İnatçı Maskara İzlerini Çıkarmanın 8 Yolu

İnatçı Maskara İzlerini Çıkarmanın 8 Yolu

905
main

Hem hassas göz çevrenizi koruyacak hem de en inatçı maskaraları bile çıkarmanıza yarayacak ipuçları bu yazımızda!

Cildimizin en hassas bölgelerinden biri de göz çevreleridir. Ve günümüzde suya dayanıklı teknolojilerle dahi üretilmiş olan maskaralar hayatımızın bir parçası. Peki bu hassas bölgeden bu güçlü maskaraları çıkarırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte pamuk seçiminden doğru maskara temizleyici ürüne, uygulama ipuçlarından nem takviyelerine; inatçı maskara izlerini çıkarmanın 8 yolu…

1. Yüzde 100 pamuk pedler kullanın

Tiftiksiz ve ufalanmayan pamuk pedler seçmeniz gereken temizleyici pamuklar arasında. Parçalanmaya müsait olmadıkları için hem makyajı dağıtmadan silmenize yardımcı olur, hem de cildinizi daha az tahriş eder. Cilt uzmanları ped olmayan pamukları cilt temizleyici tonik uygulamalarında kullanabileceğinizi, maskara temizleme için o modelleri tercih etmemeniz gerektiğini belirtiyor.

2. Çift fazlı makyaj temizleyicileri tercih edin

Maskaranızı çıkarırken mutlaka çift fazlı göz makyaj temizleyicisi kullanın. Bu tip temizleyiciler iki fazdan oluşur; biri maskarayı çıkaracak olan temizleyici yağ, diğeri ise maskara çıktıktan sonra cildi temizleyecek olan su… Bu çift fazlı makyaj temizleyiciler suya dayanıklı maskarayı dahi çıkarma gücüne sahiptir. Cildi kurutma ve cilt tahrişlerini arttırma potansiyeli olan alkol içerikli temizleme ürünlerinden de uzak durmanızda da fayda vardır.

3. Aceleci davranmak yerine uzun ve yumuşak bir temizleme yapın

Çözücü maddeler açısından polimer ve pigmentlerin çözünmesi ve böylece maskaranın çıkabilmesi çok önemlidir. Bunun için de maskara çıkarma uygulamanızı sert bir şekilde yapmamanızda fayda vardır. Ayrıca maskarayı çıkarmaya ne kadar fazla zaman tanırsanız, çıkarma işleminiz o kadar kolay ve sağlıklı olacaktır.

4. Kirpiklerinizin yönünde silme işlemi uygulayın

Maskaranın ve bakterilerin gözünüzün içine girmesini minimuma indirgemek açısından pamukla silme uygulamasını içten dışa doğru yapın. Nazik bir şekilde kirpiklerinizi pamuk ped ile yakalayın ve kirpiklerinizi pedin arasına alarak ve parmaklarınızın arasında döndürerek dışa doğru çekin.

Bunu da okuyun: Maskara Seçerken ve Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Sizin için en doğru maskara hangisi? Bakışlarınızı daha dramatik, gözlerinizi daha çarpıcı hale getirmek için maskaranızı nasıl uygulamasınız? İşte karşınızda maskaraların içindeki formüller, fırçaların uygulamadaki etkileri ve birkaç rimel uygulama tüyosu!

5. Maskarayı çıkarırken gözlerinizi kapamayı unutmayın

Bazı maskalar içerikleri nedeniyle gözlerde tahrişe yol açabilir, üstelik bu durum 24 saatten fazla dahi sürebilir. Dolayısıyla maskara temizleme uygulamanızı yaparken gözlerinizi mutlaka kapalı tutmaya özen gösterin.

6. Makyaj temizleyici mendillerden kullanın

Göz makyajınızı pamuk pedler ve makyaj temizleyiciler ile sildikten sonra, makyaj temizleyici mendiller yardımıyla kalan izleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ama bunu her zaman ikinci adım olarak değerlendirin, ilk adım olarak değerlendirdiğinizde cildinizi fazla baskı ile zorlamış olacaksınız.

7. Temizleme işlemi bitince nemlendirici bakım uygulayın

Göz makyajını uygulamak da onu çıkarmak da ciltte tahrişe yol açabilir, dolayısıyla maskarayı temizledikten sonra cildinize nem takviyesi sağlamanızda fayda vardır. Elbette ki göz çevresi söz konusu olduğundan, göz çevresi için nemlendirici kremlerden edinip, göz kapaklarınıza ve göz altlarınıza bu kremleri geceleri uygulayabilirsiniz.

8. Gözler özelinde temizleyici ürünleri tercih etmeyi unutmayın

Mutlaka dikkat etmeniz gereken konulardan biri de cildin geneli için üretilmiş olan makyaj temizleyiciler yerine sadece göz bölgesindeki makyajı çıkarmak üzere tasarlanmış olan makyaj temizleyicileri tercih etmektir. Son derece hassas olan göz çevrenize bu dikkati göstermeyi unutmayın!

İlgili Yazılar