Selfie Günü’ne Özel: En İyi Kareleri Yakalamak İçin 9 İpucu

Selfie Günü’ne Özel: En İyi Kareleri Yakalamak İçin 9 İpucu

2521

Selfie Günü’nde özçekim eğlencenizi ileri bir seviyeye taşımanıza yardımcı olacak 9 ipucu hazırladık. Üstelik uzmanların tavsiyelerine de kulak vererek!

Mükemmel bir selfie çekmek için arka arkaya beş ila 1.500 arasında kare gerekebilir… Tamam, biraz abarttık ama cep telefonlarınızın arka arkaya çekilmiş yüzlerce selfi ile dolu olduğunu tahmin ediyoruz! Bu kadar deneme de boşuna değil, çünkü bu iş her zaman çok da kolay olmuyor. Bu hafta size harika bir selfie çekebilmeniz için ışık, açı, ayar ve filtrelerin doğru kombinasyonu hakkında bir yazı hazırladık. Üstelik işin uzmanlarının bu konularda verdikleri tüyoları da araştırarak!

1. Işık olmazsa fotoğraf olmaz

Bu, en temel fotoğraf kuralıdır. Dijital kameralar en iyi performanslarını gündüz ışığında sergiler. Siz de doğal aydınlatmanın nimetlerini sonuna kadar kullanın. Dünyaca ünlü Vlogger Jordan Liberty’nin dediği gibi, “Işık şüphesiz ki para ödemek zorunda olmadığınız en iyi güzellik ürünüdür.” Dışarı çıkın ve güneşin parıltısından faydalanın, ancak özellikle yaz aylarında güneş ışığının çok dik geldiği saatleri tercih etmeyin. Sert gölgeleri yumuşatmak ve çift çene etkisini azaltmak içinde bir parça beyaz kağıt alıp çenenizin altına tutabilir ve etkili bir reflektör yaratabilirsiniz.

2. Ne zaman flash kullanılacağını bilin

Doğal ışık kullanmak ve sert gölgelerden kaçınmak bu işin altın kuralı; peki doğal ışığın olmadığı bir durumda selfie çekmek isterseniz ne olacak? Flash kullanmak durumda kalacaksınız ve bu parlak beyaz ışık ile muhtemelen mükemmel görünmeyen bir etki elde edeceksiniz. Bu durumda tonlarla oynamak için filtrelere başvurmalısınız. Ayrıca ön flaşı olmayan akıllı telefonların da kullanabildiği BestMe, faceLight gibi uygulamalar da işinizi çok kolaylaştıracaktır.

3. Gerçekten hissederek gülümseyin

Fotoğrafçı ve stil blogger’ı Candice Lake “Gerçek bir gülücük hiçbir zaman kötü görünmez” diyor. Yüzünüzü doğal olmadığı hissedilen bir gülümse için zorlamaktansa, doğal gülümsemeler her zaman daha iyidir. Öte yandan biraz daha ciddi bir selfie çekmek istiyorsanız gözlerinizle gülümsemeyi deneyebilirsiniz. Doğru ifadeyi yakalayana kadar aynanın önünde pratik yapın. Emin olun, denemelerinizin sonunda onu bulacaksınız.

4. Denemekten vazgeçmeyin

Kylie Jenner paylaşmak için en iyi fotoğrafı çekinceye kadar yüzlerce kez denediğini söylüyor. Tekrarın doğru fotoğraf için etkili olduğu doğru. Başınızı farklı yönlere yatırmayı ve açıları değiştirmeyi deneyin, böylece aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir çeşitliliğiniz olacak. Başka bir yöntem de video seçeneğine geçin ve farklı pozlar verdiğiniz bir kayıt alın. Bir veya iki dakika sonra, videoda gezinebilir ve en iyi duruşun olduğu bir anı dondurabilirsiniz.

5. Açılarla oynayın

Selfie pozu söz konusu olduğunda çenenizi aşağı ve kemarayı yukarı doğru tutmak en makulüdür. Çenenin altından alınmış bir açı ile çekilen fotoğrafta iyi görünmek mümkün olmayabilir. Bir selfie çekerken telefonu, alt kısmı gözlerinizle aynı seviyede olacak şekilde tutun. Ya da daha iyisi, bir selfie çubuğu kullanın. Makyaj sanatçısı Nick Barose, “Tam bir profilin olduğu noktaya değil, birazcık yana dönün ve o şekilde çekmeyi deneyin” diyor.

Bunu da okuyun: Sony’den Selfie Odaklı Üç Yeni Telefon Modeli
Japon elektronik devi Sony, kamera teknolojisi ve yüksek performans vadeden 3 yeni süper orta sınıf akıllı telefonunu duyurdu. Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Şovu’nda yapılan lansmanda Xperia XA2 Ultra, Xperia XA2 ve Xperia L2 modelleri ilk defa tanıtıldı.

6. Doğru uygulamaları ve filtreleri kullan

Candice Lake favori instagram filtresinin Valencia olduğu söylüyor ancak daha esnek fotoğraf işleme seçenekleri için Afterlight uygulamasını öneriyor. Ayrıca yeni nesil cep telefonları gelişmiş selfie modlarına da sahip olabiliyor. Blogger Amanda Steele, VSCO uygulamasındaki filtreleri sevdiğini söylüyor. Çok seveceğiniz kareler yaratmanıza yardımcı başka uygulamalar neler derseniz; Perfect365 ve Adobe Photoshop Fix denemelisiniz. Göz altı torbalarını ortadan kaldırmak ya da dişleri beyazlatmak ve gözlerin daha ışıltılı görünmelerini sağlamak bu uyulamalarla çok kolay!

7. Fotoğraf işlemede aşırıya kaçmayın

Düzenleme ve filtreleme yapmak için bu kadar seçenek varken elimizin ayarını iyi tutmamız ve doğal olmayan bir noktaya kadar fotoğrafı zorlamamamız da önemli. Fotoğraf düzenlerken, gerçekten hafif dokunuşlarla ilerleyin. Sadece sizin için göze çarpan alanlara dokunun. Gözünüzün etrafındaki küçük çizgilerin sizi daha gerçek gösterdiğini unutmayın.

8. Arka planınıza özen gösterin

En iyi özçekimler ya ilginç bir arka plana sahiptir ya da gerçekten çok sade arka planları vardır. Arka planda bir keşmekeş olmamasına dikkat edin.

9. Doğal ifadeleri kucaklayın

İşte size doğal ifadeler için birkaç tüyo! Dudaklarda bir gerginlik olmaması için derin bir nefes alıp dudaklarınız titreterek hızla nefes verebilirsiniz. Bu hareket dudak çevresi kaslarınızı gevşetecektir. Ayrıca çekim yapmadan önce gözlerinizi kapatır ve tam çekecekken açarsanız ifadeniz ve bakışınız daha taze görünecektir.

İLGİLİ ÜRÜNLER