Soğuktan Çatlayan Dudaklar İçin 6 Bakım Önerisi

Soğuktan Çatlayan Dudaklar İçin 6 Bakım Önerisi

En iyi dudak nemlendiricilerinden beslenme tüyolarına, dudak peeling bakımlarından yeterli su tüketimine, aloe vera mucizesinden buhar makinesi kullanımına; dudaklarınız için kış bakımı ipuçları karşınızda!

Cildimizin en hassas derilerinden birine sahip olan dudaklarımız en çok bakım gerektiren bölgelerimizin başında gelmelidir. Özellikle de kış aylarında! Hassas dudaklarımızın baş düşmanları soğuk ve rüzgara karşı bu bölgede alabileceğiniz tek önlem onlara güzel bir bakım yapmak olacaktır. Unutmayın, kuruyan dudaklara bakım yapıp onarılmadığı müddetçe dudaklarınız çatlamaya başlayacak ve yaralar oluşacaktır. İşte karşınızda soğuktan çatlayan dudaklar için bakım önerileri!

1. Yeterli su

Dudakların çatlamasında en fazla etkisi olan şeylerden biri dehidrasyon, yani vücudun susuz ve nemsiz kalmasıdır. Bedeninizin bütünsel sağlığı için de son derece önemli olan yeterli su tüketimi dudaklarınızın bakımı açısından da çok önemli bir yere sahiptir. Kış aylarında da su tüketiminizin yeterli çoğunlukta olmasına özen gösterin.

2. Dudaklara peeling

Ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırmayı hedefleyen peeling bakımları da dudaklarınız için uygulayabileceğiniz sağlam bakımlar arasındadır. Evde kendi dudak peeling bakımlarınızı toz şeker yardımıyla hazırlayabileceğiniz gibi, dünyaca ünlü kozmetik markalarının dudak peelingi bakım ürünlerinden alabilirsiniz.

3. Beslenmeye dikkat

Vitamin eksikliği de dudakların kuruması ve çatlaması için karşımıza çıkan nedenlerden birisidir. Özellikle A, B2 ve B3 gibi vitaminlerin eksikliği bu duruma neden olur. Ancak en çok çinko eksikliği dudakların çatlamasına neden ollur. Dana eti, kuruyemiş, fasülyeler ve peynir gibi gıdaları tüketerek çinko eksikliğinin önüne geçebilirsiniz.

4. Dudak nemlendiricileri

Nasıl ki cildiniz için düzenli olarak nemlendirme bakımı uyguluyorsunuz, aynı özeni dudaklarınıza da göstermeniz gereklidir. Dolayısıyla özellikle kış soğuklarında dudaklarınıza bol bol nemlendirme bakımları uygulamanızda fayda vardır. Dünyaca ünlü dermokozmetik markalarının dudaklara özel formüllerle geliştirilmiş dudak nemlendiricilerini düzenli olarak kullanın.

5. Aloe vera mucizesi

Cildimizin en yakın bitki dostlarından birisi aloe veradır. Aloe Veranın Cilde Faydaları ve 10 Aloe Veralı Bakım Ürünü yazımızda bolca detay bulabilirsiniz. Dudaklarınız için yapmanız gereken gece bakımı ise aloe veranın jelini dudağınıza sürüp yatmaktan ibaret!

6. Kahraman buhar makineleri

Dediğimiz gibi cildin nemsiz kalması, kuruması dudaklarımızda hızlıca kendini gösterir. Kış aylarında evde açılan klimalar, kaloriferler derken havada kuruluk da iyice artmış olur. Dolayısıyla nem sağlamak şart olur! Size önerimiz yaşam alanlarınızda buhar makineleri bulundurmanız ve özellikle gece uyurken buhar makinesini mutlaka açmanız…