Koyu Renk Rujlar Nasıl Sürülür?

Koyu Renk Rujlar Nasıl Sürülür?

3952

Koyu renk ruj sürmek herhangi bir ruju sürmeye benzemez. Bu adımlara dikkat ederek kusursuz bir uygulama yapabilirsiniz.

Koyu renk rujlar son yıllarda oldukça popüler. Son derece iddialı bir görünümü olan bu tonları uygularken dikkat etmeniz gereken belli başlı detaylar var. Dudaklarınızı önceden hazırlamaktan tutun doğru uygulamaya, her detay oldukça önemli. Çünkü yanlış bir uygulama ile koyu renk rujlar dudaklarınızı olduğundan ince, dişlerinizi ise olduğundan sarı gösterme gücüne sahip. Peki koyu renk rujlar nasıl sürülmeli? Yanıtlar bu yazımızda!

İlk adım: Dudaklarınızı hazırlamak

Dudaklarınızı pürüzsüzleştirmek ve yumuşatmak, ruj uygulaması öncesi ilk kuraldır. Pürüzsüz bir dudağa ruj uyguladığınızda oldukça büyük bir fark yaratmış olacaksınız, hele ki rujunuz koyu ise! Dolayısıyla ister dudak peeling ürünleri ile ölü deriden arının, ister diş fırçası ile dudaklarınızı hafifçe fırçalayın. Dudaklarınızı bu şekilde pul pul dökerek, koyu renk ruj veya lipgloss uygulamanız için çok daha pürüzsüz bir zemin oluşturmuş olacaksınız.

Üç adımda kusursuz uygulama

Şimdi sırada koyu renk ruj sürerken dikkat edebileceğimiz üç adım var.

1- Dudağınıza hafifçe fondöten uygulaması yapın. Bu şekilde dudak renginiz daha nötr olacak ve rujdan gelen pigment dudağınızda ideal şekilde duracak.

2- Dudaklara koyu renk ruj uygularken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay da dudak kalemi kullanmak. Dudak kalemi dediğimizde gözünüz korkmasın, çünkü bu kalem dudak çevresindeki tüylerinizin de dudak makyajınızı bozmasını engelleyecektir. Dolayısıyla dudağınızın tamamına uygulamanıza da gerek yok. Rujunuzla aynı tonda bir dudak kalemini dudağınızın üst ve alt kısımlarına yayın ve makyaj pamuğu ile onu hafifçe dağıtın.

3- Üçüncü adım ise koyu tonlarda ruju dudak fırçası ile dudaklarınıza uygulamak olacaktır. Öncelikle bir leke şeklinde fırça ile dudağınıza ufak uygulama yapın, ardından onu dağıtın. Üzerine şeffaf toz serpin, mendille fazlasını alın ve ruju yeniden uygulayın.

Koyu renk rujun hangi tonları?

Öncelikle teniniz için doğru tonu seçmeniz oldukça önemli. Fakat koyu renk ruj konusunda daha çok yeniyseniz size önerimiz çok koyu berry tonları yerine leylak tonlarını tercih etmeniz.

Bir diğer önemli detay da dişlerinizi sarı gösterecek tonlardan kaçınmanız olacaktır. Örneğin mavi, renk çemberinde sarının zıttı olduğundan, mavi bazlı bir ruj kullanmanız dişlerin daha az sarı görünmesini sağlayacaktır. Mavi alt tona sahip rujlarla yapacağınız gölgelendirmelerle dişleriniz daha parlak ve beyaz görünebilecektir.

Bunu da okuyun: Hangi Dudağa Hangi Ruj Rengi?

İnce dudakları daha dolgun göstermek, kalın dudakları ideal görünüme sokmak, ofis makyajında aşırıya kaçmamak, gece makyajında dengeyi yakalamak; hepsi hakkında tüyolar bu yazımızda!

Koyu renk rujlar özellikle açık tenlilerde kontrast yaratacak ve çok güzel duracaktır. İçinde mavi alt tonlar da barındıran koyu berry tonları açık tenliler için ideal olacaktır. Orta koyulukta teni olanlar için en ideali sıcak şarap tonları ve zengin terracotta renkleri iyi olacaktır. Koyu tenlilerin sıcak ten renkleri nedeniyle koyu turuncu gibi renkleri tercih etmeleri idealdir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir detayı da hatırlatalım. Koyu renk rujlar dudakları olduğundan küçük gösterir. Dolayısıyla dudak ortanıza uygulayacağınız bir parlaklık, dudakların daha dolgun görünmesini sağlayacaktır.