Prebiyotik ve Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Prebiyotik ve Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bağırsak floramızı düzenleyerek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren, kilo kontrolü sağlayan ve birçok hastalığa karşı koruma sağlayan prebiyotik ve probiyotik nedir? Hangi besinlerde bulunur ve farkları nelerdir? Yanıtlar bu yazımızda.

Son yıllarda oldukça fazla konuşulan bir konu var: Bağırsaklar aslında bizim ikinci beynimiz. Dolayısıyla bağırsaklarımızın düzgün bir şekilde çalışması, beden ve ruh sağlığımız açısından bir hayli değerli. Tam da bu anlamda prebiyotik ve probiyotik konusu hayatımızda büyük bir önem kazanıyor. Biz de bu yazımızda prebiyotik ve probiyotik nedir, faydaları ve farkları nelerdir sorularının yanıtlarını bir araya getiriyoruz ve bağırsak florasının öneminin altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? yazımızı da mutlaka okumanızı ve sağlığınız için faydalı takviyelerle birlikte doğru adımları keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Prebiyotik nedir?

Prebiyotik, bağırsaklarımızın düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışması için faydalı olan bir bileşen olarak tanımlanabilir. İnsanların vücudunun sindiremediği bir lif olan prebiyotikler aslında probiyotiklerin gıdalarıdır. Peki prebiyotik ne işe yarar diye merak ederseniz, bağırsak florasını oldukça olumlu yönde etkilemesinden bahsedebiliriz.

Peki prebiyotik besinler hangileridir? Sindirilmemiş şekilde ince bağırsağımızdan geçen ve büyük kolona ulaşıp fermante olan prebiyotikler arasında yulaf, arpa, pırasa, kuşkonmaz, soğan, sarımsak, keten tohumu, elma ve muz gibi besinler sayılabilir.

Probiyotik nedir?

Probiyotikler ise bağırsaklarımızda bulunan faydalı mikroorganizmaları arttıran ve zararlı mikroorganizmaları da azaltan canlı mikroorganizmalardır. Bu şekilde bağırsak floramızın dengesini sağlıklı bir şekilde korurlar ve yenilenmesine yardımcı olabilir.

Peki probiyotik içeren besinler hangileridir? Bu konuda sizlere birçok fermante gıdanın geçerli olduğundan bahsedebiliriz. Ancak listenin en meşhurları arasında ev yapımı yoğurt, kefir, ayran, lahana sauerkraut turşusu, pancar turşusu, sirke, nar ekşisi, fermante peynirler ve fermante süt sayılabilir.

Prebiyotik ve probiyotik farkları nelerdir?

Her ne kadar prebiyotik ve probiyotik isim benzerliği nedeniyle birbiriyle karışır gibi olsa da, ikisi aslında sinbiyotik şekilde var olan ama çok da farklı olan iki şeydir. Şimdi sizlere prebiyotik probiyotik farkı konusundan bahsedelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi probiyotikler bağırsak floramız için son derece önemli canlı mikroorganizmalardır ve aktif olmaları için canlı kalmaları gerekmektedir. Prebiyotikler de besin lifleri olarak, bu probiyotikleri besleyen, onların canlılığını sağlayan ve arttıran gıda destekleridir. Prebiyotik olmadan etkili çalışan probiyotik, probiyotik olmadan da prebiyotikler olmaz. Dolayısıyla prebiyotik ve probiyotik arasındaki sinbiyotik ilişkiyi korumak adına her ikisinin de beslenme düzenimizde var olmasında fayda vardır.

Prebiyotik ve probiyotik faydaları nelerdir?

Bağırsak floramızın içindeki faydalı organizmaların çalışmasını sağlayan ve bağırsak hareketlerini düzenleyen prebiyotikler aynı zamanda magnezyum, kalsiyum gibi minerallerin emilimini ve etkinliğini de arttırır. Ek olarak prebiyotik faydaları arasında sindirim sistemi sağlığının yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesi, beyin sağlığının gelişmesi, kemik yoğunluğunun artması ve kilo yönetimi gibi durumlar da sayılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) probiyotiklerin yeterli miktarda tüketilmesi durumunda insan sağlığı ve fizyolojisi açısından oldukça olumlu sonuçlar alındığını belirtiyor. Probiyotik faydaları ise şu şekilde sayılabilir: Bağışıklık sistemini güçlendirme, kilo kontrolüne yardımcı olma, bağırsak duvarını güçlendirme, kanser riskini azaltma, kalp hastalıklarına karşı koruma, karaciğeri koruma…

Dolayısıyla prebiyotik ve probiyotik besinler hayatımızda her daim olmalı ve bu şekilde beslenmemizle ikinci beyinlerimiz olan bağırsaklarımızı korumalı ve geliştirmeliyiz.