Erkeklere Özel: Daha İyi Sakallara Sahip Olmak İçin 8 Tüyo

Erkeklere Özel: Daha İyi Sakallara Sahip Olmak İçin 8 Tüyo

8052

Çok daha canlı, çok daha parlak sakallara sahip olmak için bakımınızda dikkat edeceğiniz detaylar burada!

Özellikle son dönemlerde bol ve uzun sakal modası nedeniyle hepimizde bir sakaldır gidiyor. Uzun sakal bırakmak hayatınızın bir parçası olmuşsa, sakallarınızı nasıl en iyi haline getirebileceğiniz ve ona nasıl bakım yapacağınız da mutlaka merak konusu olmuştur. Uzun sakallar nasıl ilk günkü gibi canlı tutulur? Sakalınızın parlak ve sağlıklı kalmasını nasıl sağlarsınız? Hepsi bu yazımızda…

1. Sık ve az kesim yapın

Sakallarınızı uzun süreler uzatıp, sonra uzun kesim yapmak yerine, daha sık aralıklarla daha kısa kesim yapın. Örneğin iki ay bekleyip, 2 cm almak yerine, her hafta 2-3 mm kesim yapın. Böylece sakal uçlarınız kırılmadan, onları budamış olacaksınız. Bu sayede sakallarınız kırık uçlara yollayacağı besin ve enerjiyi gövdesinde saklayacak, daha sağlıklı ve parlak sakallara kavuşacaksınız. Bu konuda berberlere tonla para bayılmak istemiyorsanız, sakal bakım seti yanı sıra ince aralıklı kesim tarakları ve kesim makası edinin ve kendi kesiminizi kendiniz yapın. Sakal makinasının taraklarının dışında aralıklı makasları da kullanabilirsiniz.

2. Doğal maddeler ile bakım yapın

İster erkekler için satılan özel erkek bakım setleri ister doğal ürünlerle bakım çözümleri ile sakallarınıza bakım yapın. Sakal diplerini, sakalları temizlemek, sakal altındaki cilde masaj yapmak için sirkeli su solüsyonu hazırlayın. Cildi ve sakallar beslemek için hindistan cevizi, badem, zeytin, avokado, ylang ylang, susam gibi sebze yağları ile masaj yapın. Bunları duştan önce uygulayıp bir süre bekledikten sonra duş alın. Çıktıktan sonra da aromalı doğal çiçek sularından sıkın ve cildinizi mineralli sodalar, doğal tonikler ile nemlendirin.

3. İyi kurulayın

Özellikle sık ve uzun sakal sahibiyseniz, yıkanan, nemlenen sakallarınızın araları ve dipleri ıslak ve nemli kalacaktır. Sadece banyo ve duştan çıktıktan sonra değil, yüz yıkaması, spor salonu, deniz ve havuz sonrası her türlü nemli ortamdan sonra sakallarınızın uzun süre nemli kalmasını engelleyin. Kaliteli bir saç kurutma makinası bu konudaki işinizi görecektir.

Bunu da okuyun: Hangi Yüz Tipine Hangi Sakal Kesimi Yakışır?
Kirli sakallardan bıyıklı kesimlere, uzun ve kabarık modellerden keçi sakallarına; yüz tipinize en uygun sakal kesimin keşfetmeye ne dersiniz?

4. Sakallarınıza çiçek banyoları yaptırın

Ayda bir kere sakalınız için spa günü düzenleyin ve onlara zaman ayırın. Büyük bir kavanoza veya leğene çiçek çayları hazırlayın. Yasemin, papatya gibi rahatlatıcı çaylar kullanın. Ve sakallarınızı bu çayın içerisinde en az onbeş dakika beklettikten sonra durulayın.

5. Belli zamanda bir sıfırlayın

Altı ay veya üç senede bir, istediğiniz sürece göre sakallarınızı belli bir dönemde tamamen kesin. Bu kesimi jilet veya ustura kullanarak yapın ki sakallar sıfırlansın. Böylece cilde peeling etkisi ile ferahlama sağlarsınız; sakal kökleri nefes alır, dinlenir ve sakallarınız bir dahaki büyüme için sağlık kazanırlar.

6. Güneşten olabildiğince koruyun

Güneş ışığı belli oranda insana gereklidir ancak saç ve sakallar bu konuda oldukça hassastırlar. Özellikle güneşin dik geldiği yaz aylarında sakallarınızı güneşten korumak için uv filtreli güneş kremleri, nemlendiriciler, vazelin bazlı kremler kullanabilirsiniz. Şal atkılar, koruyucu boyunluklar gibi aksesuarlar da istediğiniz zaman sakalınızı kapatıp, güneşten saklamanızı sağlarlar.

7. Soğuk hava koşulları ve rüzgardan koruyun

Tıpkı güneş ışığı gibi soğuk hava koşulları, çok nemli hava ve rüzgar da sakallarınızı olumsuz etkiler. Dışarı çıkmadan önce sakallarınıza yağ sürmek; sprey, vazelin, koruyucu kremler kullanmanın yanı sıra atkı, yüksek yaka montlar gibi kıyafetler de işinizi kolaylaştıracaktır.

8. Yanınızda sakal tarağı bulundurun

Gün içerisinde arada sakallarınızı taramak ve fırçalamak, birbirine yapışanları ayırmak ve onları havalandırmak için harika bir fırsattır. Bu sayede daha fazla ayrışan ve hareketlenen sakallar, istedikleri havayı ve ışığı alacak, içeride biriken nemi dışarı atacaklardır.