Erkeklere Özel: Kuru ve Kaşıntılı Saç Dipleri İçin Öneriler

Erkeklere Özel: Kuru ve Kaşıntılı Saç Dipleri İçin Öneriler

736

Kafa derinizin kurumasından ve saç diplerinizin kaşınmasından bıktıysanız, bu önerilerimize bir göz atın!

Birçok erkeğin yaşadığı saç sorunlarından biri kafa derisinde kuruluk ve saç diplerinde kaşıntı sıkıntısıdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Doğru şampuan kullanımı ile saç diplerineki yağın korunmasından kafa derisindeki kan dolaşımını arttırmaya; saçlarınızın sağlığı için dikkat edeceğiniz birkaç detay bu yazımızda!

Çok fazla şampuan kullanmayın

Kafa derisi sağlığını korumak için yapılması gereken en önemli şeylerin başında kafa derisinin sahip olduğu yağı korumak gelir. Kafa derimizde belli bir yağ oranı vardır ve bunu çok kurutmamak gerekir. Kafa derisinin kuruması saç diplerinde kaşıntı ve kepek gibi problemler yaratacaktır. Bu durum saçlarınızı da etkileyecektir; saçlarınız çok daha kolay kırılan, sağlıksız ve mat olacaktır.

Kafa derimizdeki yağların saçların doğal nemlendiricisi olduğunu unutmayın ve bu yağı korumak için özen gösterin. Şampuan ve saç kremleri gibi kimyasal saç ürünleri, saçların doğal PH dengeleri ve asiditesiyle oynadıkları için, onları dengeli bir şekilde kullanmaya özen göstermeniz sağlıklı olacaktır. Saçlarınızı şampuanlarken aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederiz.

Kepek bakımı uyarıcı olmalı


Saç köklerinizin güçlü olması ve kafa derinizin sağlıklı olması kan akışına bağlıdır. İyi bir akışla birlikte kanınıza ve saç köklerinize oksijen taşınır. Kırmızı kan hücrelerinin korunmasına yardımcı olur ve böylelikle saç köklerine hayati önem taşıyan besinler sağlanmış olur. Bu da sağlıklı hücre büyümesini destekler.

Dolayısıyla bu bölgedeki kan akışına odaklanmakta fayda vardır. Bunu yapmak için de mentol gibi uyarıcı etkiler yaratacak içeriklere sahip erkek şampuanları kullanabilirsiniz. Bu şampuanla canlandırdığınız kafa derinize bir de masaj yaptığınzıda harika bir dolaşım sağlamış olacaksınız.

Bunu da okuyun: Erkeklere Özel: Saçları Güneşin Zararlı Işınlarından Korumanın Yolları
Deniz, güneş, klor, kum, tuz derken yaz aylarında saçlarının yıpranmasından bıkan erkekler için kurtarıcı tüyolar ve ürünler bu yazımızda!

Beslenmeye dikkat

Ne yersek oyuz, bunu unutmayın! Sağlıklı beslendiğiniz zaman saçlarınız ve kafa deriniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Özellikle saçlarınızın sağlığı için beslenme menünüzde tavuk, balık, yumurta ve sert kabuklu yemiş gibi proteinlerin olmasında fayda vardır. Aynı zamanda avokado gibi iyi yağlar da saçlarınız için yararlı olacaktır. Ayrıca sebze ve meyvelerden dengeli bir şekilde alacağınız vitamin ve mineraller hem dolaşım hem güçlendirme açısından saçlara ve cilde faydalı olacaktır. Son olarak tabii ki vücudunuzun ihtiyacı olan suyu almasının ne kadar önemli olduğunu hatırlatalım: Hiçbir şey günde 2 litre su içmek kadar etkili değildir!