Neden Elektrikli Diş Fırçaları Kullanmalı?

Neden Elektrikli Diş Fırçaları Kullanmalı?

Ağız ve diş sağlığımız için birçok faydası bulunan elektrikli diş fırçasıyla ilgili bilinmesi gerekenler bu yazımızda!

Ağız ve diş sağlığının en önemli gereksinimlerinden biri doğru diş fırçalamaktır. Diş fırçamızı doğru seçebiliyor muyuz, bu diş fırçasıyla dişlerimizi ve ağzımızı temizlerken doğru hareket edebiliyor muyuz? Bu konular özellikle büyük önem taşır. Ağız sağlığı gereçleri arasında en önemlisi olan diş fırçaları seçimi içerisinde özellikle her zaman tartışılan ve kimi uzmanların tavsiye ettiği elektrikli ve şarjlı diş fırçaları bu konuda hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Diş fırçalarken bazı kritik hamleleri şarjlı diş fırçaları sizin için yapıyor. Bakalım elektrikli diş fırçaları ile ilgili bilmemiz gerekenler neler?

Şarjlı ve elektrikli diş fırçası nedir?

Elektrikle ve bateriyle çalışan, oynar fırça başlığı mekanizması bulunan, otomatik diş fırçalayıcı aletlere genel olarak verilen addır. Bu diş fırçaları çoğu zaman konusunda uzman diş sağlığı kozmetik ve ürünlerini üreten firmalar tarafından testler ve uzman bilirkişiler aracılığıyla üretilip piyasaya sunulur.

Şarjlı ve elektrikli diş fırçasını neden kullanmalıyız?

Diş plaklanmalarına karşı özellikle iyi sonuçlar verir, diş minesini daha etkin temizleyebilir.

– Şarjlı diş fırçaları, fırçanın diş üzerinde yapması gereken doğru hareketi sizin için yapar, kullanım kolaylığı sunarlar.

– Farklı diş fırçalama modlarıyla dişinizin niteliğine göre fırçalama yaparlar. Örneğin hassas diş ve diş etlerine özel rejimleri bulunur.

– Çok sert diş fırçaladığınızda sizi uyaran sensörler bulunan akıllı diş fırçaları fırçalama deneyiminizde size yardımcı olurlar.

Fırçalama zamanını ayarlayan zaman ayarları ile sürenizi kontrollü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olurlar.

– Titreşim, salınım, dönüş gibi konularda farklı teknolojik seçenekler sunarlar.

– Farklı fırça ve fırça kılı değiştirmenize, bu sayede de kendinize en uygun olan fırçaları ve fırçalama şeklini denemenize uygun yapıdadırlar.

– Spesifik ağız sağlığı durumlarına uygun çözümler sunarlar.

Yeni nesil şarjlı diş fırçaları akıllı telefonlarla dahi senkronlanıp, diş sağlığı konusunda yönlendirmeler yapabilmektedirler.

Elektrikli diş fırçası seçerken dikkat edilmesi gereken özellikler

Şarjlı veya elektrik diş fırçasını güvenli bir markadan seçin.

Batarya ömrünün yeterince uzun olması önemli. Şarjlı fırçalarda yeniden şarj edilebilir, lityum uzun ömürlü piller olup olmadığını kontrol edin.

– Gövde yapısının tasarımı, ele oturuşu önemli. Elinize tam oturan, ve rahat hareket edebileceğiniz fırçaları tercih edin.

– Kıl yapısının sertliği ve fırça yapısının şekli önemli. Dişinize hangisi olur sorusunun cevabı yoksa yumuşak diş fırçası modellerinden başlayın.

Yedek başlıkların bulunabilmesi önemli, belli bir zamanda bir fırçaları değiştireceğinizi ve yedeğine kolay ulaşabileceğiniz fırça modellerine bakın.

– Salınım, dönme ve titreşim şeklinde üç farklı özelliği de taşıyan modeller alın.