Alyans Alışverişinde Bilinmesi Gerekenler

Alyans Alışverişinde Bilinmesi Gerekenler

950
main

Aşkın ve bağlılığın sembolü olan alyans seçiminin ne kadar zor olduğunu biliyoruz ve bu yazımızdaki ipuçları ile sizlere bu konuda kolaylık sağlamak istiyoruz. İşte alyans alışverişiniz öncesinde bilmeniz gereken detaylar!

İsmi İngilizce’deki “alliance” kelimesinden gelen ve “ittifak” anlamıyla çiftlerin hayatlarını birleştirerek, hayat boyu birlikte zorluklara karşı ittifak kurmasının simgesi olan alyanslar hakkında bilinmesi gereken birçok detay var. Öncelikle kısaca hikayesinden bahsedelim ve ardından alyans alışverişinde bilinmesi gereken detayları sizlere anlatalım isteriz…

Antik Mısır’da bitkilerden hazırlanan ve kalbe giden damarın geçtiği sol elin üçüncü parmağına takılan ilk alyanslar, 9. Yüzyılda Roma Uygarlığı tarafından metal tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Çember formu ile sonsuzluğun da simgesi olan alyans yüzükler zamanla içine aşkı simgeleyen sözcüklerin yazılması ile geleneksel haline bürünüyor. Şimdilerde birbirinden farklı tasarımlar, malzemeler ve seçeneklerle karşımıza çıkan alyans modelleri elbette ki seçim yapmadan önce bilinmesi gereken birçok detayı barındırıyor.

İlk karar: Aynı yüzükler mi, uyumlu yüzükler mi?


Alyans seçimi öncesinde karar vermeniz gereken ilk konu birlikte takacağınız yüzüklerin aynı olup olmayacağıdır. Birebir aynı yüzüğü takmak bir seçimdir fakat eşinizin taşlı bir yüzük takma hayali varsa, birbirine uyumlu şekilde tasarlanmış ikili alyans setleri sizin için en ideal tercihtir. Böylece biriniz taşlı, diğeriniz ise aynı tasarımla bütünleşen sade bir yüzük takabilir.

Metal ve renk seçimi nasıl olmalı?


Bu yüzükler eşinizle birlikte her gün parmağınızda taşıyacağınız bir aksesuar olacak. Dolayısıyla malzemesi ve rengi hakkında karar vermeden önce ince eleyip sık dokumakta fayda var. Günümüzde altın, platin, titanyum, gümüş ve çelik gibi farklı materyallerden alyans tasarımları bulunuyor. Bunlar arasından ikinizin de tarzına uyum sağlayacak olan metali seçebilirsiniz. Ardından sıra geliyor renk konusuna… Aynı malzeme gibi renk konusunda da beyazdan sarıya, roseden yeşil altına ya da renk karışımlı alyans yüzük modelleri karşınıza çıkacaktır. Gümüş ve titanyum yüzükler de renk konusunda farklı bir tercih seçeneği sunmuş olacaktır. Yine seçim yaparken, eşinizle birlikte stilinize ve zevkinize en uygununu bulmanız gerekecektir.

Bunu da okuyun: Burçlara Göre Evlilik Yüzüğü Rehberi
Evlilik teklifini nasıl yapacağınız belli ama nasıl bir yüzük seçeceğiniz hala belli değilse bu yazımız size rehber olacak!

Alyans için parmak ölçüsü nasıl alınır?


Son olarak alyans seçerken göz önünde bulundurulması en önemli detaylardan birini hatırlatmak isteriz. Seçeceğiniz yüzüğün kullanışlı ve konforlu olması son derece önemlidir. Dolayısıyla her anınıza uygun olacak, ergonomik bir model seçmeye özen gösterin. Eğer rahatlığınız ön planda ise hafif modelleri tercih edin ve parmak ölçüsünü doğru bir şekilde almaya dikkat edin.

Yüzük için parmak ölçüsü alma konusunda bir ip ya da kağıt şeride ihtiyacınız var. Bunu yüzüğü takacağınız parmağınıza tam tur dolayın ve kağıdın ya da ipin birbirine değdiği noktayı işaretleyin. İki nokta arasındaki mesafeyi milimetrik şekilde ölçün ve aşağıdaki yüzük ölçü birimleri üzerinden bulduğunuz değere karşılık gelen parmak ölçüsünü bulun.

46,50 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 7’dir

47,80 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 8’dir

49,00 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 9’dur

50,00 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 10’dur

50,90 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 11’dir

51,50 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 12’dir

52,80 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 13’tür

54,00 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 14’tür

55,30 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 15’tir

56,60 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 16’dır

57,80 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 17’dir

59,10 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 18’dir

60,30 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 19’dur

61,60 mm’lik çevrenin yüzük ölçüsü 20’dir