Saçı Doğru Yıkamak İçin Bilmeniz Gereken 4 Şey

Saçı Doğru Yıkamak İçin Bilmeniz Gereken 4 Şey

Hayalinizdeki saçlara sahip olmanın ilk yolu saçı doğru yıkamak ile başlar. İşte karşınızda birbirinden faydalı ipuçları!

Saç bakımı yalnızca kuaföre gitmek ve saçı düzgün taramak veya doğru saç ürünleri kullanmaktan fazlasıdır. Saç bakımı saçı doğru yıkamak ile başlar. Saç yıkarken dikkat edilmesi gerekenler iyi bir saç bakımı konusunda büyük önem taşır. Saç yıkarken su ile yıkama, şampuan veya sabun uygulama, kafa derisine masaj yapma ve iyi bir durulama olmazsa olmazlardandır. Saç yıkarken yapılan hatalar ise saç derinizin ve köklerinizin zayıflamasına, saçlarınızın kırılmasına ve erken deforme olmasına neden olur.

Pek çok insanın aklında saçı hergün yıkamak doğru mudur ve saç yıkamak saçı döker mi gibi sorular vardır. Biz de saçı doğru yıkamak için bilinmesi gerekenler yazımızda bu gibi soruların yanıtlarını ve saç yıkamanın inceliklerini ele aldık.

Saç Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

Saçları doğru yıkamak saç yıkama zamanlamasının ayarlanması ile başlar. Saçları hergün yıkamak doğru mu sorusunun cevabı değil olmalıdır. Saç derisi mikrobiyotasını kaybeder ve fazla yıkama ile oluşan kuruma bu saçlara zarar verir. Saçlar haftada ortalama 2-3 kez yıkanmalıdır. Saçlarınız çok hızlı yağlanıyorsa ve onları daha sık yıkıyorsanız, yıkama sıklığınızın fazlalığı bu duruma neden olabilir. Belli bir süre yıkamadan dayanmak ve yıkama sıklığını azaltmak saçlarınızdaki yağlanmaya orta vadede iyi gelebilir. En iyisi zamanla deneyerek bu sıklığı kendinizin belirlemesidir ancak saçlarınızı her gün yıkamaktan sakının.

Saç Yıkarken Kullandığımız Su

Biliyoruz suya müdahale etmek çok da elimizde olan bir şey değil. Ne yazık ki şehir şebekesi suları klorlu ve işlem görmüş sulardan elde edilir. Bu da saçlarımızın çok seveceği bir durum değildir. Kireçli, tuzlu sular da saçları ve saç derisini olumsuz etkileyebilir. Saç yıkayacağınız suyu dinlendirmek, karbonat, yağ, doğal sirke gibi katkılar ile kullanmak bu bakımdan kullandığınız suyun asit oranını ve etkilerini iyileştirebilmektedir.

Saçları Yıkarken Kullandığımız Ürünler

Saçı doğru yıkamak konusunda en önemli faktör de saçı yıkarken kullandığımız ürünlerdir. Saç yıkamak için hangi sabun veya şampuanı kullanıyoruz? Farklı cilt tiplerinin, sabunlara tepkisi de farklıdır, her saç tipi ve cilt tipi kendine iyi gelen sabunu kullanmalıdır diyebiliriz. Saçlara kullanacağımız sabun markette satılan sıradan lavabo sabunları olmamalıdır. Saçlarımıza mineral bakımından zengin, farklı yağlar ile besleyici değeri olan sabunlar kullanmak iyi sonuç verebilir. Bugün pek çok küçük çaplı üretici içeriği hindistan cevizi, sumak, katran, argan, shea gibi yağlar ve bitkisel posalar ile güçlendirilmiş saç sabunları üretmektedir. Sabun alacağınız zaman bunun saç sabunu olduğunu veya saç için kullanımının mümkün olup olmayacağını üretici ve pazarlayıcılara mutlaka sorun.

Şampuanlar için de özellikle son yıllarda içeriği bitkisel etken maddeler ile güçlendirilmiş olanları dikkat çekmektedir. Isırgan, biberiye, kara hindiba, kenevir gibi saç derisine ve saça iyi gelen, saç dökülmesi, kepeklenme gibi sorunları ortadan kaldıran bitkiler ile yapılan saç şampuanları özellikle tercih edilebilir. Şampuan veya sabun kullandıktan sonra kullandığınız ürünün saç derisi ve saçtan iyice arındırılması önemlidir o bakımdan durulamaya özen gösterin.

Saçı şampuanlamadan yıkamak da mümkündür. Hatta pek çok şampuanı çok fazla kullanmaktansa arada şampuansız yıkama tercih edilirse saçlar için daha iyi sonuç alınabilir.

Saç Yıkama Aşamaları

Saçı doğru yıkamak belirli aşamalar ve bunlara uyum ile gerçekleşir. İlk adım olarak saçı yıkamadan önceki aşama gelir. Saçlarınız uzunsa fırça ile düzgünce fırçalayarak işe başlarsınız. Saç yıkamadan önce jojoba, tatlı badem, hindistan cevizi, susam gibi bitkisel yağların soğuk sıkım olanlarından kafa derisine masaj yaparak dinlendirin. Bu eğer tarayamadığınız saçlar varsa onların kolayca taranmasını sağlar. Yağı en az 10 dakika beklettikten sonra yıkamaya geçebilirsiniz. Saçı yıkamadan önce fazla sıcak olmayan bir su ile kafanızı aşağıya doğru alarak iyice ıslatarak yıkayın. Şampuan da sabun da kullansanız direk kafanıza dökmeyin. Onun yerine az bir miktar avucunuza alıp iyice ovalayarak köpürttükten sonra kafa derinizden başlayarak saç uçlarına doğru masaj yaparak yedirin. Doğal içerikli şampuanları belli bir süre kafanızda bekletin. Daha sonra kafanızı aşağı eğerek parmaklarınızı saç aralarında gezdirecek şekilde bol su ile durulayın. Saç uzatmak konusunda sabırsız olanlar saçı yıkamak uzatır mı diye sorarlar ancak yıkamadan çok kurulamanın önemi vardır. Saçınızı kurularken karıştırmadan, çekiştirmeden havlu ile düz bir şekilde aşağıya çekerek kurutun. Nazikçe davranırsanız saçlara zarar vermeniz de o oranda azalır.

Erkeklerin doğru saç yıkamaya ek olarak saç bakımı konusunda da uygulayabileceği detayların neler olduğunu bilmek ister misiniz? O zaman sizleri Erkeklerin Saç Bakımı İçin 8 Kural yazımıza da davet ederiz!