Farklı Dudak Tiplerine Göre Makyaj Hileleri

Farklı Dudak Tiplerine Göre Makyaj Hileleri

797
main

Sizin dudak tipiniz için en ideal ruj ve dudak kaleminin hangisi olduğunu bulmak ve birkaç basit tüyo ile harika bir dudak makyajı yaratmak için bu yazımıza göz atın!

Rujun renginden dudak kaleminin tonuna, mat görünümden parlaklığa; her dudak makyajı ürünü her dudak tipinde farklı bir görünüm yaratacaktır. Dolayısıyla kusursuz bir dudak makyajı için öncelikle dudak tipinizi belirlemeniz ve ardından ona uygun şekilde uygulama yapmanız gerekecektir. İşte karşınzıda farklı dudak tiplerine göre makyaj hileleri!

Üst dudağı kalın olanlar için makyaj hileleri


İlk olarak üst dudağı kalın olanlar için makyaj tüyoları ile başlıyoruz. Dudaklarınızın ortasından başlayarak dışa doğru dudak kalemi kullanarak, doğal dudak şeklinizi belirginleştirin. Ardından dudaklarınıza parlatıcı uygulayın. Üst dudağınıza daha da parlak bir ruj ya da lipstick uygulayarak boyut hilesi yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra aynı renkte ruju üst ve alt dudaklarınız için uygulayabilir ve alt dudağınızda daha dolgun bir görünüm yaratmak isterseniz alt dudağınızın merkezine beyaz bir kalem ya da göz farı uygulayabilirsiniz. Eğer amacınız dudakları daha küçük göstermek ise yapmanız gereken şey, dudaklarınızı, doğal çizgisinden iç kısma doğru dudak kalemi ile boyamak ve daha sonra da ruj ile son dokunuşu yapmaktır. Koyu renklerde rujlar da dudaklarınızın dolgunluğunu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Alt dudağı kalın olanlar için makyaj hileleri


Şimdi sırada alt dudağı kalın olanlar için makyaj tüyoları var. Sizin ruj uygularken dikkat etmeniz gereken şey alt ve üst dudaklarda dengeyi sağlamaktır. İki dudağınızda da aynı tonda ruju uygulamanız gerekir ve ardından beyaz kalem ya da nötral tonlarda mat bir göz farı ile üst dudak merkezinize bir dokunuş yapmanız gerekir. Bu şekilde kusursuz dolgunlukta, dengeli bir görünüm yaratmış olacaksınız.

Düz dudaklılar için makyaj hileleri


Eğer sizin dudaklarınızda herhangi bir derinlik ve hacim yok ise, dudakları daha küçük ve düz gösterecek koyu renkler yerine, yumuşak ve açık renklerde ruj modellerini tercih etmelisiniz. Doğal dudak çizginizin hafifçe dışından başlayarak dudak kalemi ile hafifçe bir çizgi çekin. Mat yerine parlak kalemler daha dolgun bir etki yaratacaktır. Dudaklarınızın dış köşelerini koyu renkli bir ruj ile renklendirin ve dudaklarınızın orta kısımlarına yumuşak ve parlak bir renk ile dokunuş yapın. Bu şekilde dudaklarda ombre etkisi yaratacaksınız. Eğer ombre dudak görünümü istemiyorsanız, her iki dudağınıza da aynı tonda ruj sürebilir, alt dudaklarınızın ortasına renksiz bir parlatıcı uygulayabilirsiniz.

Bunu da okuyun: 10 Adımda Dudaklarınızı Daha Dolgun Gösterin
Kusursuz dolgunlukta dudaklara sahip olmak için makyajınızda birkaç detaya dikkat etmeniz yeterli. “Bu detaylar nedir?” diye merak ediyorsanız, yanıtlar bu yazımızda!

İnce dudaklılar için makyaj hileleri


Dudak makyajı söz konusu olduğunda ince dudaklar için hileler büyük önem taşır. Yapmanız gereken şey dudaklara hacim kazandırmak ve dudak alanınızı genişletmektir. Dudaklarınızın doğal çizgisinin biraz dışına taşacak şekilde dudak kalemi ile çizginizi çekin ve hafifçe dağıtın. Ardından alt dudağınıza daha koyu bir ruj, üst dudağınıza ise aynı rengin daha yumuşak bir tonunu uygulayın. Ruj fırçası ile dudaklarınızdaki renkleri ustaca dağıtın.

Küçük dudaklılar için makyaj hileleri


Son olarak sırada küçük dudaklar için makyaj ipuçları var. Eğer dudaklarınız küçük ise onları daha belirgin hale getirmek için dikkat edebileceğiniz birkaç detay var. Çok koyu renkte rujlar dudaklarınızı daha küçük gösterecektir. Dolayısıyla sizin daha parlak ve yumuşak renkte rujları seçmenizde fayda vardır. Bu şekilde dudaklarınızı çok daha iyi bir şekilde vurgulayabileceksiniz.