Hindistan Cevizi Yağını Cilt, Saç ve Vücut Bakımında Kullanmanın Yolları

Hindistan Cevizi Yağını Cilt, Saç ve Vücut Bakımında Kullanmanın Yolları

8983

Cildinizi nemlendirmekten saçlarınıza yapacağınız bakıma, peeling karışımlarından kütikül ve makyaj temizliğine; bu mucizevi yağın güzelliğinize katacak o kadar çok şeyi var ki!

Son senelerde hayatımıza giren tıbbi aromatik ürünlerden biri olan hindistan cevizi yağı tropik hindistan cevizi meyvesinin beyaz kısmının kurutulup, soğuk sıkım yöntemi ile preslenmesiyle elde edilen bir yağ. Bu yağı mutfağınızda kullanmanızın türlü faydaları var, ancak kullanım alanı sadece mutfakla sınırlı değil. Mucizevi etkilere sahip hindistan cevizi yağını cilt, saç ve vücut bakımında da kullanabilir ve faydalarını tüm bedeninizde görebilirsiniz.

Nemlendirici olarak hindistan cevizi yağı

İçerdiği yağ asitleri, E vitamini ve proteinler sayesinde, yaşlanma karşıtı ve besleyici özelliklere sahip iyi bir nemlendiricidir. Tüm vücudunuzda rahatça kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı aynı zamanda hassas ciltler ve bebekler için de uygundur. Doğum sonrası çatlakların hafifletilmesinde etkilidir. Buna ek olarak güneş nedeniyle oluşan kızarıklık ve tahrişi azaltır.

Makyaj temizleyici olarak kullanımı

Makyajınızı kimyasal temizlik ürünleri kullanmadan da çıkarmanız mümkün. Hindistan cevizi yağı etkili bir şekilde makyaj temizliği yapar. Özellikle göz ve dudak makyajını çıkarma konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca göz altı şişliklerine ve morluklarına da iyi geldiği bilinir.

Kuru dudaklar için dudak kremi

Serin ve kuru havalarda hemen çatlayan dudaklara sahipseniz hindistan cevizi yağını dudak kremi olarak kullanabilirsiniz. Kuruluk kanamaya neden olacak boyutta ise günde birkaç kere sürmeniz etkili olacaktır; değilse günde bir kere yatmadan önce sürmek yeterli.

Göz çevresi bakımında kullanımı

Yatmadan önce göz çevresine süreceğiniz 1-2 damla hindistan cevizi yağı derinlemesine nemlendirme özelliği ve yaşlanma karşıtı etkileriyle ideal bir göz çevresi bakımı sağlar.

Cildinizi kurutmadan peeling yapmak mümkün

Bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağının içine karıştıracağınız bir çay kaşığı türk kahvesi ile harika bir yüz ve dudak peelingini çok kısa bir sürede yapabilirsiniz. Bu formülü hafta da 1-2 kere kullanmanız cildinizi kurutmadan gözeneklerinizi temizlemeniz ve ölü deriyi atmanıza yardımcı olacaktır.

Saç kremi olarak kullanımı

Özellikle kuru saçlara sahip olan kişiler için etkili bir saç kremidir. Saçınızın hacim ve uzunluğuna göre minimum bir tatlı kaşığı, maksimum bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağını saç diplerinizden saç ucuna kadar yayarak sürün ve 20 dakika kadar bekleyip saçınızı şampuanlayın. Böylelikle saç diplerinizi nemlendirecek, kepeklenmeyi önleyecek, saç köklerini besleyecek ve kırık oluşumunu azaltacak doğal bir çözüm yaratmış olacaksınız.

Elektriklenen saçlara çözüm

Eğer elektriklenen saçlara sahipseniz, bir çay kaşığının ucu ile aldığınız hindistan cevizi yağını elinizle eriterek saçınıza boydan sürebilirsiniz.

Pişik oluşumunu azaltma

Bebeğinizin bez yerlerine sürmeniz halinde ciltteki kızarıklık ve tahrişi önler, pişik oluşumunu azaltmış olursunuz.

Tıraş kremi olarak kullanımı

Donmuş haldeki hindistan cevizi yağı hazır tıraş kremlerine alternatif olarak kullanılabilir. Özellikle hassas ciltleri tahriş etmeden pürüzsüz bir tıraş sağlar.

Bunu da okuyun: Aloe Veranın Cilde Faydaları ve 10 Aloe Veralı Bakım Ürünü
Ülkemizde sarısabır adıyla bilinen aloe vera bitkisi hem cildimiz hem saçımız için birbirinden faydalı özelliklere sahip. Onu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Etkili vücut peeling’i

İki yemek kaşığı donmuş hindistan cevizi ile karıştıracağınız deniz tuzu etkili bir vücut peelingidir. Bu formülü topuklarınızı yumuşatmak için de kullanabilirsiniz. Deniz tuzu yerine esmek şeker kullanmak da mümkündür.

Kütikül temizleyici

Hindistan cevizi yağını el bakımında da kullanmak mümkün. Manikür öncesi tırnak çevresine sürülüp bekletildiğinde kütiküllerin kolayca temizlenmesini sağlayacaktır.