Alışveriş Rehberi: Trençkotlar

Alışveriş Rehberi: Trençkotlar

12988

Hepimizin gardırobunda bulunması gereken en zamansız ve en kurtarıcı parçalardan biri olan trençkotları seçerken saç renginizden teninize, boyunuzdan kilonuza, dikkat etmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda!

Birinci Dünya Savaşı zamanlarında İngiliz subayların üzerinde görülen ve askeri tatbikatlar esnasında askerlere rahatlık sunmak üzere tasarlanan, o dönemlerde Tielocken ismiyle bilinen trençkot 1912 yılında Burberry’nin patenti almasıyla moda tarihine kazındı. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kadınların da üzerinde görülmeye başlanan trençkot modelleri yıllar geçtikçe karşımıza farklı markalarda, farklı renk, kumaş ve kesimlerde çıkmaya başladı. Biz de bu yazımızda onlarca farklı trençkot modeli arasından sizin için en doğru olanı bulmanıza yardımcı olacak bir alışveriş rehberi hazırlayalım dedik.

Neden herkesin bir trençkotu olmalı?

En klasik stilden en sportif görünüme; her kombine kusursuz bir şıklık katan trençkot zamansız bir parça oluşu nedeniyle hem kadın hem erkek gardıroplarının olmazsa olmazlarındandır. Özellikle bahar ayları gibi geçiş dönemleri için idealdir. Gömlek ve kotla da, şık bir elbise ile de, tişört ve taytla da, sırt çantasıyla da, topuklu ayakkabıyka da, sneaker’la da harika durabilen trençkotlar bizim en kurtarıcı parçalarımızdandır.

Sizin trençkot renginiz hangisi?

Saç ve ten renginiz, trençkot alışverişi konusunda belirleyici detaylardan biri olacaktır.

– Eğer saçlarınız ve teniniz koyu tonlarda ise lacivert, bordo ve koyu gri gibi renkleri tercih edin.

– Eğer cildiniz açık ve saçlarınız koyu ise bebek pembesi, gök mavisi ve açık sarı gibi pastel tonları seçin.

– Klasik kum ve bej tonları ise evrenseldir; hemen her cilt ve saç rengine yakışacaktır.

Bunu da okuyun: Çalışan Kadınların Gardırobunda Bulunması Gereken 7 Parça
Blazer ceketten klasik siyah elbiseye, trençkottan nötral topuklu ayakkabıya, düz kesim pantolondan kaliteli deri çantaya; iş kadınları için seçtiklerimiz burada!

 

 

Vücudunuza en uygun trençkot uzunluğu ne kadardır?

Kendinize bir trençkot seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri de trençkotunuzun uzunluğu olacaktır. Yanlış uzunlukta bir model seçtiğinizde olduğunuzdan daha uzun ya da daha kısa ya da daha kilolu görünebileceğinizi unutmayın.

– Kalça boyundaki trençkot modelleri daha ufak tefek ve genç kadınlar için idealdir.

– Kısa boylu ve kıvrımlı hatlara sahip kadınlar için ne uzun ne kısa modelleri uygundur. Dolayısıyla orta uzunluktaki trençkotlar ideal olacaktır.

– Minyon kadınların maksi trençkot modellerinden uzak durmasında fayda vardır çünkü onları olduklarından çok daha kısa gösterecektir.

– Kilo fazlalığı olanlar için hafif dizlerin üzerinde bir trençkot uzunluğu ideal olacaktır. Bu uzunluk problematik bölgelerinizi kapama konusunda etkili olacaktır. Beli kemerli bir model seçtiğinizde de olduğunuzdan çok daha ince görünebilirsiniz.

– Uzun ve ince yapılı vücutlar için ise en ideali uzun trençkot modelleri olacaktır.