Saç Uzatmak İçin Yöntemler

Saç Uzatmak İçin Yöntemler

Eğer saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak ve hayalinizdeki görünüme kavuşmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazımızda yer alan saç uzatmak için yöntemler çok işinize yarayacak.

Görünümüne önem verenler için güzelliği ilk sırada gelen doğal bir parçamız saçlarımız. Saç sağlığı ve güzelliği ise pek çok faktörden etkilenir. Kısa saç bu bakımdan kullanımı ve doğal, sağlıklı haliyle muhafaza etmesi kolay bir kesimdir ancak uzun saçlara geldiğinde bakım biraz daha zorlaşmaktadır. Siz de belki yıllardır kısa saçlıysanız ve saçlarınızı uzatmaya karar verdiyseniz veya biraz uzayan ancak uzadıkça incelen ve bozulan saç tellerinizle karşılaşmanız arttıysa saç uzatma sizin için büyük bir soruya dönüşebilir. Bu nedenle oluşan saç uzatma nasıl olur, evde bakım ile saçı sağlıklı uzatmak için neler yapabilirsiniz gibi sorularınıza cevap bulmaya çalıştık. Saçları uzatma yöntemleri , saç uzatmak için yapılabilecek yağ karışımları ve saçları uzatmak için maske türleri nelermiş bakalım.

Saç Uzatmanın Püf Noktaları

Saçları uzatmak için doğal olan yolu kullanarak saçları tamamen kendi haline bırakabilirsiniz.  Ancak bu şekilde saçları uzatma yöntemi saçlarınızın sağlıksız, güçsüz ve orantısız uzamasına, belli bir süre sonra saç uçlarının kırılmasına ve uzamanın yavaşlamasına neden olacaktır.

Bu bakımdan saç uzatma için yöntemlerin başında iyi bir tıraş gelir. Nasıl ağaçlar iyi budanırsa, doğru şekil verilirse verimi artar ve ileriye yönelik yaş alır, saçlar da öyle. Saçları, kafa yapısına ve saçların şekline göre iyi bir tıraş ile budamak, saç köklerinin gönderdiği gücü saçın daha verimli kullanmasını sağlayacaktır.

Saç Serumları

Saç uzatmak için yöntemler arasında bir ikincisi saç köklerinin beslenmesidir. Saçlar bedenimizden ziyade bitkilere benzerler, güçlü ve uyarılmış kökler, hızlı ve sağlıklı uzama sağlar. Bu bakımdan saç kökünü beslemek sağlıklı bir uzatma sağlayacaktır. Saç kökünü beslemek üzere farklı saç besinleri ve yağlar kullanılabilir. Saç uzatmak için yöntemler arasında en besleyici olanlarından bir tanesi olan yağ karışımları, soğuk sıkım sebze yağı bazı içerisine saça ve saç köküne faydalı uçucu yağların karışımlarından oluşur. Ya da bitkiler ve zeytinyağı gibi yağlarda bekletme yapabilir maserasyon yağları da kullanabilirsiniz. Bu bakımdan en etkili baz sebze yağları, tatlı badem, susam, üzüm çekirdeği, jojoba yağı, kayısı çekirdeği, nar çekirdeği, hindistan cevizi, argan yağı başta gelmektedir. Bu baz yağlarına 1/20 oranında biberiye, sedir, kekik, melisa, limonotu yağları gibi yağlar damlatarak karışıtırıp, saç diplerinize sürebilirsiniz. Yağ karışımı yapmak zor geliyorsa piyasada güvendiğiniz bir üreticiden etkili saç serumu satın alabilirsiniz.

Saç Diplerine Maske

Saçları uzatmak için yöntemler arasında bir diğeri saç diplerini uyarmaktır. Bu yöntem aynı zamanda saç dökülmesine iyi gelmektedir. Saç dipleri uyarılırken, ölü deri kaldırılır, saç derisi havalanır. Bunun için saç dibi maskesi yapabilirsiniz. Saç uzatmak için yöntemler arasında en işlevsel olanlarından birisi olan saç dibi maskesi, kaolin kili, sirke, limon, karbonat, yumurta akı, soğan suyu gibi hem besleyici hem de uyarıcı doğal malzemelerden yapılabilir. Karışımlar kafa derisine duştan en az bir yarım saat önce uygulanır, bekletildikten sonra iyice durulanarak çıkartılır. Sonrasında yağ karışımı kullanmak daha da iyi sonuç almanıza yarayacaktır.

Saç Masajı

Saç uzatmak için yöntemler arasında saç dibini uyaran bir diğeri ise saç dibine fiziksel müdahale yapmaktır. Yumuşak bir fırça ile dairesel hareketlerle baskı uygulayarak, ahşap telli fırçayla bastırarak veya farklı peeling masaj aletleri ile saç derisine masaj yaparak saç diplerini uyarabilirsiniz.

Beslenmeye Dikkat

Saç uzatmak için yöntemler yalnızca saçlarla ilgili değildir. Beden sağlığı ve beslenmeniz de saçları ilgilendirir. Vücuttaki diğer önemli fonskiyon ve organlarda olduğu gibi saçlara da besin olan omega asitleri, vitaminler ve özellikle bazı mineral ve proteinler beslenmede ön plandadır. Omega zengini Somon balığı, protein zengini yumurta, badem, kaju,ceviz, fındık gibi yağ asidince zengin tohumların çiğ halleri, demir ve A vitamini bol ıspanak, B vitaminiyle zengin bezelye saçları besleyen besinler arasında başta gelmektedir.