Kışın Kuruyan Dudaklara Özel Bakım

Kışın Kuruyan Dudaklara Özel Bakım

1193

Kışın açık havada soğuklar ve kapalı mekanlardaki kuru hava derken, cildimizin en hassas bölgelerinden biri olan dudaklar kurumaya ve çatlamaya maruz kalır. Birkaç önlem alarak bunun önüne geçebileceğinizi unutmayın ve tavsiyelerimize göz atın!

Dudaklarımız cildimizin en ince derilerinden birine sahiptir ve dolayısıyla dış etkenlerden en çok etkilenen bölgelerimizden biridir. Özellikle kış aylarında soğuk havada çatlama, kapalı ve kuru sıcak havada kuruma gibi durumlara maruz kalan dudaklara kışa özel bakım uygulamakta fayda vardır. İşte soğuk mevsimde cildiniz için dikkat etmeniz gerekenler ve kışın kuruyan dudaklara özel bakım tavsiyeleri!

Olmazsa olmazlar: Nemlendirici dudak balsamları


Kış aylarında mutlaka önem vermeniz gereken dudak bakımı detaylardan biri dudak balsamları ile doğru korumayı sağlamaktır. Kendinize kış ayları için dudak koruyucusu seçmeden önce ürünün kalıcılığına, ekstra nem gücüne ve mümkün olduğunca doğal içeriklere sahip olmasına dikkat edin. Jojoba yağı, E vitamini, A vitamini, D vitamini, hindistan cevizi yağı, balmumu, shea yağı, badem yağı ve aloe vera gibi bitkilerin balsamın içeriğinde olmasında fayda vardır.

Beslenmenize ve su tüketiminize dikkat edin

Cildin kurumasında en çok payı olan şeylerden biri de dehidrasyondur, yani su yetersizliği. Kış aylarında da günde yaklaşık 8 bardaklık su tüketmeye özen gösterin ve cildinizi içeriden koruma altına almak üzere sıvıdan zengin besinleri menülerinize mutlaka ekleyin. Yumurta, yulaf ve kırmızı et gibi besinlerle cilde nem kazandıran B vitamini; havuç ve süt ürünleri ile cilt rahatsızlıklarını iyileştiren A vitamini; fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta gibi besinlerle de yaşlılık belirtilerini azaltan E vitaminini hayatınıza sokmayı ihmal etmeyin.

Nemlendirici formüllü rujları tercih edin


Kış aylarında minimum oranda ruj kullanmanızda fayda vardır. Ama “ben rujsuz yapmam” diyenlerdenseniz, mutlaka nemlendirici özellikli formüllere sahip ruj modellerini tercih etmenizi öneririz. Yatmadan önce makyajınızı temizlediğinizde, temiz dudaklarınıza mutlaka dudak nemlendiricisi sürmeyi ve onları yumuşatmayı unutmayın!

Haftada bir peeling yapın

Aynı cildiniz gibi hassas dudak derilerinizi de ölü derilerden arındırmanızda fayda vardır. Bunun için evde hazırlayabileceğiniz birkaç dudak peeling tarifi var. Örneğin bir tutam şeker ile birkaç damla balı harmanlayarak elde ettiğiniz karışımı parmak ucunuzla yapacağınız narin hareketlerle dudaklarınıza yedirerek 1-2 dk beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bir diğer tarif ise kahve telvesi ile. Küçük bir kaba bir çay kaşığı kahve telvesi, aynı oranda bal ve biraz da zeytinyağı koyun. İyice karıştırdıktan sonra 5 dakika boyunca masaj yaparak dudaklarınıza uygulayın. Son tarifimiz de bademli! Bir çay kaşığı kabaca doğranmış bademi, aynı oranda şeker, bal ve badem yağı ile karıştırın. Karışımı 2 dakika dudağınızda beklettikten sonra yumuşak kıllı diş fırçası yardımıyla temizleyin. Ilık su ile duruladıktan sonra hafif badem yağı sürün.

Bunu da okuyun: Kışın Kuruyan Ciltlere Yoğun Nemlendirme
Kış aylarında derimiz soğuk hava ile temas ettiğinden, yüzümüz ve ellerimiz gibi çoğunlukla açıkta kalan bölgelerimizde kuruma, kızarma, hassaslaşma ve çatlama sorunları sıkça görülür. Bu nedenle cildimize yazın gösterdiğimiz özeni, kışa özel bakımlar ile bu aylarda da göstermemiz gerekir.

Oda ısılarına dikkat edin


Kış aylarında dudakların kurumasının en büyük nedenlerinden biri de dışarıdaki soğuk ve kuru hava kadar, iç alanlardaki oda ısılarıdır. Kış mevsiminde odalardaki ısıtma sistemleri kapalı havada ciddi oranda kuruluk yaratır. Bu da dudak derisi için oldukça zararlıdır. Odanızda bir nemlendirici buhar makinesi olmasında ve nem oranının daima %30-40’larda kalıyor olmasında fayda vardır.

Bunlardan uzak durun

– Acı, fazla sıcak ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Bu tip gıdalar hem dilinizin daha sık kurumasına hem de dudaklarınızın daha kolay tahriş olmasına neden olacaktır.

– Sigara tüketiminden uzak durun. Dudakların görünümü kadar sağlığını da olumsuz etkileyen sigarayı henüz bırakmadıysanız, tüketiminiz sonrasında dudaklarınızı her seferinde lipbalm’lar ile koruma altına alın.

– Kafein tüketiminize dikkat edin. Kahve yerine bitki çayları içmeyi tercih edin.