Saç Spreyi Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Saç Spreyi Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Cinsiyet fark etmeksizin günlük yaşamda en çok tercih edilen ürünlerden biri saç spreyidir. Bu yazımızda farklı çeşit saç spreyleri hakkında bilgileri sizler için derledik. Okumaya devam edin!

Kadın ve erkek kullanımı için ortak olan pek çok bakım ürünü mevcuttur. Saça şekil vermek amacıyla tercih edilen ürünlerin başında gelen saç spreyleri de kadın ve erkekler için ortak kullanım amaçlı olan ürünlerdendir. Okula, işe gitmeden önce ya da sadece gezmek için dışarı çıkmadan hemen önce kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ayna karşısında saçınıza istediğiniz şekli verip sabitledikten sonra gün boyu saçınızın bozulmasından yana bir endişeniz olmasın!

Günlük yaşamın yanı sıra özel günler için hazırlanan saçlarda da sıklıklıkla tercilir. Yakın arkadaşınızın ya da kendi düğünüzde, mezuniyet törenlerinizde, partilerde ve daha pek çok yerde özenli olmak istersiniz. Saç spreyleri de bu konuda en büyük yardımcınızdır. Peki banyo dolaplarında kendine yer edinmiş olan saç spreyi nasıl kullanılır?

Saç Spreyi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Saç spreyleri, saç modellerinin gün boyunca olduğu gibi kalmasına yardımcı olur. Hatta ve hatta tel tokalarının dahi saçtan düşmesine engel olur. Saç spreyi kadın ve erkek kullanıcılar için hayat kurtarıcıdır. Saçınızı tepeden at kuyruğu şeklinde topladığınız zamanlarda, normal bir örgü ya da balık sırtı örgü modeli uyguladığınızda, topuz yaptığınızda veya herhangi bir modeli uygulayıp bozulmasını istemediğinizde sprey sıkarak saatler boyu yaptığınız şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Saç spreyi erkek kullanıcılar tarafından da çok tercih edilen bir ürün diye daha önce söylemiştik. Saçlarını uzun kullanan erkekler de az önce bahsettiğimiz modelleri uygulamak istediğinde saç spreyi kullanabilir. Peki kısa saçlı erkekler saç spreyi kullanamaz mı? Kesinlikle kullanabilir. Günümüzde erkekler de saçlarına hızlı bir fön çekerek şekil veriyor, değişik taraflara ayırarak saçlarının o tarafta kalmasını istiyor. Bunları gün boyu sabit tutmak için tek başına tarak veya başka ürünler yeterli gelmeyebilir. İşte tam bu anda saç spreyi devreye giriyor. Saç modelini yaptıktan sonra sıktığınız sprey ile gün boyu sabit kalan saçlara kavuşabilirsiniz!

Hangi Saç Spreyini Kullanmalısınız?

Saçlarınızın sağlıklı, bakımlı ve düzenli görünmesini istiyorsanız ilk başvurmanız gereken ürünlerden biri saç spreyleridir. Peki hangi çeşidini tercih etmelisiniz? Öncelikle halihazırda satışta bulunan 2 farklı tip saç spreyi vardır. Gazsız ve gazlı saç spreyleri. İlk olarak bilmelisiniz ki her iki ürün tipi için de ortak olan nokta şudur; saçınıza en az 40 cm uzaktan sıkmalısınız. Saç spreyi önerisi arayanlar için tek tek inceleyecek olursak:

  • Gazlı spreyler, daha çok bireysel kullanıcılar için uygundur. Bireysel kullanıcılar ifadesiyle kast edilen şey profesyonel veya kuaför olmayan kişilerdir. Profesyonel olmayan kişilere gazlı sprey önerilme nedeni sıkma mekanizmasının gazsız spreylere göre çok daha basit olmasıdır.
  • Gazsız spreyler ise karmaşık mekanizmasından dolayı kuaförler tarafından daha sıklıkla tercih edilir.

