Erkeklere Özel: Sakal Uzatmanın İncelikleri

Erkeklere Özel: Sakal Uzatmanın İncelikleri

3618

Sağlıklı ve iyi görünen sakallara sahip olmanız için gereken tüm bilgiler bu yazımızda!

Sakallı olmak bazen tercihimiz değildir, hatta biz sakalın tercihiyizdir! Kimi erkek sakallarını hiç özensiz uzatsa da kendine yakıştırır ancak çoğumuz için bakım ve özen gereklidir. Bildiğimiz bir gerçek var ki o da sakalın insanı oldukça değiştireceği, çok farklı görüntülere sokabileceğidir. Ancak hangi görüntü için nasıl bir sakal bırakmak gerekir? yüzünüze yakışan sakal modelini seçtiyseniz nasıl devam etmeniz gerekir? Sakal uzatırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Merak ettikleriniz bunlarsa yazımıza göz gezdirin.

Neden sakal bırakıyorum sorusunu netleştirin

Öncelikle bu kısımla ilgili aklınızda bir soru işareti kalmamalı. Sakal bırakmak yüzünüzdeki kusurları gizler, dişleriniz veya dudaklarınız gibi yüzünüzde ilgiyi üzerine çekmek istediğiniz yerleri vurgular, yüzünüzün genel şeklini değiştirir, kontrast yaratır, bebek yüzü olgun yüze çevirir, daha olgun bir görüntü kazandırır.

Sakal bırakırken tıraş olma detayları

İlk önce tamamen tıraş olmanız sakalın daha sağlıklı uzamasını sağlar. Jilet veya ustura tarzı bir tıraş bıçağı ile yapılan güzel bir tıraş, üzerine cilt bakım ürünleri ile peeling, cilt temizliği gözenekleri açar, sakal diplerini havalandırır. Böylece yeni bir yüzle yeni bir sakala merhaba dersiniz. Tıraş olurken sakallarınızı kıl uzama yönüne doğru kesmeyi ihmal etmeyin.

Sakalınız uzamaya başladıktan sonra bu sefer tıraş makinasının tarağı ile bir kaç kez üst üste üzerinden geçerek kirli sakal bırakın. Sakal uzadıkça tıraş makinası tarağını daha uzun numaralara getirerek kesim yapabilirsiniz.

Sakal şeklinize göre kirli sakalınızı uzarken yönlendirin. Örneğin keçi sakal veya top sakal uzun olacak şekilde sakal bırakıyorsunuz, o zaman kalan kısımları tıraş makinesi ile kısaltarak ilerleyin.

Yüz tipinize uygun sakal seçin

Hangi yüz tipine nasıl bir sakal biçimi uygundur bu yazımıza bakarak belirleyebilirsiniz. İnternetteki kolay fotoşop programları veya efektli çizim programları da bu konuda size arzuladığınız sakal ile yüzünüzün nasıl duracağı hakkında bilgi verebilir.

Bunu da okuyun: Erkeklere Özel: Daha İyi Sakallara Sahip Olmak İçin 8 Tüyo

Çok daha canlı, çok daha parlak sakallara sahip olmak için bakımınızda dikkat edeceğiniz detaylar burada!

Uzatırken ve sonrasında bakımınızı sürdürün

Sakal bakımı beslenmeden tüm vücut bakımınıza, her şeyle ilgilidir. Omegalar, B ve D vitaminleri, sakal için oldukça besleyicidir. Sürekli olarak nemlendirici ile desteklemek, doğal yağlar kullanmak, bitki özleri ile yıkamak sakalınızı en parlak ve canlı haline kavuşturacaktır.

Sakalınızı tarak kullanarak, mümkün oldukça sıklıkla tarayın. Sık ve kalın sakallara geniş aralıklı sert taraklar, ince ve seyrek sakallara ince telli, ince aralı taraklar kullanabilirsiniz.

Sakallarınız uzadıkça şeklini doğal hale getirin

Burada doğal halden kastımız, sakalınızın gereğinden fazla şekillendirilmiş bir sakala dönüşmemesi… Sakalın doğası gereği doğal olması gerekiyor, o yüzden özellikle yoğun sakal bırakmada ne kadar doğal görünüm o kadar iyi bir stil demektir.

Uçlardan alın, kırıkları temizleyin

Küçük bir saç kesim makası ile arada sırada aralardan fazla uzayan veya kötü uzayan sakalları kesmeniz oldukça iyi olacaktır. Sakal uçlarındaki kırıkları aynı saçlardaki gibi temizlerseniz sakallar daha canlı ve sağlıklı uzarlar.

Dış koşullardan koruyun

Kış koşullarında, rüzgara karşı atkı, boyunluk gibi aksesuarlar ile, yaz koşullarında güneşe karşı güneş koruyucu, yağ ve nemlendiriciler ile sakalınızı koruyun.