Erkeklere Özel: Tıraş Kesikleri İle Başa Çıkmanın 8 Yolu

Erkeklere Özel: Tıraş Kesikleri İle Başa Çıkmanın 8 Yolu

1265
main

Erkeklerin tıraş olurken yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de jilet kesikleridir. Peki anında müdahale için birbirinden farklı ürünlerle yapabileceklerinizi biliyor muydunuz?

Hemen her erkek bu acıyı yaşamıştır! Tıraş sonrası oluşan kesikler can yaktığı gibi yara izlerine de yol açmaktadır. Bu durumlar için geliştirilmiş özel bakımlardan, evde her zaman bulundurabileceğiniz birkaç ürüne; tıraş kesikleri ile başa çıkmanın bu 8 yolunu mutlaka okuyun.

1. Aftershave bakımlar

Jilet kesiklerine müdahale etmek için en ideal yöntemlerden biri elbette ki aftershave bakım ürünleridir. Aftershave ürünlerin içerisinde bulunan alkol, kanama durdurucudur ve aynı zamanda enfeksiyonları önlemek adına antiseptik özelliğe de sahiptir. Tüm bunların yanı sıra cildi tıraş sonrası ferahlatacaktır da…

2. Kan taşı / Cilt şapı

Noktasal tedaviler için ideal yöntemlerden biri de kan taşı, nam-ı diğer cilt şapı kullanmaktır. Sert sabun görünümlü bu taş, tıraş sonrası yüzünüzü ıslakken ovuşturabileceğiniz şekilde, potasyum şaptan hazırlanmıştır. İçindeki mineraller kanama durdurucu rolü üstlenir ve ustura yanıklarını da önlemeye yardımcı olacak antiseptik özelliğe sahiptir.

3. Ağız gargarası

Listerine, her ne kadar ağız gargarası olarak bilinse de 1. Dünya Savaşı’nda yaraları temizlemek üzere cerrahi bir antiseptik olarak kullanılmıştı. Evet, düşününce bile can yakabilir ama ne kadar etkili olacağını düşünürseniz bu acıya değer!

4. Dudak balmı

Dudaklar için nemlendirici, koruyucu ve besleyici özelliklere sahip dudak balsamlarının jilet kesikleri için de kullanıldığını biliyor muydunuz? Dudak balsamından küçük bir tutamı kesik üzerine sürün ve yarayı sızdırmaz hale getirerek sonrasında kabuk tutmaması için önlem alın. Dudak balmının mumlu dokusu tıraş kesiklerini kapatacak ve pıhtılaşmaya izin verecektir.

5. Vazelin

Vazelin de aynı dudak balmı gibidir. Yapısı ve özellikleriyle jilet kesiklerini koruma altına alacaktır.

Bunu da okuyun: Erkeklerin Tıraş Olurken Yaptığı 4 Hata
Erkekler için evde tıraş olmak hiç de hafife alınacak bir konu değil! Peki sonucun hüsran olmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muydunuz? İşte karşınızda uzak durulması gereken, erkeklerin tıraş olurken yaptığı hatalar.

6. Cadı fındığı yağı

Macadamia yağı olarak dünya çapında bilinen ve Avustralya’ya has bir ağacın ceviz büyüklüğündeki meyvelerinden çıkarılan bir yağ olan cadı fındığı yağı cilt için onlarca faydaya sahip. İçeriğindeki omega 3-6 ve 7 de cildin su tutma kapasitesini arttırıyor ve yara, yanık ve tahrişlerde kurtarıcı bir etki gösteriyor.

7. E vitamini

Cilt için en faydalılardan biri olan E vitamini jilet yaparken oluşan kesikler için de tedavi edici özelliğe sahip. Yara izlerini azaltmak için cildinize E vitamini yağı uygulayın.

8. Aloe vera

Aloe vera, cilt yara ve tahrişlerinde en etkili bitkilerin başında geliyor. Cildinize süreceğiniz aloe vera jeli dindirici etkisiyle acınızı azaltacak hem de kesik yarasını iyileştirecektir. Aloe Veranın Cilde Faydaları ve 10 Aloe Veralı Bakım Ürünü yazımızı okuyarak bu bitkiyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ve tabii ki soğuk su

Herhalde en basit yöntem bu olacaktır! Cildinize dökeceğiniz buz gibi su, kan damarlarınızı sıkıştıracak ve kan akışını engelleyecektir. Tıraş kesikleri üzerine buz koymak da kurtarıcı bir yöntem olacaktır…