Saç spreyinin gazlı ya da gazsız olması konusuna karar vermenin ardından gelen başka bir önemli nokta da gücüne karar vermektir. Bu noktada asıl önemli olan şey saçınızın tipidir. Biliyorsunuz, saçlar ince, kalın ya da normal telli olabilir. Sektörde bulunan saç spreylerinde minimum olarak 1. seviye maksimum olarak da 5 ya da bazı markalarda 6. seviye tutuculuğa sahip spreyler bulunur. 1. seviye en hafif olanıdır ve özel günler için pek uygun olmayabilir. Günümüzde saç tipi fark etmeksizin kullanıcılar tarafından en çok kullanılan 5. seviyedir.

Fakat ince telli saçlar için 5. seviye saç spreyini düzenli olarak kullanmak belirli bir süre sonra saçın yıpranması ile sonuçlanır. Bu yıpranmanın nedeni ise zayıf olan saçların bu kadar sert bir ürün karşısında direnç gösteremeyip kırılmasıdır. Bu nedenle ince telli saça sahip olan kullanıcılar en fazla 3. seviye saç spreyini kullanırlar ise sağlıklı saçlarını koruyabilir. Bu yüzden size uygun en iyi saç spreyi hangisidir? Bulmak istiyorsanız saç tipinizi ve profesyonellik derecenizi iyi bilmeniz ve onlara uygun hareket etmeniz gerekmektedir.

 

Farklı Çeşitlerde Eğlenceli Saç Spreyleri

Saçını farklı renge boyamak isteyip de cesaret edemeyenler, yıpranmasından korkanlar ya da sürekli aynı rengi kullanmak istemeyenler üzülmeyin! Sizler için çok uygun bir ürün mevcut: Renkli saç spreyi. Aynı zamanda saçınızı boyamak istemeyenlerin yanı sıra farklı bir renk denemek isteyip de hangi renk olacağına karar veremeyenler için de çok uygun bir ürün olan renkli saç spreylerinin pek çok renk çeşidi mevcuttur. Hatta normal boyalarla elde edemeyeceğiniz bazı renkleri de bu spreylerle kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Mavi, pembe, mor, kırmızı, yeşil, sarı, turuncu gibi daha pek çok renk mevcuttur. Kostüm partileri ya da bazı özel günlerde kalıcı boya yapmak istemeyip yine de saçınızın renklenmesini istiyorsanız geçici saç spreyi tam size göre! Her üründe olduğu gibi bu ürünlerin kullanımında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur.

  • Her şeyden önce saçlarınızın temiz olması gerekir. Saçınızı yıkayın ve ardından iyice kurulayın.
  • Eğer saçınızın bir bölümünü boyayacaksanız geri kalan bölümün boyadan etkilenmemesi için poşet ya da streç film gibi ürünlerle koruyun.
  • Boyamak istediğiniz tutamları ayırarak tarayın. Saçınız boyamaya hazır!
  • Boyama için öncelikle şişeyi iyice çalkalayın. Ardından saçınıza 90 derecelik açı oluşturacak şekilde tutun ve en az 30 hatta 40 cm uzaklıktan püskürtün. Saçınızın boyanmaya başladığını göreceksiniz.

Uygulamanın ardından dikkat etmeniz gereken bir başka şey de saçınızda 3 günden fazla kalmamasıdır. Ayrıca boyayı saçtan arındırmak da fazlaca zor olduğundan saçınızı yıkama esnasında iyi bir şampuanlama ve ardından krem uygulama işlemlerinden geçirmeniz çok önemlidir. Başka bir önemli noktada bir kez saçınıza uygulamanın ardından ikinci sefer uygulamadan önce arada mutlaka biraz süre olmalı. Aksi takdirde renkli saç spreyleri saçınızı yıpratabilir. Uygulaması da son derece kolay olan bu ürünleri kuaföre gitmeye vaktiniz olmadığı zamanlarda evinizde kendiniz bile uygulayabilirsiniz. Kuaföre ödeyeceğiniz ücretlere kıyasla saç spreyi fiyatları oldukça bütçe dostudur.