Erkeklere Özel: Stilinizi Her Zaman Korumak İçin 10 Püf Noktası

Erkeklere Özel: Stilinizi Her Zaman Korumak İçin 10 Püf Noktası

2048

Bu önerileri yerine getirirseniz çok daha az çaba ve zaman harcayarak stil sahibi görünebilirsiniz!

İyi görünmek her zaman çok para harcamak demek değildir. Stil sahibi olmak bazı giyim kurallarını doğru bir şekilde uygulamaktan geçer. Bazı püf noktalarını iyice benimsediğinizde ve uyguladığınızda çok fazla zaman ve efor harcamadan stil sahibi görünebilirsiniz. İşte karşınızda bu 10 püf noktası!

1. Gömlek kollarınızı denizci gibi katlayın

En iddiasız gömleklerinize bile şık bir görünüm katacak bu katlama yöntemi, kollarınızı zayıf veya kalın görünmekten de biraz kurtaracaktır. Düğmelerini açtıktan sonra manşet kalınlığında ilk katı alın. Katın tüm kısmı eşit dağılacak şekilde tam olarak (kağıt katlar gibi) katlayın. İkinci katı da aynı şekilde eşitliği kaybetmeyecek şekilde alın. Mümkün oldukça eşit katlarınız olsun ve bunu dirseğinizin üzerine çıkana kadar tekrarlayın.

2. Süveter ve kazaklarınızın yüzeyini pürüzsüz tutun

Trikoların, yünlü kumaşların en çok bilinen derdi, belli bir süre kullanımdan sonra hemen ortaya çıkan pütürcüklerdir. Moda tanrılarının kötü giyimi cezalandırdığı için gönderdikleri bu istenmeyen pürüze engel olabilirsiniz! Bu iş için özel olarak üretilen süveter taşı çok kolay bulunmasa da tıraş için kullandığınız jilet bu iş için işinizi görecektir. Yalnız az bıçaklı basit jiletleri tercih edin ve yüzünüzü tıraş ederkenki hassasiyeti kazaklarınızda da gösterin, yoksa istenmeyen yaralanmalara sebep olabilirsiniz.

3. Doğru çorap seçimini yapın

Nasıl yapacağınız ise öncelikle riske girmemekle başlar. Ülkemizde bilindik kötü çorap seçimi olarak siyah kumaş pantolon altına beyaz çorap hatasına dikkat! Parlak ve iddialı renkler ile de riske girmeyin. Bu işin en kolay yolu, pantolonlarınızın renklerinden daha koyu olan çorapları seçmektir. Gardırobunuzda mutlaka koyu gri, siyah, lacivert, koyu kahve renklerinde çoraplar bulunsun. Parlak yerine mat kumaşlar, sentetik yerine pamuklu malzemeler, yüksek lastikli uzun modeller her zaman işleri kolaylaştırır. Çorap seçerken kısa paça casual pantolonlarla enine, takım elbise ve uzun paçalar ile boyuna çizgili kumaşları tercih edin.

4. Boynunuzdan aksesuarınızı eksik etmeyin

Kış ayları atkı, bahar ayları şal; boynunuzda her daim bir boyun aksesuarı olması sizi olduğunuzdan çok daha tarz sahibi gösterecektir. Seçeceğiniz boyun aksesuarı giyeceğiniz kıyafetlerin renklerinin ters sıcaklardaki renklerine (soğuk renkler-sıcak renkler) tekabül etsin ve uyum içersin. Böylece üzerinizde eski bir mont dahi olsa, dikkati atkınız çekecektir. Atkılarınız kaşmir veya yün malzeme ile az renkli ve koyu, şallarınız keten malzeme ile çok renkli ve hafif olsun.

5. Saçınıza jöle yerine nemlendirici sürün

Jöle saçlarınıza zarar verme ihtimali yüksek olan ürünlerden; üstelik modası da geçti! Saçınıza hiç bir şey sürmemek ise bir tercih ancak olası sertleşmeler ile komedi filmi görüntüsü vermeniz de mümkün. Sabah duşunuzda veya duştan sonra nohut büyüklüğünde bir yüz nemlendiricisini saçlarınıza güzelce dağıtın. Hem kafa deriniz ferahlasın hem de doğal görünümlü bir saç tarzınız olsun. Yüz veya el için olan su bazlı bir nemlendirici krem işinizi görecektir.

6. Kıyafetlerinizi üst üste iki kere giymekten kaçının

Hem görünüm hem de kıyafetlerin ve ayakkabıların ömrü açısından mümkün olduğunca ara vermeye özen gösterin. Yani tüm gardrobunuzda iki farklı tişörtünüz olsa bile bir gün birini diğer gün öbürünü giyin. Böylece ter absorvasyonunu azaltmış, kıyafeti havalandırmış olursunuz. Ayakkabılar da dinlendikleri gün kendi şekillerine döner ve havalanarak kokuyu ve nemi salarlar.

7. Kıyafetlerinizi seçerken farklı pozisyonlar deneyin

Deneme kabininde veya yeni aldığınız bir kıyafeti denerken yalnızca ayakta durarak bakmayın. Oturarak, uzanarak, kollarınızı kaldırarak da kıyafeti tartın. Böylece ayna karşısında en yakışıklı pozunuzu verdiğiniz tişörtle, dışarıdaki hayatta tatsız süprizler yaşamazsınız!

8. Fermuarlarınıza bakım yapın

Fermuarlar ne kadar ilk bakışta öyle görülmese de kaliteli kıyafet ve giyimin gizli ele vericileridirler. Fermuarın görüntüsü kaliteli giyimin gizli belirtilerindendir. Fermuarlar ne kadar dikkat etmesek de zamanla sertleşmeye, kırılgan hale gelmeye, sağa sola eğilmeye başlarlar. Bu onların dışarıdan görüntüsünü değiştirir, hatta ömrünü azaltır. Giderek kapanır açılırken zorlanmaya ve siz zorladıkça bozulmaya başlarlar. Bunu önlemenin en kolay yolu bir tutam cila veya sabun alıp, fermuarlara arada bir bakım yapmaktır.

9. Güneş gözlüğünüzü klasik modellerden alın

Güneş gözlüğü stil katan ve yüzün tam üstünde yer almasıyla görüntüyü büyük ölçüde değiştiren bir aksesuardır. Diğer yandan modası da sürekli değişmekte, her iki senede bir başka bir çerçeve ve biçim karşımııza çıkmaktadır. Sürekli gözlük değiştirmek ve para dökmek istemiyorsanız, iyi bir gözlük markasından yüzünüze oturan, büyük, koyu renkli ve kemik çerçeveli bir güneş gözlüğü satın alın. Böylece uzun yıllar kullanabileceğiniz bir gözlüğünüz olacaktır. Ünlülerin dışarıda rastgele çekilmiş fotoğraflarına bakın, ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

10. Yanınızda her zaman ince bere taşıyın

Şapka herkese yakışmaz. Ancak bere tipi kafayı saran şapkalar, çoğu erkeğin taşıyabileceği, hafif, yer kaplamayan aksesuarlardır. İnce, pamuk gibi doğal – mevsimlik kumaştan, koyu ve çoğu renge uyumlu bir bere alın ve yanınızda taşıyın. Bu sayede yılın çoğu zamanında, olası saç bozulmaları, ıslanmaları ve pek çok beklenmeyen durumu stil sahibi bir çözümle de atlatmış olabilirsiniz.