Makyaj Bazları Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazları Nasıl Kullanılır?

Cildinizin tipine göre seçeceğiniz en ideal makyaj bazı sayesinde makyajınızı gün boyunca kusursuz bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Profesyonel bir makyajın olmazsa olmazı makyaj bazıdır. Makyajınızı yapmadan önce ilk adım olarak cildinize uygulamanız gereken ve hem makyajınızın çok daha kalıcı olmasını hem de cildin makyajı çok daha ideal bir görünümde taşımasını sağlayan makyaj bazları doğru kullanıldığı takdirde makyaj ürünlerinin hepsinin ciltte daha rahat yayılmasını ve çok daha homojen bir sonuç elde edilmesini de sağlıyor. Üstelik makyaj bazları kuru ciltlerin maruz kaldığı pul pul dökülme ve yağlı ciltlerin maruz kaldığı gün içerisinde yağlanma problemlerine karşı da savaşıyor. Cildiniz çok daha pürüzsüz oluyor ve gerek fondötenler gerekse pudralar cillt üzerinde çok daha başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Peki bunu en ideal şekilde nasıl sağlayabiliyoruz? İşte karşınızda makyaj bazları nasıl kullanılır sorusunun yanıtları!

Cilt tipine göre seçim yapın

Kendinize bir makyaj bazı almadan önce ilk dikkat etmeniz gereken şey cilt tipinize göre seçim yapmaktır. Eğer cildiniz yağlı ise daha mat bir görünüm yaratacak olan makyaj bazı modelleri sizin için ideal olacaktır. Böylece cildiniz hem gün boyunca daha mat görünecek hem de yağlanmayla birlikte ciltte parlama önlenmiş olacaktır.

Eğer cildiniz kuru ise sizin makyaj konusundaki en büyük sıkıntınız ciltte pul pul dökülme olacaktır. Dolayısıyla makyaj uygulamasından önce cildinizi nemlendirmekte fayda vardır. Dolayısıyla sizin seçeceğiniz makyaj bazlarının yağ formundaki türlerden olması gerekir. Hem cildi besleyen hem de nemlendirip makyaja hazırlayan bu bazlar sizin için idealdir.

Eğer cildinizde kızarıklık , akne ve leke gibi problemler varsa sizin ilk hedefiniz cilt eşitsizliklerini dengelemek olmalıdır. Bu makyaj bazları ile cildinizdeki kızarıklıkları nötr hale getirecek ve cildinizin genelindeki ton farkını ortadan kaldırabileceksiniz. Bunun üzerine fondöten uygulaması yaptığınızda cildinizde tek renk bir sonuç elde edebileceksiniz.

Eğer cildiniz mat ise sizin hedefiniz de bu cildi aydınlatmak olmalı. Cilde aydınlık bir ışıltı veren makyaj bazları en idealler arasındadır. Böylece makyajınızın derininden gelen, gün boyu süren ışıltılı cilt, sizin çok iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Makyaj bazları nasıl uygulanır?


Makyaj bazı uygulamasının en önemli detayı, ürünü olabildiğince az ve ince şekilde uygulamaktır. Aynı zamanda sadece gerekli alanlara uygulama yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer kızarıklık kapatmak için uyguluyorsanız kızarıklık kapatan makyaj bazını sadece kızarık olan alana, eğer T bölgeniz parlıyorsa matlaştırıcı özellikli makyaj bazını sadece T bölgenize uygulamak gibi…

Bir diğer tüyo ise makyaj bazını uyguladığınız cildinizin temiz olmasıdır. Bazı cildinize dairesel hareketlerle, ister sünger ister fırça yardımıyla, isterseniz de parmak uçlarıyla uygulayabilirsiniz. Unutmayın; ne kadar ince bir uygulama yaparsanız, sonuç o kadar iyi olacaktır. Makyaj bazı uygulamanızı bitirdikten sonra ortalama 3-4 dakika bekleyin ki makyaj bazınız kurusun. Ardından makyaj uygulamanıza başlayabilirsiniz.