Yorgun Gözler İçin Yapabileceğiniz 6 Bakım

Yorgun Gözler İçin Yapabileceğiniz 6 Bakım

Jel maskelerden göz masajı aletlerine, bakım maskelerinden kremlere, evde yapabileceğiniz tariflerden sprey ve damlalara; yorgun gözlere çok iyi gelecek tüyolar burada!

Gün boyunca dijital ekranlar, soğuk, sıcak, toz, duman, stres derken gözlerimiz, vücudumuzun dış etkenlerden en sert etkilenen bölgelerinden biri olur. Dolayısıyla en az bedenimiz kadar onlar da yorulurlar. Uygulayabileceğiniz birkaç bakım ile gözlerinizi bu yorgunluklardan arındırabilir ve ister dinlendirip ister enerjisini yükseltebilirsiniz. İşte karşınızda yorgun gözler için yapabileceğiniz 6 bakım önerisi!

Jel maskeler


Gün boyunca yorulan gözler için en dinlendirici şeylerden biri jel formundaki göz maskeleridir. İster soğuk ister sıcak tedavi imkanı sunan bu jel göz maskeleri materyalleri sayesinde ısıyı daha uzun süre muhafaza ediyor ve katılaşmadığı için rahat bir kullanım yaratıyor. İster buzdolabında bekletip soğutarak ister ısıtıp sıcak şekilde kullanarak bu göz maskeleri sayesinde yorgun gözlerinizi dinlendirebileceğiniz gibi baş ağrısı, göz altı morlukları, sinüzit şikayetleri gibi problemleri de azaltabiliyorsunuz.

Dinlendirici ve ferahlatıcı dokuşlar


Gözlerinize yapabileceğiniz bir diğer iyilik de dinlendirici veya enerji verici göz bakım maskeleri uygulamak olacaktır. Eğer dinlendirici göz maskesi arıyorsanız lavanta gibi yorgun gözleri rahatlatan içeriklerde maskeleri tercih edebilirsiniz. Biz sizin için Opton markasının bu harika maskesini seçtik! Eğer canlandırıcı göz maskesi arıyorsanız da salatalığın gücünden faydalanabilirsiniz. Dirty Works’ten sizin için seçtiğimiz bu maske ile gözlerinize enerji katabilirsiniz!

Yorgunluk karşıtı kremler


Dünyaca ünlü dermokozmetik markalarının gözlere özel bakım ürünleri deneyebileceğiniz diğer alternatifler arasında. Neutrogena’nın Hydro Boost yorgunluk karşıtı göz kremi gözlerinizden günün yorgunluğunu uzaklaştıran üçlü bir etki yaratıyor. Lierac’ın Dioptifatigue göz çevresi bakımı ise yorgunluk belirtilerini azaltmaya ve şişlikler dindirmeye yardımcı oluyor.

Bunu da okuyun: Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Sürekli olarak bilgisayar ışınlarına maruz kalmak, durmaksızın bir şeyler okumak, yazın klima kışın kaloriferli ortamlarda bulunmak, güneş ışınları, şehir havası ve tabii ki makyaj derken gözlerimizin yaşadığı sıkıntılar aşikar… Dolayısıyla günümüzde en az cildimizin geneline gösterdiğimiz kadar ilgi ve bakımı göz çevresine de göstermeliyiz.

Göz masajı


Yorgun gözleri dinlendirecek en ideal şeylerden biri de göz masajı olacaktır. Bunun için kendi kendinize kolayca uygulamasını yapabileceğiniz göz çevresi masaj aletleri edinebilirsiniz. Kimisi titreşimli teknolojisi kimisi de döner iyonik başlıkları ile gözlerinizi rahatlatma ve harika bir masaj deneyimi yaşatma özelliğine sahip.

Evde hazırlanabilecekler


Sırada evde yapabileceğiniz göz dinlendirici bakım tarifleri var. Bunun için iki farklı bitki çayına ihtiyacınız var: Papatya ve ıhlamur. Bir bardak suya 2 adet papatya çayı torbasını koyun ve 5 dakika kadar beklettikten sonra sıcak tedavi yapmak istiyorsanız çay poşetini direkt; soğuk tedavi yapmak istiyorsanız çay poşetini buzdolabında bekletip uygulayın. Papatya, yatıştırıcı ve rahatlatıcı özelliği ile gözlerinizi dinginleştirecektir. Bir diğer dinginleştirici tarif için ise 1 tutam ıhlamuru bir çay bardağı kaynar suya ilave edin ve 10 dakika bekletip süzdükten sonra soğumaya bırakın. 2 parça pamuğu bu sıvıya batırın ve göz kapaklarınızın üzerinde 10 dakika kadar bekletin.

Sprey ve damlalar


Son olarak göz spreyleri ve damlaları ile gözlerinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz. Bunun için de Optone markasının yorgun gözler için ferahlatıcı göz damlası ile yorgun ve rahatsız gözler için Actimist ikisi bir arada göz spreyi ürünlerine göz atabilirsiniz.