Hangi Göz Tipine Hangi Makyaj Uygulanmalı?

Hangi Göz Tipine Hangi Makyaj Uygulanmalı?

838
main

Sizin göz tipiniz hangisi? Bu yazımızı okuyun, kendi göz tipinizi bulun ve sizin için en uygun makyajın hangisi olduğunu keşfedin!

Gözleriniz birbirine yakın mı yoksa göz alanınız çok mu geniş? Ya da göz kapaklarınız şişkin mi yoksa gözleriniz kocaman ve çıkıntılı mı? Bu yazımız farklı göz tipleri için makyaj önerilerini sunuyor ve fardan rimele, her göz tipine göre makyaj ipuçlarını bir araya getiriyor.

Gözleri birbirine yakın olanlar için

İlk olarak birbirine yakın gözler için makyaj önerileriyle karşınızdayız. Eğer siz de gözleri birbirine yakın olanlardansanız birinci amacınız onların aralarını açacak makyaj hilelerine yönelmek olacaktır. Öncelikle dengeye dikkat etmeniz gerekir. Gözlerinizin burnunuza yakın kısmı ağırlıklı olan bölge olduğundan, göz kapağınızın burnunuza yakın kısmına açık tonlar, dış tarafa doğru ise koyu tonlar kullanmanızda fayda vardır. İçten dışa doğru far renklerini derinleştirin. Burnunuzdan itibaren daha fazla mesafe açmak için ise iç köşelere parlak vurgular yapabilirsiniz.

Eyeliner kullanımına gelirsek, uzatan bir etki yaratmak adına gözünüzün üçte ikisinden biri boyunca eyeliner uygulaması yapın. Maskara konusunda ise kirpiklerinizi iyice dış köşelere uzatmak adına gerekirse ekstra maskara uygulaması yapın.

Geniş göz alanına sahip olanlar için

Eğer göz bölgeniz geniş ise siz makyaj konusunda doğuştan şanslınız demektir! Makyaj uzmanlarının üzerinde çalışmayı en çok sevdiği bu yüz tipinde gözlerin etkisi iyice arttırılabilir ve istenildiği gibi şekillendirilebilir. Buradaki en büyük hüner burun köprüsünü şekillendirmek olacaktır. Bunun için göz pınarlarınıza uygulayacağınız aydınlık ve ışıltılı makyaj detayları ideal olacaktır.

Genel anlamda gözlerinizin iç köşelerine daha koyu renklerde far uygulayarak gözler arasında boşluğu azaltabilirsiniz. Gözlerinizi iç köşelere doğru uzatarak da bu mesafeyi kısaltabilirsiniz. Ek olarak, göz kalemi kullanırken kedi gözü makyajını daha kısa ve dik tutmaya özen göstermenizde fayda vardır. Çünkü klasik kedi gözü makyajı gözlerinizi olduğundan çok daha geniş gösterecektir.

Bunu da okuyun: Hangi Kirpiklere Hangi Maskara Fırçası?
Göz makyajının en önemli kısmını oluşturan kusursuz kirpikler için doğru maskarayı kullanmak çok önemli. Peki sizin kirpik yapınıza en uygun maskara fırçası hangisi?

Şişkin göz kapaklılar için

Sırada şişkin göz kapakları için makyaj tüyoları var. Göz kapakları şişkin olanlar çok iyi bilir, makyajın tüm göze bulaşması an meselesidir! Harika bir maskara sürseniz de bir göz kırpışta hepsi göz kapaklarınıza dağılabilir! Bu tip bir göz tipine sahip olanlar, far sürerken mutlaka dikey uygulama yapmalıdır. Göz kapaklarını vurgulamak için ise hafif ve pırıl pırıl tonlarda farlar tercih etmek gerekir. Göz makyajına boyut katmak için ise koyu mat farlar kullanılmasında fayda vardır. Uygulamayı kaş kemiğinizin hemen altında yapın ve kaşa doğru hafifçe yayın.

Göz kalemi ve eyeliner söz konusu olduğunda üst kirpik çizgisini göz kalemi ile tanımlamak iyi olacaktır. Unutmadan; sizin her zaman için su geçirmez makyaj ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Dolayısıyla göz kalemi ve eyeliner’ı da bu şekilde seçin. Lekelenme riski daha az olan fiber maskaraları kullanın ve her zaman için hafif maskara modellerini tercih edin.

Büyük ve çıkık gözler için


Eğer gözleriniz bir anime karakteri gibiyse, yani kocaman, yuvarlak ve çıkıntılı ise makyaj yaparken doğru dengeleri kurmanız çok önemlidir. Sizin avantajınız, çok az bir makyajla bile harika bir görünüme kavuşabilmenizdir. Her zaman taze, capcanlı ve enerjik bir görüntünüz olabilir! Göz makyajı uygulamanızda mat renkleri tercih etmenizde fayda vardır.

Eyeliner kullanırken ise likit modelleri tercih edebilir ve kirpiklerin yakınından ince bir çizgi çizebilirsiniz. Gözlerinizin gücünden faydalanmak için beyaz gibi açık tonları abartabilir, daha parlak bir görünüm için ise sedef tonları ile efektler katabilirsiniz.

Fotoğraflar: Wenn