Erkeklere Özel: İşe Giderken Giyilebilecek 5 Ayakkabı Modeli

Erkeklere Özel: İşe Giderken Giyilebilecek 5 Ayakkabı Modeli

1536

Oxford’dan Chelsea’ye, derby’den loafer’a; bu erkek ayakkabısı modelleri ofis kombinleriniz için olmazsa olmazlardan!

Ofise giderken giydiğiniz kıyafet kadar önemli olan bir diğer şeyin ayakkabı seçiminiz olduğunu biliyor muydunuz? Giydiğiniz kombin her ne kadar şık olursa olsun, onu yanlış bir ayakkabı ile bir araya getirdiğinizde her şey mahvolacaktır. Dolayısıyla her erkeğin ofise giyilebilecek ayakkabılar konusuna hakim olmasında fayda vardır. Biz de bu yazımızı erkeklere öze hazırladık ve işe giderken giyilebilecek 5 ayakkabı modelini sizler için seçtik.

1. Oxford ayakkabı

Adından da anlaşılacağı üzere Birleşik Krallık civarlarında (aslında ilk olarak İrlanda ve İskoçya’da) doğan bu ayakkabı 1800’lü yıllarda Oxford Üniversitesi öğrencileri arasında popülerleşince bu adını almış oldu. Ardından Amerika’da popülerleşmeye başlayan oxford ayakkabı modeli erkeklerde şıklığın sembolü olarak görülür ve ofis hayatında da vazgeçilmez erkek ayakkabısı modellerinden biridir.

Nasıl giymeli?

Eğer formal bir görünüm istiyorsanız kumaş pantolonlarla giyebilirsiniz. Daha gündelik ofis stilleri için ise chino pantolonlar ile kombinlemek ideal olacaktır.

2. Derby ayakkabı

Aslında Oxford ayakkabıların tam zıttı olarak karşımıza çıkan derby ayakkabı modelleri hem kotlarla hem kumaş hem chino pantolonlarla mükemmel bir uyum sağlar. Oxford’dan farkı, bol delikli olmaları ve çok daha esnek, rahat görünümlü, spor tabanlı olmalarıdır.

Nasıl giymeli?

Az önce de bahsettiğimiz gibi derby ayakkabılar hemen hemen her türlü kombini kaldırabilecek esneklikte bir güce sahip. Ofis hayatında belki de kullanabileceğiniz en pratik ayakkabıdır.

3. Loafer

Bir mokasen konstrüksiyonunda, bağcıksız bir slip-on ayakkabı gibi olan loafer erkek ayakkabıları yine ofis gardırobunun olmazsa olmazlarından. Kış kombinlerinden ziyade, diğer mevsimlerde giyeceğiniz ofis kıyafetlerinin birçoğunda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir model.

Nasıl giymeli?

Loafer ayakkabılar bir gömlek ve kravatla da uyum sağlar, bir chino pantolon ve tişörtle de… Dolayısıyla ofis tarzınız ister fazla resmi olsun ister sportif, loafer ayakkabıları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4. Chelsea bot

Oxford’un ardından Birleşik Krallık’ın başka bir şehrinden ilham alan bir erkek botu ile karşınızdayız: Chelsea bot modelleri! Genelse yan kısımlarında lastik detayı bulunan, yüksekliği ise bilekten biraz yukarıda olan bu şık deri erkek botları risksiz ofis stilleri yaratmak için her erkekte bulunması gereken bir ayakkabı modeli.

Nasıl giymeli?

Chelsea botlar en çok kot pantolonlarla yakışır. Klasik kesim blue jean’inizi ister siyah ister kahverengi Chelsea botlarla kombinleyebilirsiniz.

5. Deri veya süet spor ayakkabı

Ofise spor ayakkabı giyme meselesi oldukça ince çizgilere sahiptir. Giyeceğiniz ayakkabının ne çok salaş olması ne de fazla spora yönelik tasarıma sahip olmasını tercih etmeyiz. Ancak kaliteli bir deri ya da süet gibi malzemelerle tasarlanmış erkek spor ayakkabı modelleri ofiste rahatlıkla kullanılabilir. Tabii bir de tertemiz bakılmak şartıyla!

Nasıl giymeli?

Spor ayakkabılarınızı en çok kot pantolonlu kombinlerde ve chino pantolonlu stillerinizde kullanabilirsiniz.