Maske Nasıl Takılır?

Maske Nasıl Takılır?

Tıbbi maskeler nasıl kullanılır, maske nasıl takılır sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız ve maskelerinizi nasıl temizleyebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Yeni tip koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünyada önemli bir önlem olarak karşımıza çıkan maskelerin artık ülkemizde de insanların kalabalık olarak bulundukları semt pazarları, toplu taşıma araçları ve marketlerde takılması zorunlu hale geldi. Gerek kendimizi korumak gerekse etrafa bulaşmasını önlemek adına maske takmayı ihmal etmememiz gerek. Peki hepimizin merak ettiği, en doğru şekilde maske nasıl takılır sorusuna göz atmaya ne dersiniz? Bu yazımızda sizlere gerek maskelerin dezenfekte edilmesinden gerekse maske nasıl kullanılır konusundan bahsedeceğiz ve maske kullanımının önemini bir kez daha hatırlayacağız.

Maske nasıl kullanılır?

Kovid-19 salgını ile birlikte hayatımızın bir rutinine dönüşen maske takma eylemi doğru bir şekilde yapılmadığı takdirde, hastalıktan korunmamız açısından bir fayda sağlamıyor. Biz de sizlere bu konuda yardımcı olmak ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın maske nasıl takılır sorusu için verdiği önerileri sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle maskeyi takmadan evvel ellerinizi en az 20 saniye su ve normal sabun ile yıkayın. Su ve sabunun olmadığı durumlarda ise ellerinizi 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiği ile ovalayın. Ardından maskeyi, katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takın. Bu metal şeridi burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırarak yerleştirin ve maskenin burun, ağız ve çeneyi tamamen kapadığından, kenarlardan hava geçirmediğinden emin olun.

Peki maske lastiği nasıl takılır diye merak ediyorsanız lastiklerin kulak kepçesinden geçirilerek takıldığını belirtelim. Eğer maskeniz ipli ise üst kenarlarındaki ipleri kulaklarınızın üzerinden geçirin ve başınızın arka kısmında bağlayın. Alt kenarlardaki ipleri ise ensenizde bağlayın.

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın tıbbi maske nasıl takılır kılavuzuna göre maskeyi asla çenenizin altına veya başınızın üzerine yerleştirerek kullanmayın. Maskenin burun, ağız ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına hiçbir zaman dokunmadan kullanmanız tavsiye ediliyor. Kazara dokunma durumunda ellerin en az 20 saniye su ve sabun ile yıkanması ya da alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanması gerekiyor.

Uzmanlar maskenin kullanımı sırasında kirlenme, nemlenme ve yırtılma söz konusu olduğunda mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve tıbbi maskelerin kesinlikle ortak kullanılmaması gerektiğini hatırlatıyor. Kullanılmış tıbbi maskelerin kirlenmedikleri düşünülse dahi asla tekrar kullanılmamaları gerektiğini de ekliyor.

Maske nasıl temizlenir?

Aslında birçoğumuz için maske nasıl takılır sorusu kadar maske temizliği de merak edilen bir konu. Çünkü tıbbi maske kullanımı söz konusu olduğunda ve her sefer tek kullanımlık maske takılmayacağında maskenizi her dışarı çıkmanızın ardından doğru bir şekilde dezenfekte etmeniz sağlıklı olacaktır.

Uzmanlara göre tıbbi maskeleri dezenfekte etmenin birkaç farklı metodu var:

– Maskeyi fırında 30 dakika boyunca 70 derecede ısıtın.

– Maskeyi 30 dakika boyunca ultraviyole ışığına maruz bırakın.

– Maskeyi %75 etil alkole batırın ve kurutun.

– Maskeyi sıvı ya da buhar formunda hidrojen peroksit ile temizleyin.

– Maskeyi kaynar suda sıcak buharla temizleyin.

– Maskeyi mikrodalgada ısıtın.

– Maskeyi sabunlu su ile iyice yıkayın.

N95 maske modelleri için ise durum biraz daha farklı. N95 maskeleri alkol ve çamaşır suyu ile dezenfekte etmemeniz konusunda uyaran uzmanlar, bu içeriklerin maskelerde bulunan mikroelyaflardaki statik yükü kaldırdığını ve filtrasyonun verimini azalttığını belirtiyor. Mikrodalgada ısıtma yöntemi de N95 maskeleri eriterek işe yaramaz hale getirebilir. En uygunu 30 dakika boyunca 70 derece fırında ısıtmak veya 10 dakika boyunca kaynar suyun sıcak su buharında dezenfekte etmek olacaktır.

Maske kullanmanın önemi

Yazımız boyunca cerrahi maske nasıl takılır konusundan bahsettik. Son olarak sizlere maske kullanmanın önemini hatırlatmak istiyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre birçok kovid-19 vakasında hastalığın, semptomlarının ortaya çıkmasından önce bulaştığı ortaya çıkmış. Dolayısıyla maskeleri semptom olsun/olmasın, öncesinden takmak son derece önemli. Dolayısıyla kalabalık alana giren herkesin maske takıyor olması hastalığın yayılmasını önlemek açısından hafife alınmayacak derecede önemli.

Yapılan bazı araştırmalara göre de koronavirüsün öksürük vesilesiyle 6 metre, hapşırık vesilesiyle de 8 metre uzağa gidebildiği tespit edilmiş. Dolaysıyla maske takmak en az sosyal mesafe kadar önemli bir önleme dönüşüyor.