Yeni Başlayanlar İçin Eyeliner Uygulama Rehberi

Yeni Başlayanlar İçin Eyeliner Uygulama Rehberi

Doğru eyeliner seçiminden ideal uygulama tüyolarına, en doğru renkten hataları toparlama yollarına; eyeliner kullanmak isteyenlere ipuçları bu yazımızda!

Kusursuz bir kedi gözü makyajından günlük hafif ama çarpıcı bir görünüme, dramatik göz makyajlarından kusursuzca çekişmiş çizgilere; göz makyajının en büyük vurgusunu yapan detaylardan biri olan eyeliner kullanımında dikkat etmeniz gereken detayları biliyor muydunuz? İşte 7 adımda tüyolarla karşınızda yeni başlayanlar için eyeliner uygulama rehberi!

1. Kalem mi, jel mi, likit mi?

Kalem, jel ya da likit; her eyeliner kendi özel uygulama yeteneğiyle fark yaratır. Kalem eyeliner modelleri kullanımı en kolay olandır ve daha çok günlük göz makyajlarında kullanılır. Bir diğer model olan jel eyeliner modelleri fırça ile kullanılanlardır. Bu biraz daha profesyonellik ister, çünkü ne kadar oranda kullandığınız ortaya çıkacak sonucu etkileyecektir. Fakat daha da profesyonellik gerektiren modeller sıvı eyeliner modelleridir. Kedi gözü makyajı ya da dramatik göz makyajları için ideal olan bu eyeliner’ları ustalıkla kullanmak gerekir.

2. Daha kontrollü uygulama için gözlerinizi tutun

Göz çevrenizi bir tuval gibi düşünün, o yüzden olabildiğince gergin ve düz olmasında fayda vardır. İşaret ya da orta parmağınızı kullanarak göz çevrenizi gerin ve eyeliner uygulamasını bu şekilde yapın.

3. Sizin için en doğru rengin seçin

Eyeliner sürmek demek her zaman siyah bir göz makyajı demek değildir. Kahverengi, açık gri gibi tonları deneyebilirsiniz; üstelik bu tonlar siyaha göre bazı hataları çok daha iyi kaldıracaktır. Aynı zamanda gözlerinizi çok daha canlı ve parlak gösterecektir. Mavi gözlülerin sıcak kahve, bronz, bakır gibi tonlarını tercih etmesini; kahverengi gözlülerin ise yeşil, gold ve kahve tonlarını kullanmasını öneririz.

4. Likit uygulama öncesinde kalem ile hatları belirleyin

Kalem eyeliner ile düzgün bir hat çizmek, sıvı eyeliner’a göre çok daha kolaydır. Dolayısıyla göz makyajınızın çizgisini önce kalem eyeliner ile çizmenizi, ardından likit eyeliner ile üzerinden geçmenizi öneririz.

5. Hataları kulak pamukları ile toparlayın

Makyajınız darmaduman mı oldu? Dert etmeyin. Herşeye en baştan başlamak yerine bir kulak pamuğu yardımıyla hata yaptığınız yerleri silin. Bu işlemi hızlı bir şekilde yapmayı ihmal etmeyin; bu şekilde hem daha kolay düzelteceksiniz hem de daha fazla dağılmasını önleyeceksiniz.

Bunu da okuyun: 8 Adımda Dumanlı Göz Makyajı

Siz de siyahın gücünü konuşturacağınız, göz kapaklarınızdaki kusursuz geçişle en çarpıcı bakışları yaratabileceğiniz dumanlı makyaj nasıl yapılır diyorsanız, bu yazımıza hemen göz atın.

6. Likit eyeliner’a kuruması için zaman verin

Likit eyeliner uyguladığınızda etrafa bulaşma olasılığı elbette oldukça fazla olacaktır. Dolayısıyla uygulama sonrasında 30 saniye boyunca gözlerinizi kapalı tutmanızı ve likit eyeliner’ın kurumasına izin vermenizi öneririz.

7. Primer kullanmayı unutmayın

Eyeliner ile güzel bir göz makyajı yapmak çok da kısa sürmez ve o kadar vakit harcayıp makyajınızın darmaduman olmasını hiçbirimiz istemeyiz. Dolayısıyla bir primer kullanarak göz makyajınıza baz yapmanızı öneririz. Bu şekilde eyeliner’ınız gün boyunca kalıcı olacak.