Hangi Cilt Tipine Hangi Allık?

Hangi Cilt Tipine Hangi Allık?

3387
main

Makyaj çantanızın önemli kahramanlarından biri olan allık seçiminizi yaparken en az cildinizin tonu ve doğru fırça kadar önemli olan bir şey de cilt tipinizdir. Kuru ciltlere belli allık türlerinin daha iyi nüfuz ettiğini veya yağlı ciltlerde kimi allık türlerinin tutuşunun çok daha kolay olacağını düşünürsek, allık alışverişiniz öncesi bu ipuçlarını okumanızda fayda var demektir. 

Allık
Fotoğraf: Yves Saint Laurent, 2017 İlkbahar/Yaz
Allık: >Clinique 

Kuru ciltler için krem allık

Normal ve kuru bir cilde sahipseniz krem allıkları tercih etmenizde fayda var. Makyaj uzmanı Jillian Dempsey, krem formüllü allıkların diğerlerine göre cilde daha iyi nüfuz ettiğini söylüyor ve çok daha doğal bir görüntü yarattığını da belirtiyor: ‘’Sanki cildinize ikinci bir nemlendirici katmanı eklemişsiniz gibi. 

Krem allık nasıl uygulanır?
Krem allığı uygularken cildinizin nemli olması çok önemli. Dolayısıyla önce cildinizi >nemlendirin ve ardından parmaklarınızın yardımıyla krem allığı elmacık kemiklerinize uygulayın. 

Chanel
Fotoğraf: Chanel, 2017 İlkbahar/Yaz
Allık: >Youngblood 

Karma ciltler için toz allık

Eğer normal ama yağlıya yakın bir cildiniz varsa pudra yapılı >allıklar sizin için biçilmiş kaftan. Toz allıklar sizin cildinizde krem allığa göre çok daha kalıcı ve canlı duracaktır. 

Toz allık nasıl uygulanır?

Toz allığı, cildinizde daha uzun süre kalması ve parlama yapmaması için mutlaka >fondöten üzerine uygulayın. Allığınızı ilk açtığınızda, fazla pigmentlerin gitmesi için, üzerine birkaç kez üflemeyi unutmayın. Toz allık için seçeceğiniz fırçanın ise geniş açılı ve ince olmasına özen gösterin. 

Lancome
Fotoğraf: Lancome, 2017 İlkbahar/Yaz
Allık: >Smashbox 

Yağlı ciltler için jel allık

Yağlı ciltler için ise ideal olan jel yapılı allıklardır. Kuru ciltlerde tutuşu daha zor olan jel allıklar yağlı ciltlere daha sıkı nüfuz edecektir. Su bazlı jel formüllerin ciltte ağırlık yapmadığını ve son zamanların yükselen makyaj trendi olan ıslak görünümler için de ideal bir seçim olduğunu unutmayın! 

Jel allık nasıl uygulanır?

Ciltte son derece doğal bir görüntü yaratan jel allığı uygularken dikkat edilmesi gereken şey cildinizin pürüzsüz görünüyor olmasıdır. Uygulama öncesinde mutlaka cildinizi nemlendirin ve bir süre dinlendirin. Parmağınızın ucuna çok az miktarda allığı dökün ve yanağınızın ortasına sürerek dairesel hareketlerle elmacık kemiklerinize doğru dağıtın. 

Fotoğraf: Chanel, 2017 İlkbahar/Yaz