Birkenstock Terliklerin Özellikleri ve Merak Ettiğiniz Her Şey

Birkenstock Terliklerin Özellikleri ve Merak Ettiğiniz Her Şey

1218

Hemen her stile uyum sağlayan ve ortopedik tasarımlarıyla öne çıkan birkenstock terlik özellikleri hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

1774 yılından bu yana terlik ve sandalet üretimi yapan köklü bir Alman marka olan Birkenstock’un hikayesi ayakkabı ustası Johann Adam ile başlıyor. Johann Adam’ın büyük torunu Konrad Birkenstock da dahil olmak üzere bu ayakkabı zanaatı kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Büyük torun Konrad, markaya vizyonunu katıyor ve onun sayesinde esnek ayak tabanlı ayakkabılar üretilmeye başlanıyor. Böylece hepimizin yakından bildiği bu efsanevi terlikler doğmuş oluyor. Peki nedir birkenstock terlik özellikleri ve nasıldır onların modelleri, temizlik işlemleri? Bu yazımız size hepsi hakkında ipuçları verecek.

Birkenstock Terliklerin Özellikleri

En klasik birkenstock terlik modelleri söz konusu olduğunda öne çıkan özellik mantar tabandır. Doğal mantardan üretilmiş olan Birkenstock tabanlıklar aynı zamanda ortopedik bir tasarıma sahiptir. Hareketli yol koşullarına ve ayakla temas halinde kayganlaşmamaya göre tasarlanmış olan birkenstock terlik kalıpları ise özel tırtıklar ve çizgilerle şekillendirilmiştir. Derin bir topuk alanına sahiptir ve bu sayede ayağınızı iyice kavrar, daha sağlıklı adımlar atmanızı sağlar.

Öne çıkan bir diğer birkenstock terliğin özelliği ise duruş bozuklukları ve ayak şekli bozukluklarının önüne geçmeye yardımcı olmasıdır. Normal şartlarda ayak parmakları ayakkabılar içerisinde birbirine yapışırken, bu özel tasarım tabanlıklar sayesinde ayak parmakları birbirinden ayrılıyor. Bu da, ayağın kendi doğal şeklini bulmasını sağlıyor.

Birkenstock Terlik Nasıl Temizlenir?

Şimdi de sırada birkenstock terlik temizliği konusu var. Bunu birkenstock terlik kullananlar çok iyi bilir ki, temizliğine ve bakımına önem vermek, onların çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Aksine bakımsız kaldıklarında ise tüm bu marifetli özelliklerini yitireceklerdir. Dolayısıyla düzenli olarak onları temizlemekte fayda vardır.

Öncelikle terliğin üzerindeki tüm kalıntıları temizlemekle işe başlayın. Kayışlar süetse süet fırçası ile, plastik ya da deri ise nemli bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Bu şekilde toz ve toprak kalıntılarından arınmış olursunuz. İkinci adım olarak temizleme ürünü ile temizlemeye başlayın. Eğer terliğiniz deri ise deri temizleyicisi, eğer süet ise süet temizleyici kullanın. Bu deri ya da süet yüzeylere ince bir katman halinde temizleyici uygulayarak nazikçe silin. Bu uygulamanın ardından terliklerinizi kurumaya bırakın. Eğer terliğiniz süetse, kuruduktan sonra yine temiz bir süet fırçasıyla fırçalayın. Eğer terliğiniz deriyse ve onları parlatmak istiyorsanız da yerde bir gazete kağıdı üzerinde, beze döktüğünüz cilayı terliğinizin deri kısımlarına dairesel hareketlerle uygulayın. Terliklerinizin tüm temizleme işlemlerinden sonra bir gece boyunca kurumaya bırakmayı unutmayın. Onları kurutmak için güneş altında bırakmamaya da özen gösterin.

Eğer birkenstock terlik kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız size önerimiz düzenli olarak mantar taban bakımı uygulamanız olacaktır. En çok koku yapan kısım olan terlik tabanlarının temizliği birkenstock terlik özellikleri açısından önemlidir. Üç haftada bir tabanları nemli bir bezle silmenizi ve gece boyunca kurumaya bırakmanızı tavsiye ederiz. Bezin çok ıslak olmamasına, hafif nemli olmasına özen gösterin. Daha etkili bir temizlik operasyonu için ise tarifimiz çok basit. İki yemek kaşığı su ile bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Macun kıvamına yakın bir kıvam elde edince, bu macunu terliğin tabanına iyice yayın. Bir diş fırçası ile nazik bir şekilde ve dairesel hareketler ile fırçalayın. Yine terliklerinizi kurumaya bırakın ve her zaman için kuruma işlemlerini güneşsiz bir ortamda yapmaya özen gösterin.

