Takma Kirpik Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

Takma Kirpik Nasıl Takılır? Nasıl Çıkarılır?

2561

Takma kirpikleri göz yapınıza göre nasıl seçmeli? Hangi kirpik modelini nasıl takmalı? Takma kirpikleri nasıl çıkarmalı? Yanıtlar burada!

Gözlerde ne kadar mükemmel bir makyaj uygulansa da, kirpiklerin kısa ya da seyrek olması nedeniyle istediğimiz sonucu tam olarak alamayız. Maksat sadece göz makyajını tamamlamak değil, aynı zamanda daha anlamlı ve dumanlı bakışlara sahip olmak olduğunda, uzun gösteren, hacim veren maskaralar yeterli olmayabiliyor. İşte bu noktada takma kirpikler devreye giriyor. Peki takma kirpikler nasıl takılır ve nasıl çıkarılır? Sisters Güzellik Salonu’ndan makyöz Sevgi Karaca bizlere takma kirpik kullanımı hakkında detayları paylaştı.

Kirpik takmanın birçok ayrı çeşitleri bulunmaktadır. Günümüzde kullanım bakımından en çok tercih edileni ise ipek kirpiktir. İpek kirpik uygulaması genelde uzmanlar tarafından 2 veya 3 saatlik yapılan uygulamalardır. Kişinin göz yapısı baz alınır ve ona göre çalışılır. Göz yapısına göre daha uzun, ultra uzun, orta uzunlukta ya da doğal çalışmalar söz konusu olur. Bu uygulama kişinin gözünde 1 buçuk ay kalmakla birlikte her 15 günde bir de dökülen kirpikleri tekrar yenileme gibi seansları da mevcuttur. Kirpik bakımından en uzun süre kirpikte kalan uygulama ipek kirpik uygulamasıdır.

Sentetik malzemeden ya da insan saçından üretilmekte olan bu ipek kirpikler kendi yapıştırma malzemesi olan solüsyon ile göz kapağına ya da mevcut kirpiklere yapıştırma tekniği ile uygulanmaktadırlar. İki tür yapıştırma kirpikten bahsedebiliriz. Kirpik çizgisine takılan şerit şeklinde olan tek parça kirpikler ve istenilen yerleri doldurmak maksadıyla tek tek takılan kirpikler.

Takma kirpik nasıl seçilmeli?

Takma kirpik kişinin göz yapısına göre seçilmelidir. Birçok çeşidi bulunur ve genelde standart boyutlarda satılır. Fakat kişi o kirpikleri alıp kendi göz yapısına göre boyutlandırabilir.

Tam kirpik: Göz pınarından yarım cm ayırarak kendi göz kapağını ölçüp, kesip uygulama yapılabilir. Kirpik yapıştırma kısmı da bir o kadar basittir. Öncelikle kesilen kirpiğin göze yapışacak kısmını kirpik yapıştırıcısı sürerek isteğe göre kirpik dibinden ucuna kadar yapıştırabilirsiniz ya da sadece uçta daha dolgun bir görünüm istiyorsanız yine ölçüsünü alıp sadece uç kısmına yapıştırarak çok çarpıcı kirpikler ve gözler elde edebilirsiniz.

Üçlü ve tekli kirpikler: Kirpiklere bir cımbız yardımı uygulayabilirsiniz. Kirpik ucunuzu daha uzun ve ve hacimli, göz kapağına gelen kısmı daha kısa takarak doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Takma kirpikler nasıl çıkartılır?

Eğer kendi taktığınız hazır kirpiklerinizi çıkartacaksanız, kirpik çıkartma solüsyonunu uygulayıp, kenarından tutarak çekmeniz yeterli olacaktır. İlk denemede acemice olabilir ancak zamanla eliniz alışacak ve çok pratik bir şekilde takıp çıkartabileceksiniz. Günlük kullanım için takılan kirpiklerde dikkat edilmesi gereken konu, mutlaka gece yatmadan önce çıkartılmasıdır. Aksi takdirde gözlerde tahriş ve enfeksiyona neden olabilir.