Erkeklere Özel: Ofis Çantası Seçimi

Erkeklere Özel: Ofis Çantası Seçimi

1987

Şehirde, ofiste, her yerde; doğru çanta seçimiyle hem şıklık hem kullanış kolaylığı edinin, hayatınızı daha iyi organize edin!

Sabah kalktığınızda günü planlayıp, ofise gitmek için hazırlanırken çoğumuz için en az kıyafet seçimi kadar önemli olan bir konu da çanta seçimidir. O günkü planlarımız; önemli bir görüşme yapacaksak, yanımıza bilgisayar götüreceksek, sonrasında spora gideceksek gibi sonsuz ihtimaller dahilinde şekillenebilir. Haliyle çanta seçimimiz de öyle. Tabii ki iş yerinde ve iş çevresindeki giyim kuralları da önemli bir etkendir bu seçim için. Bu yazımızda erkekler için doğru çanta seçimi konusunu masaya yatırdık. Bakalım şehirde kullanmak üzere ofise giderken çanta seçimini en iyi şekilde yapmak için ne gibi alternatifler uygun?

Evrak Çantası (Briefcase)

Önemli bir satış sunumuna gidiyorsunuz. Her detay kafanızda hazır. Usta bir işçilikle el yapımı bir deri çanta veya detayları iyi düşünülmüş bir briefcase içi boş bile olsa, sunumu yapacağınız insanların nezdinde profesyonel bir imaj yaratmaya yetecektir. Düğme ve varsa fermuar yerleri mümkün oldukça simetrik olmalı ve çanta mutlaka yeni görünmeli.

Kimler için?

Önemli bir firmada üst düzey bir mevkide görev yapan yöneticiler, satış müdürleri, yüksek öneme sahip toplantıları gerçekleştirenler…

Çanta toplanırken nelere dikkat edilmeli?

Briefcase modelleri genelde farklı bölmelere sahiptir. Her bölmeye farklı bir eşyanızı koyarak mümkün oldukça düzenli durmalarını sağlamış olacaksınız. Ön bölmelerde şarj adaptörleri içeriden daha iyi dururlar. Kalem gibi gereçler, elinizin altında olmaları açısından önde durmalılar. Son olarak kartvizitliğiniz için ayrı bir alan ayırmayı unutmayın.

Laptop çantası

Eğer işiniz gereği laptop’unuzun sürekli yanınızda olması gerekiyorsa, iş ve kişisel yaşamınızın çoğunu yürüttüğünüz bu aygıtın da aynı sizinki gibi bir kıyafeti olmalı ve ona doğru kıyafeti seçmek en az kendi kıyafet seçiminiz kadar önemli! İçindeki bilgiler ne kadar hayatiyse laptop çantası modelinin güvenliği ve sağlamlığı da o kadar iyi olmak durumunda. İçi korumalıklı, orta paneli hafif fiber malzemeden yapılmış panele sahip, dış kısmı ise suni deri, deri veya yine yüksek kaliteli karbon materyalden yapılmış olabilir. Bu çantayı sürekli yanınızda duracak ve seyahatlerinizde sizinle her yere gelecek çanta olarak düşünmelisiniz. Bu bakımdan kıyafetleriniz ve renklerinizin ne kadarıyla uyum sağlarsa o kadar iyi. Bu bakımdan koyu gri, marin lacivert gibi renkler seçeneği arttıracaktır.

Kimler için?

Kreatif direktörler, mimarlar, fotoğrafçılar, tasarımcılar…

Çanta toplanırken nelere dikkat edilmeli?

Bu tarz çantalara laptop dışında ne kadar az şey koyarsanız o kadar iyi. Son derece lazım olan şeyleri ekleyin.

Postacı çantası

Postacı tipi çantalar sırt çantası ile briefcase arasında bir yerlerde durarak, iki tarafa yönelik ihtiyaçları karşılarlar. Profesyonel gereksinimin içine konfor da katılmaktadır böylece. Özellikle yaptığınız iş veya kullanım amacı, taşıdığınız şeylere hızlı ve kolay ulaşım gerektiriyorsa doğru bir çantadır. Postacı stili çanta modellerinde materyal açısından daha geniş bir seçenek alanı vardır. Koyu renkten, canlı renklere tarzınıza uygun renk bulmak mümkünken, daha sportif bir görünüm için pamuklu veya kanvas kumaşlara seçenek fazladır.

