Makyaj Temizleyici Kullanmanın İncelikleri

Makyaj Temizleyici Kullanmanın İncelikleri

3132

Cildiniz için en önemli akşam rutininin makyajı temizleme olduğunu unutmayın. İşte karşınızda ideal makyaj temizleyici seçimi ve doğru makyaj temizleme yöntemleri!

Makyajlı bir günün ardından, cildinizdeki tüm makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemeniz cildinizin sağlığı açısından yapacağınız en önemli hamledir. Bunun için ihtiyacınız olanlar ise makyaj temizleyici ürünlerdir. Doğru ürünü seçip, uygulamanızı doğru şekilde yaptıktan sonra içiniz rahat bir uykuya dalabilirsiniz. İşte karşınızda tüyolar!

Hangisini seçmeli?


Makyaj temizleme ürünleri karşınızda farklı formlarda çıkar. Bunlar arasında mendiller, çift fazlı temizleyiciler, köpükler, jeller, sütler vardır. Seçim yaparken kuru ciltlerin krem ve süt formundaki ürünlere, yağlı ciltlerin köpüklü ve jel formundaki makyaj çıkarıcı ürünlere yönelmesinde fayda vardır.

Bir diğer önerimiz de cilt tipinize göre ürünün içeriğine bakmanızdır. Örneğin yağlı ciltlere sahip olanların yağ dengeleyici ve cilt sıkılaştırıcı özelliklere sahip makyaj temizleyici ürünleri tercih etmesinde fayda vardır. Kuru ciltlere sahip olanların ise nemlendirici özelliği olan, daha çok süt kıvamındaki temizleyicileri kullanması iyi olacaktır.

Nasıl uygulamalı?

İster köpük, ister jel, ister süt kıvamında olsun; makyaj temizleyicileri doğru şekilde uygulamanın birinci adımı ıslak cilde uygulama yapmaktır. Çünkü kuru cilde uygulama yaptığınızda makyajınızı yüzünüze dağıtacak ve istenmeyen bir sonuç yaratacaktır. Dolayısıyla cilt temizliği işlemi öncesinde cildinizi iyice suyla yıkayın.

İkinci adım olarak temizleyici parmaklarınızın ucuna alın; tüm yüzünüze ve boynunuza kalın bir tabaka halinda dağıtın. Yüzünüzün ortasından başlayacak şekilde, hafif ve dairesel hareketler ile temizleyiciyi cildinize yedirin ve dokulara iyice işlemesini sağlayın. İstikamet olarak alnınızdan başlayabilir ve burun başlangıcından şakakların yönüne doğru dairesel hareketler ile saçların başlangıcına doğru uygulama yapabilirsiniz.

Bunu da okuyun: GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz En İyi 10 Waterproof Makyaj Temizleyici
Özellikle yaz aylarında uyguladığımız suya dayanıklı makyaj ürünlerini hiç kalıntı bırakmadan kolayca çıkarmak için bu temizleyicilere mutlaka göz atın!

Ardından gözün alt çemberinden geçerek kulakların üst kısımlarına doğru ilerletin. Son olarak dudakların üst çemberinden başlayın ve kulak memelerine kadar uygulama yapın. Elmacık kemikleriniz ve çene altınız için de aynı hareketi yapmayı unutmayın.

Boynunuz için makyaj temizliği yaparken ortadan başlayarak iki yana doğru, önce boynun başladığı yere, ardından köprücük kemiğinin hemen üstüne uygulama yapın.

Artık sırada makyaj temizlik işlemini tamamlama var. Eğer makyaj temizleme sütü kullandıysanız cildinizi bir sünger yardımıyla yıkayarak temizleyebilirsiniz. Eğer krem ya da jöle kıvamında bir makyaj temizleme ürünü kullandıysanız cildinizi ıslatılmış bir pamuk ile durulayın. Eğer makyajınızı temizlemek için köpük ya da sabun formunda ürün kullandıysanız cildinizi bol su ile durulayın.