Herkesin Bilmesi Gereken 5 Deodorant Kullanım Tüyosu

Herkesin Bilmesi Gereken 5 Deodorant Kullanım Tüyosu

474

Eğer siz de bol bol terleyenlerdenseniz bu yazımızdaki ipuçlarına mutlaka göz atın!

Hemen hemen birçoğumuzun muzdarip olduğu, özellikle yaz sıcaklarında bol bol terleme durumunun önüne geçmek için en klasik yöntemlerden biri deodorant ve antiperspirantlar kullanmaktır. Aynı parfümler ya da herhangi bir bakım/kozmetik ürünü gibi deodorantların da doğru kullanımına dair bilinmesi gerekenler ve bu şekilde etkili uygulamalar gereklidir. İşte karşınızda herkesin bilmesi gereken 5 deodorant kullanım tüyosu!

1. Antiperspirant ve deodorant arasındaki farklı bilmek

Koltuk altınız için daha kuru bir ortam yaratmaya çabalamadan önce bilmeniz gereken şey antiperspirant ve deodorant arasındaki farkları bilmek olacaktır. Antiperspirant koltuk altlarındaki ter ve kokuyu azaltmaya çalışır, deodorant ise sadece kokuyu azaltmayı hedeflerler. Seçim sizin ihtiyacınıza kalmıştır.

2. Bir kısmını geceden uygulayın

Eğer birçok kişi gibi siz de gündüzleri deodorant kullananlardansanız, bu rutininizi akşam saatlerine çekmeyi deneyin. Gece saatlerinde vücut sıcaklığınız daha soğuktur. Bu da daha az terlemeniz anlamına gelir. Siz uyurken ter bezleriniz ter kokusunu önleyici aktif maddelere karşı daha duyarlıdır ve malzemenin daha etkili bir şekilde nüfuz etmesine yardımcı olur.

3. Deodorant ve antiperspirantları banyodan sonra uygulamayın

Birçoğumuz sabahları duşumuzu alır ve ardından deodorantımızı koltuk altlarımıza uygularız. Ancak yapılan araştırmalara göre bu yöntem pek mantıklı değildir. Çünkü cilt ıslandığında terlemeyi gerçekten engelleyen kimyasalların gözeneklere sızması engellenir ve bu da terlemeyi engelleme reaksiyonunun cildin dış katmanları üzerinde gerçekleşmesi anlamına gelir. Dolayısıyla deodorant ve antiperspirantları cildiniz, koltuk altı deriniz kuruyken kullanmaya özen gösterin.

4. Sadece koltuk altı değil

Ne yazık ki, terlemek sadece koltuk altı bölgesine özgü değildir. Göğüs altı, uyluk araları gibi bölgeler de gün içerisinde terlemeye maruz kalır. Dolayısıyla terlemeyi önleyen bu ürünleri sadece koltuk altı bölgelerine değil, bu diğer bölgelere de uygulamakta fayda vardır.

Dediğimiz gibi sadece koltuk altı bölgesi değil vücudun çeşitli yerlerine deodorant uygulamak makuldur. Saç çizgisi etrafına, boynunuza, hatta avuçlarınıza da dedorant ve antiperspirantları uygulayabilirsiniz.

5. İstediğiniz zaman tekrar uygulayın

Doğru bir zamanlama ve doğru uygulamalar ile kuru cildinize deodorant sürdüğünüzde gün boyunca etki ediyor olması gerekir. Ancak size bu şekilde yeterli olmuyor ise gün içerisinde istediğiniz başka zamanlarda da deodorant ya da antiperspirant kullanmanızın hiçbir zararı yoktur.