Erkeklerin Saç Bakımı İçin 8 Kural

Erkeklerin Saç Bakımı İçin 8 Kural

7389

Bu ipuçlarıyla saçınızı iyi anlayın, her gün kuaförden çıkmış gibi bir saç stilinin sahibi olun!

Aramızda bir kaçımız sabah yataktan kalktığı haliyle iyi bir saç stiline sahip olsa da çoğumuz için bu konuda çaba sarfetmek şart. Piyasada saç stili için çok fazla ürün olsa da kendi saçınıza doğru ürünleri seçmek için öncelikle size yakışan saç stilini iyi belirlemek ve olaya bütünsel bakmak gerekiyor. Bu yazımızda size yakışan saç tipini en iyi haline getirmenin 8 ipucunu işliyoruz!

1. Saç tipinizi iyi öğrenin

Bu işler Tarkan’ın saç stilleri arasından saç şekli seçip onu kendinize adapte etmekle çözülmez, inanın. Dışarıya bakmadan önce kendi saçınızın tipini ve kalitesini iyi öğrenmeniz gerekiyor. Saç telleriniz ince mi? Kıvırcık mı, düz mü? Saç deriniz yağlı mı, kuru mu? Peki ya kel olmak sizin için nasıl olurdu? Öncelikle bu sorulara cevap verip saçınızın nasıl özellikleri olduğunu gözden geçirin.

2. Saç yıkama sıklığınız ve tarzınız nedir?

Saçınızı ne sıklıkla yıkarsınız? Burada önemli olan istediğiniz saç stili için yerine getiremeyeceğiniz bir yıkama sıklığı ortaya koymak. Yumuşak saçlar az yıkanan bir kafayı zorlayabilir. Bu bakımdan öncelikle yıkama sıklığınız nedir onu belirleyin. Şampuan mı kullanıyorsunuz, doğal yağlar ile saçı besliyor musunuz? Yoksa genelde yalnızca suyla mı yıkanıyorsunuz? Buraları netleştirin.

3. Saçınıza göre doğru ürünleri kullanın

Saçınızın tipini tespit ettikten sonra ona göre saç bakım ürünleri alabilirsiniz. Saç cildinize ve renginize göre şampuan, saçınızı yumuşak mı sert mi, şekilli mi dağınık mı kullanacağınıza göre sprey, wax, pomat, tonik, krem, jöle gibi farklı bakım ürünleri tercih edebilirsiniz. Örneğin ince saçlar köpük, wax gibi yoğunlaştıcı ürünlerle tamamlanırken, kalın ve sık saç tipi jöle, krem gibi ayrıştırıcı ve sertleştirici ürünleri isteyebilir.

4. Saç kesim sıklığınız nedir?

Ortalama ayda bir iyidir. Ancak sık saç kestirmek kötü değildir. Uzatsanız dahi altı ayda bir saç kestirmek çok iyi değildir. Saç kestirme sıklığınız saç şeklinizle ve saçınızın uzama şekliyle oldukça orantılıdır. En azından saç uçlarınızın kötüleşmediğinden emin olun.

5. Dengeyi önemseyin!

Yüzünüz, vücut tipiniz ve saçınız arasındaki denge önemlidir. Çok iyi bir saç stili bile uymadığı bir yüzde veya vücutta kötü durabilir. Örneğin vücuda göre küçük bir kafaya kellik uymayacağı gibi, büyük kulaklara sıfır numara yanlar, uzun bir boyna kısa ense yakışmayacaktır.

6. Ense ve favorilere önem verin

Fazla uzun enseler, gereğinden aşağıda favoriler saç şeklinizi iyiden kötüye çevirebilir. Bu yüzden saçınızı kestirmeseniz dahi favorileri veya enseleri aldırmanın bir sakıncası yok. Berber bu iş için fazlaca maliyetli kaçıyorsa iyi bir ense tıraş makinası veya sakal tıraş makinası işinizi görecektir.

Bunu da okuyun: Erkeklere Özel: Saç Tipinize En Uygun Saç Modelini Bulun

Kalın telli, ince telli ve dalgalı erkek saçlarının nasıl kesimlere sahip olması gerekir? Saçlarını hangi ürünlerle şekillendirmeleri iyi olur? Yanıtlar burada!

7. Kellik neden olmasın?

Saçlarınız üst taraflardan ve önlerden dökülmeye başlamışsa belki de sizin için tamamen kel olmanın zamanı gelmiştir. Kellik kötü değildir, önce bunu anımsayın, dönem dönem moda olmuş ve pek çok yıldız oyuncunun sürekli stili haline gelmiştir. Kelliğin bir güzel avantajının da rahatlığı olduğunu unutmayın!

8. Berberinize güvenin

Sizin tercihleriniz tabii ki önemli ancak uzun süre gittiğiniz veya profesyonelliğine ya da hissiyatına güvendiğiniz bir berberiniz olursa, kendinizi onun maharetli ellerine bırakmak için çekince görmeyin!