Büyük Beden Erkek Giyim Rehberi

Büyük Beden Erkek Giyim Rehberi

Kilolu erkekler için büyük beden erkek giyim kuralları adeta kilolarını saklayacak bir sihire sahip. İşte bu kurallar ve mükemmel ipuçları!

Uzun boylu, fazla kilolu, sporcu, vücut geliştiren ya da doğuştan iri yapılı olan pek çok büyük beden erkekiçin giyim ve kıyafet konusu başlı başına bir muamma. Özellikle içinde olduğumuz coğrafyanın ortalama erkek beden ölçülerini dikkate alırsak M çevresinde dolaşan erkek kıyafeti bedenleri işi daha da zorlaştırıyor. Batı ülkelerinde daha fazla görmeye alıştığımız 3XL ve üzeri kıyafet bedenleri ise her geçen gün daha da artıyor. Büyük beden giyim ile ilgili bilmeniz gerekenler nelermiş birlikte bakalım.

Erkekler İçin Büyük Beden Giyim İpuçları

Öncelikle büyük bedengiyim markaları açısından seçenek fazla olmadığı için kıyafetinizi nerede aramanız gerektiğiyle işe başlayalım. Bakacağınız ilk markalar spor markaları ve outdoor giyim markaları olmalı çünkü bu markalar sporcu ve performans odaklı üretimlerinde büyük bedene özellikle önem veriyorlar. Son yıllarda spor markalarının kanvas pantolonlar, gömlekler, ceketler, günlük hatta smart casual giyime uygun kıyafetler ürettiğini görmek, farklı stillerde büyük beden kıyafet bulabilme olasılığınızı arttırıyor. Beden tipiniz kıyafet seçiminde önem taşıyor. Eğer aşırı kilodan dolayı büyük beden seçiyorsanız, üst beden için üçgen, boru ve koyu tonları tercih edin. Koyu tonlar demişken büyük beden yüzünden karalara bürünün demek istemiyoruz, özellikle desenli hatta yerine göre hawai tarzı benzeri canlı renkler kullanabilirsiniz. Pantolon için boru paça modelleri ve üsten aşağıya daralan modeller büyük beden için iyi bir seçim olabilir ancak kalın bacaklıysanız dar paça seçimi pek iyi bir model değil. Vücut geliştirme sporcuları genelde kaslarını sergilemek için bir iki beden küçük, dar model tişört ve üstler tercih etseler de fazla yapışık modellerin dışarıdan çok da iyi durmadığını belirtelim. Polyester ve likralı kumaşlar beden kıvrımlarını daha fazla belirginleştirecektir.

Erkekler İçin Büyük Beden Pantolon ve Şort Rehberi

Bacak uzunluğu 118 cm’den fazla olanlar 62 beden üstü, bel genişliği 120 cm’den geniş olanlar ise 2XL üstü büyük beden pantolon kullanırlar. Büyük beden erkek giyim söz konusu olduğunda, büyük beden pantolon seçerken bacak uzunluğu fazla ve bacakları ince olanlar için aşağı doğru daralan, V model pantolonlar, düz veya dar paça pantolonlar uygunken, bacakları iri, geniş veya kilolu olanlar için düz ve boru paça bedenler daha uygundur. Pantolon ve şortlarınızı üst parçalarla kontrast yaratmak üzere açık renk tonlarında tercih edebilirsiniz. Büyük beden şort modelleri arasında dize kadar uzun veya diz altı kapri modeller daha çok tercih edilmekte, kısa şortlar uzun bacaklarda da, kilolu bacaklarda da çok fazla kullanılmamaktadır. Özellikle kilolu büyük bedenler için kot pantolondan uzak durmalarını, esnek ve kullanışı rahat pantolonlar seçmelerini öneririz.

Erkekler İçin Büyük Beden Gömlek Rehberi

Boyun ölçüsü 46 cm ve üzeri bedenler için yapılan gömlekler büyük beden gömlek kategorisine girmektedir. Bazı markalar 3XL ile biraz daha geniş yaka seçenekleri sunarlar. Büyük beden giyiyorsanız tek renkten ziyade çizgili, kareli, oduncu tarzı, göğüs cepli modelleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Toprak rengi ve tonları biraz daha günlük bir görüntü verirken, ceket ile kombin için lacivert ve gri oldukça uygundur. Kısa kollu gömlek kullanacaklar yaka ölçüsü dışında kol genişliğine dikkat etmeli. Sporcular yarım ölçü kısa kol tercih ederken, çok sıkı gömlekler içinde rahat etmeyebilirler.

Erkekler İçin Büyük Beden Tişört Rehberi

Şimdi de gelelim büyük beden erkek giyim rehberimizin tişört bölümüne. Büyük beden tişört belki de en kolay bulunabilecek büyük beden giysidir. Tişört konusunda kilolu bedenler açık ve geniş yakaları, v yakaları tercih etmemeli; yuvarlak yaka veya tenisçi yaka tişörtleri tercih etmeliler. Yine kol uzunluğu dirseğe kadar ve geniş kollu modeller veya yarım kısa kol modeller tercih edilmelidir. Sporcular ve dar kesim tişört kullanan vücut geliştirmecilere ise polyester, bambu gibi malzemelerden yapılan esnek kumaşları öneririz.

Erkekler İçin Büyük Beden Pijama Rehberi

Pijamave sabahlık kategorisi için büyük bedende düğmeli bisiklet yaka, koyu renkli pajama takımları yoğunlukla üretilmektedir. Büyük beden erkek giyim söz konusu olduğunda model olarak sabahlıkda tercih edebilirsiniz. Büyük beden pijama modelleri arasında kısa kollu modellerin kol genişliğine ve üst kısmın uzunluğuna özellikle dikkat edin. Pijamayı üst kısmı biraz daha uzun olacak şekilde almak isteyebilirsiniz.