Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanılır?

1284

Ciltte kusursuz duran bir makyajın en önemli kahramanlarından biri olan makyaj süngerleri hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda!

Bu makyaj süngerleri artık güzellik malzemelerimizin olmazsa olmazlarından! Neden mi? Çünkü hem ıslak hem kuru olarak kullanılabilen bu süngerler fondöten, pudra, aydınlatıcı ve hatta nemlendiricilerin ciltte çok daha sağlıklı durmasına vesile oluyor. Aynı zamanda üçgenimsi formları ile yüzün farklı noktalarına ideal kontur uygulamaları sağlıyor ve ciltte eşit bir dağılım yaratıyor. Peki makyaj süngerleri nasıl kullanılıyor? En doğru uygulamalar için detaylar bu yazımızda!

Kullanmadan önce nemlendirin

Makyajınıza başlamadan önce makyaj süngerini su dolu bir kabın içerisine sokun ve ardından havlunun içine koyup iyice sıkarak fazla suyu emmesini sağlayın. Bu şekilde süngeriniz çok daha yumuşak bir hale gelecek ve fondöteni de emmeyecektir.

Üçgen formundaki modelleri tercih edin

Özellikle üçgen makyaj süngerleri daha çok tercih edilen modellerdendir, çünkü kullanımları daha rahattır. Süngerin sivri kısımları göz çevresi, burun kenarları, dudak çevreleri gibi ince dokunuş gerektiren bölgeler; süngerin geniş kısımları ise yanak, alın gibi yüzün daha geniş ve yuvarlak bölgeleri için kullanılır.

Pudra kullanımındaki detaylar

Fondöteninizi uyguladınız, sıra aydınlatıcı vurgularda! Makyaj süngeriniz yine devrede, çünkü onu fondötenlerde olduğu gibi pudra ve aydınlatıcılarda da uygulayabilirsiniz. Saydam pudra ve aydınlatıcıyı makyaj süngerinizin yardımıyla elmacık kemiklerinize, göz altlarınıza ve T bölgenize uygulayabilirsiniz. Eğer yüzünüzde ön plana çıkarmak istediğiniz kısımlar varsa da, bu kısımları süngeriniz ve bronz pudra ile kontür uygulama tekniğinden faydalanarak çok basit bir şekilde belirginleştirebilirsiniz.

Bunu da okuyun: Kontür Makyaj Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey
Elmacık kemiklerinden şakaklara, burun kemiğinden alın ve gözlere; yüzünüzde harika gölge oyunları ile kontür makyaj uygulamaya ne dersiniz? Detaylar bu yazımızda!

Küçük nokta dokunuşları ile uygulayın

Makyaj süngerini doğru kullanma konusundaki en önemli detaylardan biri de süngerin cildinize uygulama şeklinizdir. Süngeri kullanırken, onu cildinize iyice sürtmek yerine küçük nokta dokunuşları şeklinde gezdirerek kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nemlendirici uygularken dairesel hareketler

Adı makyaj süngeri olsa da o aynı zamanda bir nemlendirici süngeri olma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla onları iyice temizledikten sonra, nemlendiricinizi süngerin üzerine döküp, ardından dairesel hareketlerle yüzünüzde gezdirerek uygulama yapabilirsiniz. Bu arada hatırlatalım; makyaj süngerlerini lip balm sürerken dahi kullananlar var!

Makyaj süngerinin temizliği

Süngerlerinizin uzun ömürlü olması ve cildinize herhangi bir zarar vermemesi açısından kullanım sonrası temizlik konusu çok önemlidir. Eğer aklınızda makyaj süngeri nasıl temizlenir sorusu varsa sıra onun yanıtında! Makyaj malzemeleri için özel olarak üretilmiş olan temizlik spreyleri, bu süngerlerin temizliği açısından idealdir. Ama eğer bu spreylerden elinizde yoksa, ılık suda beyaz sabun ile iyice temizlemeniz yeterli olacaktır.