Erkeklere Özel: 10 Adımda Ofis Hayatında Giyinme Rehberi

Erkeklere Özel: 10 Adımda Ofis Hayatında Giyinme Rehberi

Çalıştığınız şirketin ortamına uygun olacak şekilde, A’dan Z’ye tüm detaylarıyla da uyum içerisinde bir ofis stili yaratmak istiyorsanız bu yazımıza göz atın!

Kabul etseniz de etmeseniz de günümüz modern dünyasında iş yerinde ne giydiğinizin iş konusundaki başarılarınızda az ya da çok rolü vardır. Son dönemde günlük giyim tarzı iş yerlerinde giderek daha popüler hale gelse de ucu açık bir konu olduğundan takım elbiseyi kenara bıraktığınız gibi hata yapma şansınız da çoktur. İş yerinde giyim konusunda günlük veya resmi nasıl giyinirseniz giyinin, belli giyim tüyolarına ihtiyacınız var. Doğru giyim tüyolarıyla ofis hayatında görünüm rehberiniz bizden!

1. Şirket kimliğine uyum sağlayın

Çalıştığınız şirketin bürokratik çevreyle işleri mi var, yoksa ofiste kay kay kullanabildiğiniz bir ajansta mı çalışıyorsunuz? Tüm bunları gözden geçirin, ofise girip çıkanları, iletişim kurduğunuz insanları düşünün ve bu kimliğe uyan dress code’u belirleyin.

2. Aksesuarlarınızı giyiminizle uyumlu tutun

Takım elbise giydiğiniz bir iş yerinde gözlükleriniz safari kemik çerçeveli, yuvarlak gözlük olmasın. Kıyafetaksesuar uyumunu her zaman gözetin.

3. Ayakkabılarınız temiz görünmeli

Outdoor sever olabilirsiniz. Hafta sonu ofiste giydiğiniz ayakkabılarla çamura girmiş de olabilirsiniz ancak mümkünse ofis içerisinde temiz ve sağlam ayakkabı ile gezin. Giyiminize uygun olarak ofis ayakkabısı diye aldığınız ayakkabıları ofiste bırakıp yalnızca iş ortamında giymek, kuzey ülkelerinde sıkça görünen bir uygulama. Neden olmasın?

4. Saat takıyorsanız uyumlu olsun

Kol saati kullanmak gibi bir zorunluluğunuz yok. Ancak takıyorsanız da ofis giyiminizle uyumlu, aynı mesajı veren saat kullanın. Giyiminize alakasız bir kol saatiniz olacağına, ofiste kullanmamayı tercih etmeniz daha makul.

5. Sunumlar ve toplantılarda renklere dikkat

Sık sunum yapıyorsanız, iletişim becerisi gerekli toplantılara giriyorsanız, üzerinize giydiğiniz renklerin, arka fonla ve sunum renklerinizle karışmamasını tercih etmek istersiniz. O yüzden biraz da haftalık sunum ve toplantı gündeminize göre giyiminize dikkat etmeniz gereklidir.

6. Kafa karıştırıcı renkler, sürreal tasarımlara dikkat

Gömleğinin üzerinde Mickey Mouse desenli şirin bir plaza çalışanı olmak isteyebilirsiniz. Ancak iletişim araştırmaları, iş başarınızda ve kişisel sunumunuzda çok karmaşık, aşırı renkli tasarımlı baskı ve kıyafetlerin karşı tarafın zihninde karmaşıklık duygusu yarattığını ve negatif algılanan mesajlar verdiğini söylüyor. Dikkat!

7. Saç sakal kesimi en az giyim kadar önemli

Şirketinizin toleranslı bir görünüm yönetmeliği olabilir. Kocaman bir sakal bırakarak işe gitmek isteyebilirsiniz. Veya lisedeki gibi arada tuvalette saçlarınızı ıslatarak dolaşmak. Ancak uzun sakal, fazla doğalına bırakılmış bıyık veya ıslak saçlar şirket söz konusu olduğunda çok da iyi bir fikir değil. Sakalınız veya saçınız uzun dahi olsa, giyiminizle uyumlu ve toparlı olmalı, bakımlı görünmeli.

8. Çorap pantolon kontrastına dikkat

Çorap seçiminde ayakkabı ile uyum kadar pantolon ile uyuma da dikkat edin. Çok ters ve zıt renkler tercih etmeyin. Aynı renklerin ayrı tonları sizi kurtaracaktır. Kravat çorap uyumu gibi iddialı girişimlerden kaçınmanızı öneririz.

9. Çanta kullanımı

Ofiste çanta kullanımı da kıyafet ile uyumlu ve bazı önceliklere tabi olmalı. Şık bir sırt çantası, kaliteli bir evrak çantası, yandan asmalı postacı çantası gibi modelleri tercih edebilirsiniz.

10. Kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde giyinin

Bir yandan ofise ayak uydururken bir yandan da hiç olmadığınız insan gibi görünmeye çalışırsanız motivasyon düşüklüğü yaşarsınız. Takım elbise zorunlu bir iş yerinde takım elbiseyi sevmeden ve içinde kendinizi kötü hissederek giymeye devam etmek yerine, pantolon-gömlek-ceket kombinasyonlarıyla bir yumuşamaya gidebilirsiniz. Kanvas kumaş pantolonlarla, pamuk ceketler hem uyumlu olacak hem de size zoraki havadan kurtaracaktır…