Hangi Yüz Tipine Hangi Sakal Kesimi Yakışır?

Hangi Yüz Tipine Hangi Sakal Kesimi Yakışır?

5810
main

Kirli sakallardan bıyıklı kesimlere, uzun ve kabarık modellerden keçi sakallarına; yüz tipinize en uygun sakal kesimin keşfetmeye ne dersiniz?

Erkekler için oldukça önemli bir konu olan sakal kesiminde, doğru tıraş makinesinden kıl tipinize kadar birçok detay dikkate alınmalıdır. Ama en önemlilerinden biri de yüz tipiniz için en doğru olan sakal kesimini bulmaktır. Biz de size bu konuda bir rehber hazırlamak istedik ve farklı yüz tipleri için farklı sakal kesimlerini bir araya getirdik.

Kirli sakal

En klasik sakal kesimlerinden biri olan kirli sakal hangi yüz tipine yakışır sorusu sizin de aklınızda varsa doğru yerdesiniz! Amerika’da yapılan bir üniversite araştırmasına göre kadınların 5 kirli sakallı erkekten birini mutlaka beğendiği ortaya çıkmış. Dolayısıyla kirli sakal sizin gizli silahınız olabilir. Ama tabii doğru bir yüz tipinde tercih ettiğinizde… Özellikle baby face dediğimiz yüz tipleri için ideal olan kirli sakal, özellikle ince ve zayıf çenelerin daha güçlü bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sivilce vb kusurlar için iyi bir kamuflaj sağlar. 3-4 günlük uzamış bir sakal görünümü idealdir ve bunu yaratmak için makinenizde 3-4 mm’lik bir ayar sağlayabilirsiniz. Sakallarınıza yapacağınız bakım da bu kesim için önem taşır. Cildinizdeki ölü derilerden arınmayı sağlayacak peeling bakımları ve nemlendirici bakımlar ile kusursuz yumuşaklıkta sakallara sahip olabilirsiniz.

Keçi sakal

Şimdi sırada keçi sakal hangi yüz tipine gider sorusunun yanıtları var. Rock yıldızlarından ilham alabileceğiniz, daha entellektüel bir görünüm yaratan keçi sakal modelleri, bıyık üzeri, dudak altı ve çenede kendini gösteren bir kesimdir. Özellikle ince ve köşeli yüz tiplerinde ideal duran keçi sakal modelleri yuvarlak yüzleri de daha ince gösterme özelliğine sahiptir. Bakınız: George Michael! Özellikle kısa saçlar ile güzel duran keçi sakallar, uzun saçlarda da hafif dağınık modellerle güzel bir uyum sağlayacaktır. Bu kesimi uygularken sakal ve bıyıklarınızın kendinizi rahat hissettiğiniz bir uzunlukta olmasına özen gösterin. Bıyıklarınızı keserken üst dudağın kenarına ya da tam üstüne oturacak şekilde biçimlendirilmesine dikkat edin. Sakallarınız için en ideali ise çene kemiğinizin hemen altıdır.

Bunu da okuyun: GittiGidiyor’da Bulabileceğiniz En İyi 12 Sakal Yağı
Kusursuz sakallara sahip olmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri sakal yağları ve serumları ile sakal bakımınızı rutininize almaktır. İşte sizin için seçtiğimiz 12 ürün!

Kalın bıyıklı kirli sakal

Fotoğraf: Fashionbeans.com

Bıyık bırakmak son yılların yükselen trendleri arasında. İdeal uzunlukta bir kirli sakalı, kalın bıyıklar ile tamamladığınızda son derece maskülen bir görünüm yaratabilirsiniz. Hemen hemen her yüz tipine yakışan bu sakal kesimi, özellikle kalın telli saçlar ile kusursuz bir uyum sağlar. Özellikle üst dudak ve burun aralığı geniş olanlarda daha da kusursuz görünür. Bu sakal-bıyık kesiminde dikkat etmeniz gereken şey, sakal düzelticiler ile bıyık uzunluğunuzu kontrol altında tutmaktır. Bıyık tarağı da işinize epey yarayacak ve kusursuz bir şekillendirme sağlayacaktır.

Uzun sakal

Upuzun sakallar şüphesiz en maskülen görünümü yaratan detaydır. Özellikle oval yüzlü erkekler için ideal olan uzun sakal modelleri ince ve dar yüz tiplerini genişleteceğinden, bu yüz tipine sahip erkekler için de kullanışlı ve dengeleyici bir kesim olacaktır. Yuvarlak yüz tipine sahip erkekler ise bu kesimi uygulamak istediğinde, yan tarafları daha ince kesimlerle yumuşatmalıdır. Son olarak bu sakal kesimini kullanan erkeklerin Noel Baba’ya dönüşmemek için dikkat etmesi gereken birkaç detayı hatırlatmak isteriz. Sakalınızın uzunluğunu korumak için sakal fırçası ile taramak ve banyo sonrası sakallarınız kuruduğunda sakal düzeltici ile düzeltmek dikkat etmeniz gerekenler arasında. Mutlaka sakal bakım yağı kullanarak sakallarınızın daha parlak ve bakımlı görünmesini sağlayın. Bu yağlar ile olası kuruluğu da önlemiş olacaksınız.