Hint Kınası Modelleri

Hint Kınası Modelleri

En güzel geçici dövme türlerinden biri olan hint kınası hakkında A’dan Z’ye bilmeniz gereken tüm detaylar burada!

Kalıcı dövmenin artık olmazsa olmaz olduğu genç vücutlarda biraz da kalıcılıktan sıkılmış olmanın verdiği etkiyle geçici dövmeler geri geliyor. Geçici dövmeden konu açınca da hint kınası ilk akla gelen geçici dövme tarzı. Hint kınası dövme bazı coğrafyaların asırlardır vazgeçilmez ritüeli olarak kalırken, batı dünyasında ise dönem dönem moda olmaya devam ediyor. Hint kınası modelleri ve bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hint Kınası Nasıl Yapılır?

Hint kınası modelleri ile dövme yapmak çok zor değil. Evde kendiniz bile yapabilirsiniz. Alman taşı, Hint kınası, oksijenli su, stabilo kalem, aydınger kağıdı, roll-on ve beğeneceğiniz bir hint kınası modeli deseni bu iş için gerekli malzemeler. Öncelikle ezdiğiniz Alman taşına Hint kınasını oksijenli su ilave ederek karıştırın. Dövmenizi aydınger kağıdı üzerine aldığınız desen üzerinden stabilo kalem ile geçebilirsiniz. Sonrasında dövmeyi yapacak kısma roll-on sürerek üzerine yapıştırarak ortaya deseni çıkartabilirsiniz. Karışım, ince uçlu bir çubuk, kalem vb. yardımıyla desenin üzerinden hint kınasını sürerek geçin. En az 3 saat bekletip, kuruduktan sonra çıkartın. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey modelin üzerinden geçerken taşırmamaya çalışmak. Oldu da taşırdınız, kınayı o kısımdan sıyırarak alın ve oksijenli su ile kulak çubuğu kullanarak temizleyin. Yıkadığınız zaman desen ortaya çıkacak ve rengi zaman ile değişecektir.

Hint Kınası Modelleri

Hint kınası modelleri gün geçtikte farklılaşıyor. Eskiden daha etnik modellere, mandala desenleri ve günümüz dövme sanatının yeni desenlerinin yanı sıra minimal, modern desenler ekleniyor. İşte karşınızda popular hint kınası desenleri örnekleri:

Çiçek Figürleri: Son zamanda oldukça popüler olan desenler, daha çok simetrik ve dairesel olanlarla dikkat çekiyor.

Minimal Etnik Figürler: Karmaşık değil sade ancak primitif sanatın izlerini taşıyor. Mağara resimlerinden halı desenlerine, antik kültürün hazinelerinin kısa ve özeni bu hint kınası modelleri.

Mandala Figürleri: Evreni ve aydınlanmayı kusursuz simetri ile buluşturan mandala, daha çok yoga gibi konularla ilgilenenlerin tercihi.

Kalp Figürleri: İçi karmaşık dolaylı desenler kalbe tamamlanarak ahenk oluşturuyor. Bu hint kınası modelleri kalp sevenler için.

Kaligrafik Vintage Desenler: 70-80’li yılların motosikletçi kollarından, 90’lar gençliğine uzanan dikenli tel desenleri yine trend olmaya aday.

Birbirine Bağlı Sürreal Desenler: Parmakları, elleri ve kolu birbirine bağlayan, çiçek, dal, tel gibi farklı motifleri andıran etnik ve daireseli bir arada yansıtan hint kınası modelleri oldukça popüler.

Hazır Hint Kınası Desenleri

Hazır hint kınası, kullanıma hazır tüpler halinde, ucu sivri olarak ayarlanmış hint kınası ürünüdür.Hint kınası nasıl yapılır sorusuna en kolay cevap olan bu ürün, bir süredir kına gecelerinin vazgeçilmezi olmuştur. Hazır hint kınaları çoklu set halinde satılır, böylece birden fazla kişiye uygulanabilir. Kız kıza partilerin, bekarlığa veda ve kına gecesi geleneğinin büyük eğlencesidir.

Hazır hint kınası şekilleri desen olarak yukarıda bahsi geçen şekillerde olmak üzere hazır şablon üzerinde yapılmaktadır. Çoğu hazır hint kınası seti içerisinde şablonlar bulunur. Hazır hint kınası desenlerinin yer aldığı şablonlar içerisinde harfler, çiçek figürleri, el ve parmakları bağlayan figürler, kaligrafik akış figürleri dikkat çekmektedir.

Hint Kınası Nasıl Çıkar?

Hint kınası uygulandığında kahverengi olan rengini zaman içerisinde turuncuya doğru çevirecektir. Hint kınası zamanla rengi solarak cilltten arınır. Ancak zamanından önce hint kınasını cildinizden çıkartmak isterseniz, zeytinyağı, tuzlu su, saç kremi, limon veya karbonat, hidrojen peroksit gibi malzemelerin yardımını alarak çıkartabilirsiniz. Tavsiyemiz cilde yararlı olan zeytinyağı veya limonlu karbonat olacaktır. İyice ovalayarak bezle sildiğiniz dövmeli bölgeyi, bir kaç tekrarla hint kınasından temizleyebilirsiniz.