça jean kullanmak yerine açık renk, orta bollukta indigo jean kullanabilirsiniz. Paçaları normal kesim alıp, ayakkabıya kadar sıvayın. Ancak çok kalın bir kıvrım tüm stilinizi alıp götürebilir, bunu unutmayın.