Erkekler Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Erkekler Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Parfümünüzün ne kadar kalıcı olmasını istersiniz? Sizin için en ideal koku ailesi hangisidir? Peki ya parfümün notalarında nelere dikkat etmeli? Hepsinin yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Erkekler için parfüm seçmek aslında çok da zor bir konu olmamalı. Profesyonel bir şekilde seçim yapmak istiyorsanız parfüm dünyasının birkaç temel bilgisine hakim olmanız gerekir. Bu bilgiler arasında kalıcılıkla ilgili türler, hafiften ağıra koku aileleri ve bir parfümü meydana getiren notalar yer alır. Gözünüzde büyümesin! Aşağıda bu detayların hepsini sizler için bir araya getirdik. Artık sizin için en uygun erkek parfümünü bulmanız tahmin ettiğinizden çok daha kolay ve zevkli olacak.

Parfümünüzün ne kadar kalıcı olmasını istersiniz?

Kendinize erkek parfümü alırken bilmeniz gereken bazı teknik detaylar var. Bunlardan birisi parfümünüzün türüne göre ne kadar konsantre bir koku olduğudur. Türler ise Eau de Cologne, Eau de Toilette ve Eau de Parfum olmak üzere üçe ayrılırlar. Eğer Eau de Cologne alırsanız, bu koku bir Eau de Toilette kadar uzun süre üzerinizde kalmayacaktır. Eğer bir Eau de Toilette alırsanız da, bu koku bir Eau de Parfum kadar kalıcı olmayacaktır. Dolayısıyla dilediğiniz kalıcılığa ve yoğunluğa göre bu üç tip arasından seçim yapın.

Hangi koku ailesi sizin için en iyisi?

Parfümlerin koku ailelerine hakim olmak, erkek parfümü seçimi yaparken sizin için uygun olmayanları elemek açısından güzel bir yoldur. İşte en hafiften en ağıra doğru bu koku aileleri:

– Citrus (limonlu, narenciyeli içerikler)

– Fougere (otlar)

– Chypre (baharatlı içerikler)

– Oryantal (miskli, odunsu içerikler)

– Deri

Seçim yaparken bu koku grupları arasından hem kendi zevklerinize hem mevsime hem de kullanacağınız ortamlara göre tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Örneğin gündüzleri ya da yaz ayları için bir erkek parfümü bakıyorsanız listenin başındaki hafif gruplara, eğer kış mevsimi için ya da gece çıkarken daha ağır ve iddialı bir erkek kokusu istiyorsanız da listenin sonlarındaki gruplara bakabilirsiniz.

Üst, orta ve alt notalar neleri temsil ediyor?

Kendinize parfüm seçerken bir parfümü meydana getiren notalara hakim olmanız önemli. Şimdi size bu konudan bahsedeceğiz. Tepe olarak da anlandırılan üst notalar bir parfüm, ilk püskürtüldükten sonra kokan, en hafif ve en uçucu kokuları temsil eder. Kalp olarak da adlandırılan orta notalar ise kokuların ana karakterini oluşturur. Dip olarak da bilinen alt notalar ise kokunun cilt üzerinde uzun süre dayandığında, en sonlarda kalan kokuları temsil eder. Dolayısıyla siz de bir erkek parfümü seçerken bu notaları iyice okuyun ve üzerinizde hangi aşamada hangi kokuların olmasını istediğinize göre seçiminizi kusursuz bir şekilde yapın.