Yaz Sonrası Ciltlere Detoks Zamanı

Yaz Sonrası Ciltlere Detoks Zamanı

Gözenek temizliğinden sıkı nemlendirmeye, peeling bakımlarından güneş hasarlarını onarmaya; yaz sonrası ciltleriniz için yapabileceğiniz 5 adımda bakım karşınızda!

Yaz boyunca cildimiz güneş ışınları, klorlu su, tuzlu su, kum, rüzgar derken birçok dış etkene maruz kalır. Bu da cildimizin üzerinde ve derinliklerinde birçok hasara neden olur. Şimdi sonbahara girişle birlikte yapmamız gereken ilk şey yaz sonrası ciltlere detoks zamanı. İşte size bu konuda birkaç tüyo!

Gözeneklere derinlemesine temizlik


Güneşin altında saatlerce geçirilen vakitlerin ardından cilt yüzeyinde bir miktar kir birikmiş olur. Yaz makyajları, toz, ter, kum, klor derken gözeneklerimiz dolup taşar. Şimdi onları toparlama ve gözeneklerin görünümü iyileştirme zamanı! Size önerimiz derinlemesine gözenek temizleme özelliğine sahip maskeleri düzenli olarak uygulamanız. Eğer yüz maskesi yapmak istemiyorsanız da gözenek arındırıcı bakım ürünleri ile düzenli bakım yapmanız.

Sıkı nemlendirme


Hiç abartmıyoruz; gece kremleri, gündüz kremleri, yağlar, serumlar, kısacası cildi nemlendirmek adına ne varsa şimdi ortaya dökme zamanı! Yaz boyunca tuzlu su, klorlu su, UV ışınları derken cildimizin ne kadar kuru kaldığınıı tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla yaz sonrasında cildi bol bol nemlendirmek olmazsa olmaz bir bakım kuralıdır. Özellikle yüzünüzü her yıkadıktan sonra bir nemlendirici uygulamayı ihmal etmeyin. Gece boyunca cildinizin nemlenmesi için gece kremleri kullanın. Banyo sonrasında da mutlaka yağlarla tüm bedeninizi nemlendirin.

Güneş hasarlarını onarma

Cildinizdeki yaz ışıltısı solmaya başladığında güneşin cildinizde yarattığı bazı hasarlar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar. Bunlar arasında çiller, koyu lekeler ve dengesiz cilt tonu gibi durumlar sayılabilir. UV ışınlarının zararlarının çoğunu ortadan kaldıramazsınız elbette, ancak bu hasarları minimuma indirmek elinizde. Cilt lekelerine ve renk düzensizliklerine karşı geliştirilmiş formüllere sahip cilt bakım ürünleri ile uygulamanızı düzenli olarak yapın.

Antioksidanlar ve güneş korumaları


Yaz mevsimini geride bırakmış olmanız güneş korumalarından vazgeçeceğiniz anlamına gelmez. Güneşin cildimizde yarattığı hasarlar sadece yaz mevsimine özgü değildir. Sonbahar, kış, ilkbaharda da güneşte kaldıkça cildimiz yine bu zararlı ışınlara maruz kalır ve dolayısıyla yaz sonrasında da güneşe çıktığımız günlerde cildimize SPF 30 güneş koruma ürünleri kullanmamızda fayda vardır.

Peeling efekti


Cildimizin günde 30 bin ila 40 bin adet ölü cilt hücresi döktüğünü biliyor muydunuz? Bunlarla cildiniz kaplandığında cildiniz daha sağlıksız, daha mat görünür. Yaz boyunca da birçok dış etkenle birlikte cildimiz üzerinde oluşan bu katmanlarla vedalaşmak ve pürüzsüz, taptaze bir cilde kavuşmak için düzenli olarak peeling bakımına başlamanız iyi olacaktır. Cildinizi bu peeling ve ovma ürünleriyle temizlediğinizde resmen hafiflemiş hissedeceksiniz!