Saçları Kepekten Arındırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Saçları Kepekten Arındırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Doğru vitamin alımından saç fırçalarının temizliğine, en iyi şampuanlardan özel bakımlara; kepeklerden kurtulmak için bu tavsiyelerimize göz atın!

Saç şekillendirici ürünlerin yanlış kullanımından cilt kuruluğuna, saç yıkama sıklığından mevsim geçişlerine, yanlış beslenmeden strese; birçok dış faktörün etkisiyle saçlarda kepek oluşur. Saç problemleri arasında en sık rastlananlardan biri olan kepeklenme aslında cildin kendini çok hızlı bir şekilde yenilemesi ve ölü derinin kendini atamamasından kaynaklanan bir sıkıntıdır. Eğer siz de bu sıkıntıdan muzdaripseniz, saçları kepekten arındırmak için yapabileceğiniz 5 şeye göz atmanızı öneririz.

1. Doğru vitaminleri alın

Saç derisinin sağlıklı kalması için gerekli bazı vitaminler vardır. Bunları A, B ve C vitaminleri olarak sayabiliriz. Özellikle dolaşım sistemi ve hücre büyümesi için büyük öneme sahip bu vitaminler saçlarınızı kepekten arındımak için de oldukça önemlidir. Dolayısıyla saçlarınızın kepeklendiği dönemlerde bu vitaminleri tüketmenizde fayda vardır.

2. Saç fırçalarınızı temiz tutun


Aynı makyaj fırçalarınızda olduğu gibi saç fırçalarınızın üzerinde de zamanla mikroplar birikir ve bu durum saçlarınızın zarar görmesini sağlar. Aynı zamanda kepeklenmeyi de tetikler. Dolayısıyla saçları taradıktan sonra mutlaka sabunlu su ile fırçanızı sterilize edin. Hatta tarağınızı ayda bir sıcak su ve sirke içerisinde yaklaşık 2 saat bekletmenizde de fayda vardır.

3. Kepeğe karşı etkili şampuan kullanın


Saçlarınız için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birisi de kepeğe karşı etkili şampuan modellerinden kullanmak olacaktır. Özellikle çinko, hücre kaybından ötürü saçlarda kepek oluşumunu yavaşlatan antibakteriyel bir mineraldir ve saçları kepekten arındırmaya yardımcı olur. İçerisinde çinko olan şampuanlara önem verin. Saç konusunda profesyonel birçok markanın kepek şampuanlarını düzenli olarak kullanmanızda fayda vardır.

Bunu da okuyun: Saç Bakım Ürünleriyle Adım Adım Güzellik Rehberi

Saç tipinize göre şampuandan saç kremine, maskeden seruma, saç fırçasından kurutma makinesine ihtiyacınız olan tüm bilgiler burada!

4. Düzenli bakım yapın


Saçlarınızın derisini yenileyecek bakımları da düzenli bir şekilde yapmanız saçlarda kepeklenmeye karşı bir işlem olacaktır. Bunu saç bakım merkezlerinde kepek sorununa karşı yöntemlerle deneyebilir ya da kendinize edineceğiniz kepeğe karşı etkili serum ürünlerini düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz.

5. Doğal yöntemleri deneyin

Tüm bu dikkat edeceğiniz detayların yanı sıra kepeğe karşı doğal yöntemler de denemeye değer! Bunların en başında ise sirke var. Saç derisi kabuklanmalarına karşı en etkili yöntemlerden biri olan sirkeyi saç derinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda pancar da kepeğe karşı doğal seçenekler arasındadır. Pancarı kaynatıp suyu ile saç derinize masaj yapabilirsiniz. Ardından kepek şampuanı ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Son olarak önerimiz hindistan cevizi yağı. Banyo öncesinde saç derinize masaj yaparak sürün, nemli havlu ile saçınızı sarın ve 40 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın.