Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesinin nedenleri, saç dökülmesine karşı alabileceğiniz önlemler, kullanabileceğiniz bakımlar ve şampuanlar karşınızda!

Saç dökülmesi ile uğraşanlar bilir, yalnızca kozmetik bir problem olmakla kalmayıp psikolojik olarak da hayat kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Farklı nedenlerden dolayı insanın başına gelebilecek bu durumla ilgili saç dökülmesi neden olur sorusunun yanı sıra saç dökülmesine karşı ne iyi gelir gibi merak ettiğiniz konuları açıklayan bir yazı hazırladık. Bu konularda bilgi edinmek ve saç dökülmesine karşı önlem almak istiyorsanız okumadan geçmeyin.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi ile ilgili pek çok neden sayılabildiği gibi saç dökülmesi sebepleri birbirinden bağımsız pek çok etkiden dolayı olabilmektedir. Sağlıklı bir insanın saçları günde en fazla yüz tel kadar dökülebilir. Ancak daha fazla dökülme saç dökülmesi problemi sayılmaktır.

Genetik aktarım saç dökülmesi nedenleri arasında en yaygın görülen nedenlerdir. Bu durum çoğunlukla ergenlik sonrası erkeklerde görünür. Dünyanın bazı bölgelerinde diğerlerine göre daha fazla kellik görülmesi bölgesel genetik havuzlarla ilgilidir. Sık bilinenin aksine yüzde doksan oranında kelliğe neden olan genetik kalıtım babadan değil anneden çocuğa geçer. Bu kalıtım erkeklerde testesteron hormon seviyesini ve dolayısıyla saç köklerini etkiler. Bu bakımdan babanın kel olmasından ziyade dayının kel olmasına bakılması daha ön görülebilir bir sonuç çıkmasına neden olur.

Halk arasında “saçkıran” olarak bilinen hastalık, kafanın yalnızca küçük bir bölümünde oluşan kellikler ile başlayan, tedavi edilmezse zamanla tüm kafaya yayılabilen hastalıktır. Saçkıran hastalığı nedenleri arasında psikolojik faktörler ve stres bilinmektedir. Genelde akut tedavilerle saç dipleri uyarılarak ve sorunun temelindeki psikolojik faktörler çözülerek iyileştirilmektedir.

Bağışıklık sistemi temelli hastalıklardan bazıları gibi tiroid hormonu bozukluğu da saç dökülmesine neden olabilmektedir. Tiroid temelli bozukluklarda hormonal durum kontrol altına alındığında saç dökülmesi de azalmaktadır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi ile ilgili günümüzde en kalıcı çözüm cerrahi müdahaledir. Saç ekimi, kan transferi gibi yöntemler estetik cerrahide kullanılmaktadır. Ancak bu bir tedaviden çok plastik bir çözümdür ve bu konuda doğal ve iyileştirici bir çözüm için bütüncül bir yaklaşım gereklidir. Yaşam tarzı, alkol, sigara, kahve gibi maddelerin kullanımı, beslenme rejimi, uyku saatleri ve tüm yaşam şekli saç dökülmesi üzerinde etkilidir. Bu konularda ne kadar rutin ve sağlıklı yaşarsanız saç dökülmesine karşı mücadelede o kadar güç kazanmış olursunuz.

Öte yandan saç dökülmesine bölgesel tedavi olarak, saç dökülmesine karşı özel yapılan losyonlar, saç dökülmesi şampuanları , saç bakım kremleri, serumlar, yağ karışımları, aromaterapi, fitoterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerinin hazırladığı bazı kremleri sayabiliriz. Saç dökülmesine karşı özellikle biberiye, çay ağacı, limonotu bitkilerinin yağ ve demlemeleri, soğuk sıkım hindistan cevizi, zeytinyağı uygulamaları doğal tedavi malzemeleridir. Saç dökülmesine karşı tahta tarak, kese veya el ile düzenli masaj yapmak da saç diplerini uyararak yardımcı olmaktadır.

Saç Dökülmesi Şampuanları

Günümüzde saç dökülmesine karşı şampuan türleri arasında doğal içerikli olanlar kadar sentetik içerikli olanları da mevcuttur. Doğal içerikli saç dökülmesi şampuanları arasında ısırgan, biberiye, çam terebentin, katran özlü olanları ön plana çıkmaktadır. Doğal içerikli bir şampuan kullanmak istiyorsanız mutlaka içeriğindeki doğal etken madde oranına ve yanı sıra kullanılan kimyasal maddelere dikkat edin. Eczane tipi markalar gibi diğer şampuan markalarının da pek çoğu saç dökülmesine karşı şampuanlar çıkarmaktadır. En bilinen markalar arasında Bioxcin, Vichy, L’occitane, La’Roche, Kerastase, Tresan, Otacı gibi markalar öne çıkar.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuna ilk cevap olan sağlıklı yaşam ve spor yapmanın yanısıra, saç dökülmesini önleyerek saçları güçlendiren doğal içerikli şampuanları düzenli olarak kullanın. Saç yıkama sürenizi uzun tutun ve saç diplerine günlük olarak doğal yağlarla masaj yaparak kan dolaşımını uyarın. Protein bakımından zengin, omega yağ asitleri, vitaminler açısından verimli beslenmeye çalışın. Mümkün oldukça oksijeni bol ortamlarda, doğada vakit geçirin. Stres ve gerginlikten olabildiğince uzak durun.