Kimler için?

Şehir erkeğinin genel kullanımına uygundur. Resmi ziyaretleri az olan, iş yerinde casual giyim kuralları bulunan, gün içinde sık seyahat edenler için ideal…

Çanta toplanırken nelere dikkat edilmeli?

İç ve dış ceplerinin bolluğunu, günlük hayatınızın farklı alanlarında organize olmak için iyi kullanırsanız rahat edersiniz. Sık ulaşım isteyen, çok değerli olmayan eşyalar dış ceplere yerleştirilebilir. Bu tip çantalarda en kolay düşülebilen yanlış, büyüklüklerine kanıp, fazla doldurmaktır, ne kadar büyük de olsalar kapasite dışına çıkmak, omuzlarınıza ve sırtınıza gereğinden fazla yük olacaktır.

Bunu da okuyun: Erkeklerin Çanta Seçiminde Yaptığı 5 Hata
Hangi kombinde hangi çanta kullanılmamalı? Renklerde uyumsuz olmamak için nelere dikkat etmeli? Ortama uygun çanta modeli nasıl seçilmeli? Yanıtları bu hatalarda keşfediyoruz.

Sırt çantası

Eskiden daha sportif olan sırt çantaları artık moda çevrelerinin ve ciddi iş çevrelerinin de gözüne girmeye başladı. İyi giyimli bir şehir erkeği doğru kombinasyonla, çok fonksiyonlu bir sırt çantasını el çantası ve sırt çantası olarak iş hayatında kullanabiliyor. Sırt çantası dediğiniz zaman spor çantalardan, outdoor amaçlı modellere, deri ve şık modellerden, laptop korumalıklı case modellere kadar sonsuz bir seçenek havuzunda yüzüyorsunuz demektir. Hem profesyonel hem de özel ihtiyaçlarınızı dengeleyebilecek, işyerinde kullanabileceğiniz model ve renkleri tercih edin. Şehir için genelde koyu renkler ön plana çıkarken, iç ve cep tasarımı sırt çantalarında da en az evrak çantaları kadar önemlidir. Bohça gibi kullanmak istemiyorsanız, alacağınız sırt çantasının iç kısımda en az bir bölme ve üstte cep, ön kısımda da en az bir adet ön cep olduğundan emin olun. İç kısım materyalinin dışarıdan ayrı olması, astarın su geçirmezliği gibi özellikler size şehir koşuşturmasındaki olası kazalardan koruyu önlemler olacaktır.

Kimler için?

Esnek ve freelance çalışanlar, trend ve genç ekip ve iş alanları, işyerinde casual dress-code kullananlar…

Çanta toplanırken nelere dikkat edilmeli?

Ağır eşyaları en alta, laptop’unuzu bölmesine koyun. Kıyafet ve atkı gibi tekstil aksesuarlarınızı sararak üste yerleştirin. Tek bir taraftan açıp kapatın ve fermuar açılış yerine kaybolacak bir gereç koymayın. Güvenilir alanlarda iş yapıyorsanız, dış cepleri telefon, cüzdan gibi hızlı ulaşım gerektiren eşyalara ayırın. Kaybolacak değerli şeyleri ayrı bir case’a koyup sırt çantasına öyle yerleştirirseniz, kafanız daha rahat eder. Şifreli kilitler de her zaman iyidir.

Spor/seyahat çantası

Spor çantası veya seyahat çantası sınıfına da girecek bu çanta, gün içinde bol zamanı olan, spora giden, birden fazla aktivite yapan erkekler için diyebiliriz. Bu çantayla her an her etkinliğe ve sürprize hazır olabilir, işten sonra akşama devam etmek veya spor yapmak için gerekli eşyanızı yanınızda bulundurabilirsiniz. Şehir kullanımı için kumaş veya kanvas olan, tek renkli modelleri tercih edin.

Kimler için?

Öğle arasında yemeğe değil spora gitmeyi sevenler, sık ve günübirlik seyahat edenler…

Çanta toplanırken nelere dikkat edilmeli?

Bez torbalarla eşyalarınızı parça parça ayırabilirsiniz. Ön cepler genelde çok büyük gereçleri almazlar, o yüzden iç kısmı ona göre organize edin. Ayakkabı ve diğer ağırlıkları, alt kısma getirmeye, ağırlık dengesini sağlamaya dikkat edin.