Parfümünüzü Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 4 Şey

Parfümünüzü Seçmeden Önce Bilmeniz Gereken 4 Şey

4838
main

“Eau de toilette” mi “eau de parfum” mü? Limonsu tepe notalar mı, odusu alt notalar mı? Kendinize güzel bir parfüm almadan önce bilmeniz gereken temel bilgiler burada!

Parfüm alışverişi hiç de hafife alınacak bir konu değil. Elbette her kokunun her tende farklı bir duruşu var. Ama yine de parfüm notalarından, farklı parfüm yapılarına; her şeye hakim olup seçim yapmakta fayda var. İşte parfümünüzü seçmeden önce bilmeniz gerekenler!

1. Parfüm türlerini yakından tanıyın

Fotoğraf: Miu Miu

Bir parfümün içindeki yağ miktarı onun saf parfüm, Eau de Parfum, Eau de Toilette ya da Eau de Cologne oluşunu belirler. Bu durum aynı zamanda parfümün teninizde kalma süresi ile de bağlantılıdır. Eau de Parfum, içlerinde tendeki kokuyu en uzun süre tutma özelliğine sahip olandır. Yaklaşık %30’luk bir parfüm yağı konsantrasyonu ile koku 6 ila 8 saat arası cildinizde kalabilir. Eau de Toilette’lerde ise %5’lik bir konsantrasyon vardır ve 2-3 saatlik bir süre boyunca kokuyu teninizde koruyabilir.

2. Nedir bu parfüm notaları?

Fotoğraf: Marc Jacobs

Aynı müzikte olduğu gibi parfümlerde de notalar vardır. Bu 3 nota, belli bir mantıkta bir araya gelir ve parfümün o mükemmel uyuma sahip akorunu oluşturur. Gelelim bu parfüm notaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya. Bir parfümün tepe notaları uygulandıktan hemen sonra kendini gösteren kokulardan oluşur. İlk izlenimi yaratan tepe notaya katkıda bulunan bu kokular güçlüdür ve uçucudur, yani çabuk buharlaşır.

Bir parfümün orta notaları aynı zamanda kalp notaları olarak da bilinir. Adından da anlaşılacağı üzere parfümün kalbidir, zamanla kendini gösterir ve belirgin bir şekilde hissedilir. Parfüm uygulandıktan yaklaşık bir saat sonra ortaya çıkan kalp notaları genelde yumuşak kokulara sahiptir. Son olarak parfümün alt notaları , bir diğer deyişle dip notaları, derin ve sağlam kokulardır. Parfümün kokusu geçmeye yakın ortaya çıkan bu kokular zenginliğe sahiptir.

Bunu da okuyun: Hangi Burca Hangi Parfüm?
Sevdiklerinize ne hediye alacağınız konusunda hala kararsızsanız en iyisi astrolojiden yardım alın. Her burcun baskın olan özelliğine notalarıyla uyum sağlayacak birbirinden güzel parfümleri keşfetmek için sizi bu yazımıza davet ediyoruz!

3. Notalardan çıkan kokular

Fotoğraf: Prada

Az önce bahsettiğimiz parfümün notaları karşımıza farklı karakterlerde sınıflanarak çıkar. Örneğin limonsu parfüm notaları turunçgillerin kokularından oluşur ve temiz, keskin bir efekte sahiptir. Çiçeksi parfüm notaları ise taptaze çiçeklerin yumuşak ve feminen kokularını parfüme taşır. Bir diğer karakter oryantal parfüm notalarıdır ve bunlar da musk, vanilya ve oryantal reçineler gibi bileşenlerden oluşur. Son olarak odunsu parfüm notaları sandal ağacı, paçuli, sedir ağacı gibi ağaçların odunsu kokularını taşır.

4. Markalara göre keşifler

Fotoğraf: Dolce & Gabbana

Kendinize parfüm alışverişi yaparken yola çıkabileceğiniz detaylardan biri de notaların yanı sıra markaların tarzlarına yönelmektir. Aynı modada olduğu gibi parfümlerde de belli tasarımcıların belli stilleri vardır ve yine aynı modada olduğu gibi kendinize en yakın stili bulabilirsiniz. Romantik misiniz, modern mi ya da klasik mi? Bu üçünden biri size yakın geliyorsa Valentino ve Rebecca Taylor gibi isimlere yönelebilirsiniz. Eğer daha iddialı ve seksi bir stiliniz varsa göz atmanız gereken parfümler Dolce & Gabbana ya da Roberto Cavalli gibi tasarımcılara ait olan oryantal kokulardır. Eğer kendinizi minimal stil olarak nitelendiriyorsanız Calvin Klein ve Donna Karan’ın limonsu notaları denemeniz gereken parfümler arasındadır.