Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Concealer Kuralı

Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Concealer Kuralı

9179

Sivilceler, koyu halkalar, şişkinlikler, morluklar, kırışıklıklar; tüm bunları ortadan kaldırmaya yönelik kapatıcı kullanma kılavuzumuza hoşgeldiniz!

Göz altı morluklarını ortadan kaldırmaktan göz şişkinliklerini kapamaya, göz farı ile kapatıcının ideal uygulamasından kırışıklıklarda sorun yaşamamaya, sivilceleri örtmekten yorgunluk izlerini ortadan kaldırmaya; kapatıcıları kullanmanın inceliklerini keşfetmeye evet diyorsanız, her kadının bilmesi gereken 8 concealer kuralına göz atmanızı öneririz.

1. Fondöten kullanıyorsanız önce onu, ardından concealer’ı uygulayın

Fondöteninizi daha önce uyguladığınızda çok fazla concealer kullanmanıza gerek olmadığını görmüş olursunuz. Ancak kapatıcı önce uygularsanız, fondöten sürerken zaten birçoğunu ortadan kaldırmış olursunuz.

2. Göz altından başlayan üçgen formu ile uygulama yapın

Kapatıcı uygulamak için en iyi yöntem gözünüzün altından yanağınıza doğru inen bir üçgen formu doldurmak olacaktır. Bu şekilde sadece koyu halkaları kapamakla kalmaz, aynı zamanda yüzünüze toparlanmış ve kaldırılmış gibi bir efekt verir.

3. Kırışıklıklarla sorun yaşamamak için göz kapaklarına da concealer sürün

Uygulayacağınız toz far göz kapaklarınızdan uçuşabilir, kırışıklıklarınızın üzerine düşebilir ve ortaya kötü bir görüntü doğurabilir. Dolayısıyla önce göz kapaklarınızı kapatıcı ile maskelemeniz ideal olacaktır.

4. Sivilce kapayacağınız zaman bu iki tonu üst üste kullanın

Eğer cildinizde bir sivilce varsa ve hedefiniz bunu kapamaksa sivilcenin olduğu alana önce yeşil kapatıcı uygulayın. Çünkü yeşil renk kırmızıyı nötr hale getirme özelliğine sahiptir ve dolayısıyla ciltteki tüm kızarıklıkları kapamak için kullanılabilmektedir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken detay ise bakteri yayılmasını önlemek adına yeşil concealer’ı temiz bir pamuklu kulak çubuğu ile sadece sivilce ve çevresine uygulamaktır. Ardından cilt tonunuz için uygun olan kapatıcıyı üzerine sürerek görüntüyü dengeleyin.

5. Gözleriniz yorgun göründüğünde bu adımları uygulayın

Cilt tonunuzdan biraz daha açık tonlarda kapatıcı seçin. Göz kapağınızın ortası hizasından kaş kemiğinize uzanan bir “V” hayal edin ve buraya concealer uygulayıp hafif bir şekilde bunu dağıtın. Bu uygulama yorgun gözlerinize daha sağlıklı ve doğal bir görünüm yaratacaktır. Uykunuzu alamadığınız günler için ideal!

Bunu da okuyun: Gözleri Daha Büyük Göstermek İçin 5 Makyaj Hilesi

Göz altlarınızı aydınlatmaktan kirpiklerinize dikkat edeceğiniz birkaç detaya, göz farları ile yapabileceğiniz birkaç uygulamadan göz pınarlarınızı aydınlatmaya; işte karşınızda gözleri iri gösteren makyaj hileleri!

6. Koyu halkaları kapamanın sırrı turuncu tonlarında saklı

Yüzük parmağınıza turuncu veya şeftali tonlarında bir kapatıcı alın ve bu kapatıcıyı hafifçe göz çevrenize uygulayın. Yüzük parmağı ile uygulamanın sebebi bu parmağımızım en zayıf olan olması ve dolayısıyla daha hafif dokunuşlar yapacak olmasıdır. Turuncu ve şeftali tonlarının seçilmesinin nedeni de gözlerdeki koyu halkaları ortadan kaldıracak olmasıdır.

7. Hangi kapatıcı tonunun hangi konuda etkili olduğunu bilin

Farklı renklerde kapatıcıların farklı özellikleri vardır ve makyaj yaparken bunları bilmek faydalı olacaktır. Örneğin şeftali tonları göz çevresindeki mavilikleri ve morlukları ortadan kaldırı. Yeşil kapatıcılar kırmızı renkteki lekeleri kapatır. Sarı tonlarındaki concealer’lar ise neredeyse tüm cilt tonlarını düzeltme etkisine sahiptir.

8. Göz altındaki şişkinlikler için krem, highlighter ve kapatıcıyı bir arada kullanın

Göz şişliğini kapatan makyaj tüyosu olarak da az göz kremi, highlighter ve kapatıcıyı elinizin arkasına uygulayın. Ardından bu karışımı göz altlarınıza ve kaş kemiklerinize doğru sürün.