Yaz Sonrası Saçları Sağlıklı Hale Getirmenin Yolları

Yaz Sonrası Saçları Sağlıklı Hale Getirmenin Yolları

2630

Yaz boyunca güneş, deniz ve sıcaktan bunalan saçlarınızı nasıl yeniden eski haline getirirsiniz? Yanıtlar bu yazımızda!

Yaz mevsimini hepimiz seviyoruz. Tatil, güneş, deniz derken rahatlayıp, bütün senenin sıkıntısını attığımız bu mevsim vücudumuza bir yandan iyi gelirken diğer yandan da vücudumuzun özellikle belli bölgelerini yorabiliyor. Cildimiz ve saçlarımız yaz aylarında en çok hasar gören bölgelerimizin arasında başlıca gelenler. Saçlarımız kuruyor, inceliyor, zayıflıyor, rengi açılıyor ve yıpranıyorlar. Peki yaz sonunda saçlarımızı yeniden canlandırmanın formülü nedir? İşte bu yazımızda saçlarımızı yaz sonrası sağlıklı hale getirmenin 7 yolunu anlatıyoruz.

Kaybolan nemi geri getirin

Yıpranan saçlara genelde yapılan muamele bol suyla yıkamak, şampuan kullanarak onu nemlendirmeye çalışmaktır. Ancak su ve klasik şampuanlar saçı daha da kurutur, dolayısıyla saç bakımı için farklı yollar kullanılmalıdır. Şampuanla yıkayacaksanız dahi sulfat kullanılmayan, ph derecesi cilde göre ayarlanmış doğal şampuan kullanın. Sonrasında ılık suda bekletip hafif ısıttığınız nemlendirici yağlardan saçınıza uygulayın. Badem, hindistan cevizi, argan gibi doğal yağlar saça iyi gelmekte; yağ kullanılan saç maskeleri ise yine yardımcı olmaktadır.

Renginize eklemeler yapın

Kızıl saçlılar ve sarı saçlılar güneş, deniz ve klordan daha çok etkilenirler. UV korumalı saç bakım ürünleri ile boyanızı yeniledikten sonra onların ömrünü uzatabilirsiniz.

Fönü azaltın

Saçları düzleştirmek veya saçlara şekil vermek için sıklıkla fönlüyor, uzun süre kurutuyorsanız, en azından bir süreliğine saçı, saç düzleştirici ve şekillendirici ürünler ile şekillendirmeyi deneyin. Bu sürede saçınız ihtiyacınız olan yeniden yapılanma şansına sahip olacaktır.

Saçınızı az da olsa kestirin

Pek tabii model değiştirmek istemeyebilirsiniz ve saçları çok kısaltmak içinizden gelmeyebilir, ancak en azından “kırıkları aldırmak” deyimine uygun hafif bir kesim için saçlarınızı bu konuda güvendiğiniz berberinizin ellerine teslim edebilirsiniz. Az da olsa saç kesimi bitkilerde budama gibidir. Saç kökleri kırıklara boşa güç harcamamış olur, gövdeyi canlandırır.

Nem kazandırıcı ürünleri sıklaştırın

Yalnızca saçınıza değil vücudunuza da nemlendirici ürünler ile takviye yapın. Unutmayın, saç deriniz de cildinizin bir parçası, cildinizi ne kadar beslerseniz saçlarınız da o kadar etkilenir. Panthenol, E vitamini gibi besleyici bileşenler kullanın, çiçek suları (hidrosoller), tohum yağları, bazı uçucu yağ ile yapılan kremler, doğal saç tonikleri, papatya, ıspanak yeşil çay gibi bitkilerin çayları saçları iyi besleyen ürünlerdir.

Saç derinize masaj yapın

Saçlarınızı toplamak yerine açık bırakın. Sabah ve akşamları 10’ar dakikanızı saç derisine masaj yapmaya ayırın. Böylece olası saç dökülmelerine karşı da önlem almış olursunuz.

Takviye besinler kullanın

Sadece saçınız için değil vücudunuz için de iyi olabilecek bir önlem olarak takviye gıdalar kullanın. Bol miktarda kalsiyum, E vitamin, karoten, omega türü vitamin ve bol mineral içeren gıdalarla vücuda takviye yapmanız oldukça iyi gelecektir. Unutmayın, canlı saçlar sağlam vücutta bulunur.