Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Şişkinlikten kırışıklıklara, koyu halkalardan genel bakımlara; göz çevreniz için uygulamanız gereken bakım ipuçları bu yazımızda!

Göz çevremiz cildimizde yaşlanma belirtilerinin en erken görüldüğü bölgedir. Çünkü bu alandaki deri çok daha ince ve hassastır. Göz kırpmadan mimiklere, gün içerisindeki birçok anlık durum göz çevresindeki ciltte yaşlanma belirtilerini arttırır. Aynı zamanda genetik nedenler, güneşin zararlı ultraviyole ışınları, stres, uykusuzluk, susuzluk gibi nedenler de göz çevresindeki cildin çok daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Tüm bunlara dikkat etmenin yanı sıra göz çevresine özel uygulanabilecek bakım tüyoları ile bu belirtilerin önüne geçmeniz mümkün. Nasıl mı? İşte göz çevresi bakımı nasıl yapılmalı sorusunun yanıtları!

Nemlendirme, nemlendirme, nemlendirme


Derinizi bir üzüm olarak hayal edin. Su kaybettiğinde küçülmeye başlar ve kırışıklıklar oluşur. Ancak o suyu ona yeniden kazandırdığınızda dolgunluklara, çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olur. Aynı durum göz çevremiz için de geçerlidir. Bu bölgede cildimizin doğal nemlendiricisi olan yağ bezleri bulunmadığı için göz çevresi kuruluğa çok daha yatkın da olabilir. Dolayısıyla göz çevresi bakımında birinci kural nemlendirmedir. Bunu da yüzümüz için olan nemlendiricilerden ziyade, hassas göz çevresi için tasarlanmış olan göz çevresi nemlendirici ürünlerle yapmanızı öneririz.

İhtiyaca göre içerik


Kendinize bir göz çevresi kremi alırken neyi tedavi etmeyi istediğinize göre karar vermeniz önemli. Dolayısıyla hangi içeriğin hangi tedavi için çalıştığını bilmeniz ve krem alırken bu içerikleri mutlaka okumanız lazım. İşte size birkaç tüyo:

Göz çevresi kırışıklıkları için kırışıklık azaltacak ve dolgunluk kazandıracak içerikler gerekli. Bunlar arasında retinoid, retinol, A vitamini, peptidler sayılabilir.

Göz çevresinde koyu halkalar ile savaşmak için içeriğinde arbutin, hidrokinon, kojik asit, C vitamini, soya, niasinamid (B-3 vitamini) ve azelaik asit içeren ürünlere bakabilirsiniz.

Gözlerde şişkinlik problemi için yeterli uyku ve bol su tüketimi önemli. Ancak içeriğinde kafein, yeşil çay, dipeptid-2 ve söğüt otu bulunan göz kremlerini kullanıyor olmanız da bu şişkinlikleri indirmenize yardımcı olacaktır.

– Genel göz bakımı yapmak isteyenler ise antioksidan içerikler önem taşır. Sizin seçeceğiniz göz bakımı kremleri ve serumları içerisinde C vitamini, E vitamini, yeşil çay ve B-3 vitamini bulunmasında fayda vardır.

Nazik uygulama

Göz çevresindeki derinin inceliğini tekrardan sizlere hatırlatıyor ve hem göz makyajınızı çıkarmadan uygulama yapmanın hem de uygulama yaparken bu bölgeye son derece narin davranmanın öneminin altını çiziyoruz. Göz makyaj temizleyicinizi pamuk yardımıyla, yumuşacık baskılar ve yavaş hareketlerle uygulama yaparak makyajınızı çıkarın. Ardından göz kreminden bir parça parmak ucunuza koyun ve göz çevrenize narin, küçük darbeler ile uygulama yapın. Üst göz kapağınıza uygulama yapmayı da atlamayın. Krem derinize tamamen emilene kadar uygulamaya devam edin.