E-Ticaretin Kozmetik Dünyasındaki Hızı

E-Ticaretin Kozmetik Dünyasındaki Hızı

Global çapta yapılan son e-ticaret araştırmalarında kozmetik sektörünün yükselişi dikkatleri çekiyor.

Küresel anlamda online moda pazarının, bu yıldan itibaren 281 milyar dolar veya %58 artışla 2022 yılına kadar 765 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Forrester tarafından yayınlanan bir rapora göre 4 yıl önce, toplam moda perakende satışlarının %36’sının, bu yıl %27’den fazla online’a dönüşmesi bekleniyor.

Moda endüstrisi büyümeye devam ettikçe, güzellik endüstrisi de (özelikle cilt bakımı alanında) son birkaç yılda benzer bir büyüme gösteriyor. Geçtiğimiz yılın başında yayınlanan bir NPD çalışması, cilt bakım sektöründeki satışların 2017 yılında bir önceki yıla oranla %9 arttığını ve güzellik sektörünün o yılki toplam kazancın %45’ini oluşturduğunu gösterdi.

The Integer Group tarafından yapılan bir başka araştırma da tüketicilerin yüz bakım ürünleri için para harcamaktan mutlu olduklarını ortaya koydu. Katılımcıların üçte ikisinden fazlası yüz temizleyicileri ve nemlendiriciler gibi ürünlerin fazladan para harcamaya değer olduğunu düşünüyordu. Hatta bazı tüketiciler sevdikleri markaları alabilmek için diğer konforlarından vazgeçmeye hazırlardı. Her 4 kadından 3’ü, sen sevdiği güzellik ürünü markasını alabilmek için öğle yemeğini atlamaya sıcak bakıyordu.

Influencer’ların etkisi

Güzellik şirketlerinin son yıllarda en fazla kullandığı pazarlama ve satış yöntemlerinden birisi influencer dediğimiz etkileyici isimleri kullanmak oldu. Özellikle sosyal medya pazarlama çalışmalarından çıkan sonuç, etkileyici dediğimiz bu isimlerin etkisinin önemli boyutta olması oldu. Celebrity Intelligence tarafından İngiltere’de yapılan bir araştırma, güzellik endüstrisindeki neredeyse tüm katılımcıların (%98) dijital influencer’lardan etkilendiklerini ve bu etkileyicilerle yapılan pazarlama çalışmalarında harcanan her 1 sterlinin ortalama 8.81 sterlin’lik bir yatırım getiri olduğu ortaya çıktı.

Influencer’lar sadece sosyal medyadaki etkili isimleri içermiyor, aynı zamanda ünlüleri de kapsıyor. Yapılan araştırmaya göre, pazarlamacıların %83’ünün, yaklaşmakta olan projeler için bir numaralı tercihi influencer dediğimiz bu etkileyici isimlerle çalışmak…

Sadece kadınlar değil

Güzellik sektörünün e-ticaretteki yükselişi sadece kadınları içermiyor. “Etkileyici tüketiciler” üzerine ABD’de yapılan bir Ipsos araştırmasına göre çoğunluk (%63) kadın ama kalan %37 de erkeklerden oluşuyor. Ayrıca bu tüketiciler erkek bakım ürünlerinde diğer müşterilere oranla %52 daha fazla para harcıyor.