Birkenstock Terlik Kaç Numara Alınmalı?

Gelelim birkenstock terlik özellikleri ardından ayağınız için en doğru modeli bulmaya. Birkenstock ayakkabıyı deneyerek alıyorsanız, ayağınızın iç tabana tam olarak oturduğunda ayak ucu ve topuk bölgesinde birkaç mm boşluk olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü attığınız adımlarda ayak parmaklarınızın rahat hareket edebilmeleri için bu boşluklara ihtiyacı olacaktır. Olmaması gereken şey ise ayak parmaklarınızın tabanlığın ön kenarına değmiyo olması ve topuğunuzun da tabanlığın kenarının üstüne taşmıyor olmasıdır. Online alışveriş yaparken ise mutlaka cetvel ile ölçerek, beden rehberinden de bu ölçülerin karşılığını kontrol ederek almanızda fayda vardır.

Peki birkenstock terlik orijinal nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını bilmek ister misiniz? Öncelikle satın aldığınızda terliğinizin geldiği kutu orijinal Birkenstock kutusu olmalıdır. Herhangi bir kutu içerisinde geliyorsa dikkat etmenizde fayda vardır. Terliklerin orijinal olduğunu gösteren en belirgin detay ise terliklerin altındaki kum saatine benzeyen motiftir. Bu motifin orijinalini inceleyip daha büyük ya da daha küçük motiflere rastladığınızda bilin ki bu sahte birkenstock olabilir. Terliğinizin kayış kısımlarında, bağlanto noktalarında kesim hataları ya da ucuz malzeme belirtilerine denk gelirseniz yine sahte olma ihtimalleri yüksek demektir.

Birkenstock Terlik Modelleri Neler?

Son olarak birkenstock terlik çeşitleri konusuna değiniyoruz. Neredeyse her anınıza, her stilinize ve her kombininize uygun bir birkenstock modeli vardır. İşe giderken elbisenizin altına, haftasonu pantolonlarınızın altına, yaz sıcaklarında şortlarınızın altına, plajda mayolarınızın altına; hayatınızın her anına uyum sağlayabilecek, dengeli bir tasarıma sahiptir.

En klasik modellerden biri olan parmak arası birkenstock modelleri en çok plaj stillerinde tercih edilir. Yaz tatillerinin vazgeçilmezi olan parmak arası modellerin plaj için en uygunları suya dayanıklı EVA malzemeden üretilmiş olanlardır. Bu modeller su geçirmez, ultra hafif, şok emici, yüksek elastikiyetli, bakımı kolay ve cilt dostu oluşu ile bilinir. Eğer parmak arası tasarımları plajda değil daha çok günlük kombinlerinizde kullanacaksanız da en ideali mantar tabanlı ve deri ya da süet kayışlı modellerden tercih etmeniz olacaktır.

Bir diğer fazlaca tercih edilen birkenstock modeli ise çift kayışlı, kemeri sayesinde ayağa göre ayarlanabilir kayış özelliğine sahip modellerdir. Yine birçok kombinle uyum sağlayabilen, minimal ve şık tasarımı ile öne çıkan bu ayakkabı rahatlığıyla da tercih sebebi oluyor. Aynı yukarıda bahsettiğimzi gibi plaja giderken EVA, günlük kombinlerde ise mantar tabanlı süet modelleri tercih edebilirsiniz.

Bu birkenstock terlikler kimi zaman tek renk olarak öne çıkar ve klasik kombinler için daha çok siyah, gri, kahverengi gibi düz renkleri tercih edilir. Ancak EVA modellerde pembeden sarıya birçok neon renk de karşımıza çıkabilir ve plaj kombinlerinize renk katabilir. Parmak arası ve çift kayışlı modellerde ise leopar, yılan derisi gibi motiflerin yanı sıra metalik deri kayışlar da popüler seçenekler arasında.