Erkek Giyim Rehberi: Hangi Pantolonla Hangi Ayakkabı?

Erkek Giyim Rehberi: Hangi Pantolonla Hangi Ayakkabı?

10995

Şık bir erkeğin giyiminin en büyük göstergesi pantolon-ayakkabı uyumunu bu yazımızla keşfedin!

Değişen erkek modası karşısında cesurca durmak, bunu yaparken ne modadan dışarıda kalmak ne de şıklığından ödün vermek… Tüm bunlar sandığınız kadar zor değil. Gardırobu dar bile olsa bir erkeğin az taşla bol kuş vurmasını sağlayacak uyum bağlantılarından bir tanesi de pantolon-ayakkabı bağlantısıdır. Aslında iş, resmi veya günlük; nasıl giyinirseniz giyinin en önemli uyum, pantolon ve ayakkabı uyumudur. Şimdi bakalım hangi pantolon ile hangi ayakkabı şık erkeğin doğru tercihi…

1. Kot pantolon – süet veya deri botlar

Denim kumaşlar her daim hayatımızın değişmez unsurlarından ve büyük ihtimalle de uzun bir süre daha öyle olmaya devam edecekler. Kalın, ağır, günlük, dar farketmez kot dediğiniz zaman altına süet veya mat deri ayakkabı veya botlar çok yakışacaktır. Aynı zamanda günlük stilde sneaker tarzı botlar, Timberland tarzı veya kendi tarzınıza göre grunge botlar uyum sağlayacaktır. Denimlerle yakışan daha mevsimlik diğer erkek ayakkabıları arasında hi-top tarzı (boğazlı Converse gibi) ve bazı sneaker türleri (New Balance gibi) sayılabilir.

2. Kumaş pantolon – deri ayakkabı

Kumaş pantolon dediğiniz zaman akla hemen siyah ayakkabı gelse de siyah ayakkabıya karşı mesafeli olmak şık bir erkeğin tercihidir. Bu bakımdan hiç değişmeyecek klasik renkler lacivert veya gri pantolon altına taba, koyu kahve, parlak veya işlemeli şık deri ayakkabı uyumlu olabilir. Eğer daha günlük bir kumaş pantolon giyiyorsanız, ceket, pantolon renkleri farklıysa kalın tabanlı ayakkabıları, özellikle kıvrık paça ile kullanabilirsiniz. İş tarzı ve resmi tarz kumaş pantolon ve takım elbise altına , parlak veya yarı parlak deri, daha zarif ince burunlu, dar bağcıklı modeller oldukça yakışır. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir moda, son yıllarda artan kısa paça olayı. Kısa paça kullanıyorsanız ayakkabılar ekstra dikkat çeker ve çorabınıza azami dikkat etmek durumunda kalırsınız. Çorapları saklasanız dahi ayakkabı renginin pantolon rengine çok ters olmamasına dikkat edin. Kısa paça pantolonlara loafers gibi bağcıksız modeller de iyi uyum sağlamaktadır.

Günlük pantolonlar – sneaker’lar

Pantolon seçimlerinizde rhino, canvas tarzı günlük ve hafta sonu gezmelerinin vazgeçilmezi olan rahat pantolonlarda günlük ayakkabı renk skalası genişleyebilir. Karşıt renkleri, ayakkabı ve pantolon uyumuna ters açık renk çorapları kullanma sıklığınız artabilir. Casual chino tarzı pantolonlarda toprak renkleriyle daha koyu toprak rengi chukkas tarzı ayakkabılar uyum sağlarken, classic sneaker’lar da neredeyse tüm renklerle uyum sağlayabilir. Canvas pantolon eğer sıcak bir renkteyse altına koyu ve soğuk renk bir sneaker oldukça yakışan bir seçim olacaktır.

Şort ve bermuda – espadril ya da skater ayakkabılar

Şort ve bermuda türü mevsime özel kıyafetlere genelde o mevsime ait terlik gibi ayakkabılar giyseniz de şık bir erkeği ayırt edici kılan şey, şortun altına dahi iyi bir ayakkabı seçimidir. Keza şort altında ayakkabı kendisini pantolonda olduğundan çok daha fazla belli eder. Şort altına sıcak havalarda espadril türü ayakkabılar, bright sneaker (Vans tarzı) ayakkabılar daha günlük dururken, plimsolls tarzı ayakkabılar daha şık durabilmektedir. Yalnız şort söz konusu olduğunda çorap konusu iyice önem kazanır. Şort altı çoraplar moda tarihinde oldukça farklı izler bıraksa da sneaker, espadril gibi türleri çorapsız veya gizli çorapla giymekte fayda var diyoruz. Diz-altı bermuda türü pantolonlar içinse daha çok spor ayakkabı türleri All-Star, Stan Smith tarzı türler, basketbol, training veya skater ayakkabılar oldukça iyi durmaktadır.

Skinny pantolon – bot

Son zamanlarda yine sıkça gördüğümüz skinny erkek pantolonu modellerinde oldukça sık yapılan ayakkabı hatalarından sonra bu konuya özellikle değinelim dedik. Skinny pantolonlar da yine ayakkabıyı ön plana çıkartan modellerdir ve öncelikle boğazlı sneaker modelleri (classic hi-cut) veya military tarzı botlar, grunge botlar gibi botlar ile daha iyi uyum sağlarlar. Boğazsız sneaker’lar, boat tarzı ayakkabılar ile çok da iyi görüntü vermeyebilirler.